Mladí umírají hlavně za volantem. Ford pro ně pořádá kurz bezpečné jízdy, je zdarma

Eva Srpová Eva Srpová
5. 9. 2019 16:27
Program, kterým chce Ford celosvětově zlepšit úroveň řidičských dovedností, se jmenuje Ford Driving Skills for Life. Podruhé se nabízí také pro mladé Čechy. Kurz pro celkem 600 zájemců proběhne o víkendu 6. až 8. září na polygonu v Hradci Králové, volné termíny jsou ještě k dispozici.
Foto: Ford

Zájemci musí udělat jediné - přihlásit se na stránce s kalendářem a volnými termíny, kterou najdou pod tímto odkazem.

Kurz je zdarma, podmínkou však je řidičův věk mezi 18 a 24 lety a samozřejmě platný řidičský průkaz skupiny B. Jde o praktický kurz, který probíhá na polygonu v Hradci Králové, a k dispozici budou cvičné vozy, pochopitelně značky Ford.

Účastníci se budou učit zvládat různé druhy smyku, především ten přetáčivý. "Testovací vůz bude vybaven speciálními plastovými návleky na zadních kolech, které simulují ztrátu přilnavosti. Díky tomu budou účastníci moci zjistit, jaké to je, když jim "ujede zadek", a jak tuto situaci správně zvládnout," uvádí automobilka v tiskové zprávě.

První kurz pro české řidiče proběhl vloni, letos na podzim se otevřelo druhé kolo.
První kurz pro české řidiče proběhl vloni, letos na podzim se otevřelo druhé kolo. | Foto: Ford

Vedle toho se budou také učit odhadovat brzdnou dráhu a svou vlastní reakční dobu. Tato dovednost se učí pomocí semaforů - když se na nich rozsvítí zelená, řidič musí co nejrychleji zabrzdit. Díky tomu si sám vyzkouší, jak velkou vzdálenost ujede, než se vozu skutečně kola zastaví, a jak velký dopad na brzdnou dráhu má původní rychlost.

Vyzkoušet si bude možné také řízení ve speciálním obleku včetně brýlí, který umí simulovat vliv návykových látek na řidiče. Díky němu mladí řidiči poznají, jak moc jejich vnímání mohou ovlivnit drogy nebo alkohol. K dispozici bude i virtuální realita a také školitelé, kteří zájemce podrobně naučí, jak správně využívat moderní asistenční systémy ve voze. Na to totiž v autoškolách obvykle nezbývá prostor.

Rizikoví řidiči
Mladí umírají nejčastěji za volantem, navíc také často způsobují nehody. Právě proto se automobilka Ford rozhodla, že se bude podílet na zdokonalování řidičských dovedností čerstvých držitelů řidičského průkazu.

"Po absolvování autoškoly snadno podlehneme dojmu, že už všechno umíme. Skutečností však je, že nezkušení řidiči dělají často ukvapená nebo přímo špatná rozhodnutí a v nebezpečných situacích nedokážou vždy správně zareagovat. V programu Driving Skills for Life se snažíme rozšířit znalosti a schopnosti mladých řidičů, aby byli na silnici jistější, ohleduplnější a hlavně bezpečnější," říká Martin Linhart.

Letos se má program Driving Skills for Life uskutečnit celkem ve 43 státech po celém světě, včetně USA, Ománu, Spojených arabských emirátů nebo Thajska. V Evropě navštíví 16 států včetně České republiky.

 

Právě se děje

před 20 minutami

V Česku dnes k 18:00 přibylo přes 6800 případů covidu-19, rekordní je i počet úmrtí

V pondělí přibylo v Česku dalších 89 úmrtí lidí nakažených koronavirem, což je nejvyšší počet zemřelých za den od začátku epidemie. V úterý bylo zatím k 18:00 zaznamenáno dalších 33 mrtvých na celkem 1600. Případů nemoci covid-19 bylo za dnešek k večeru potvrzeno přes 6800, což je nejvyšší nárůst za den k 18:00 za celou dobu epidemie v Česku. Nejvýraznější nárůst je stále na Zlínsku. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví.

Dále zrychluje také nárůst množství lidí, kteří skončili po nákaze koronavirem v nemocnicích. Podle posledních údajů ministerstva za pondělí přibylo 343 hospitalizovaných na celkových 4064, zatímco v předchozích dnech nárůst nepřesáhl tři stovky za den. Ve vážném stavu je 634 hospitalizovaných.

Od 1. března, kdy se objevily v zemi první případy nákazy, bylo zaznamenáno dohromady 188.773 případů covidu-19.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Běloruské úřady zakročily proti kanálu Nexta, který informuje o protestech. Zařadily je na seznam extremistů

Běloruský soud rozhodl o zařazení informačního kanálu NEXTA-Live na sociální síti Telegram i jeho loga na seznam extremistických materiálů, informuje dnes agentura Belta s odvoláním na nejvyšší soud. Kanál, který na platformě Telegram podle agentury AFP sledují dva miliony lidí, vešel v poslední době do podvědomí především jako jeden z hlavních zdrojů informací o protirežimních protestech, které v Bělorusku vypukly po srpnových prezidentských volbách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy