Deset aut, která se v bazarech ani neohřejí. Vede vůz, který se již 18 let nevyrábí

Foto: iStock
Martin Přibyl Martin Přibyl
13. 8. 2019 6:02
Podle nedávného průzkumu, který si nechala zpracovat společnost Driveto, míří Češi nejčastěji pro ojetinu ať už do bazaru, nebo přes inzerát k soukromníkovi. Výběr mají solidní, podle statistik největší české sítě autobazarů AAA Auto letos v červenci viselo v inzerci 107 072 aut, která měla v průměru odsloužena 9,9 roku a jejich průměrná cena byla 136 000 korun. Která auta se ale v bazarech nejvíce točí? Podívejte se do galerie.

Podle údajů AAA Auto je běžně v Česku auto vystaveno v inzerci 56,5 dne. Do toho pochopitelně padají i obskurní ležáky, které nikdo nechce. Na průměrnou škodovku (tedy vůz v Česku nejprodávanější značky) inzerát visí 48,7 dne, než si najde kupce.

Co ale ovlivňuje dobu prodeje? Kromě toho, jak je model žádaný, má zásadní vliv i aktuální nabídka. Jasně se to ukazuje na prvním místě v žebříčku: Škoda Felicia je stále velice žádaným vozem, ale v inzerci jich podle statistik AAA Auto bylo v červenci pouhých 165 kusů. Proto se po ní doslova zapráší.

Krátkou dobu na čekají kupce i specifické modely, které jsou vyhledávány pro své využití nebo předpokládanou vysokou spolehlivost. V žebříčku deseti nejlepších to může být příklad Suzuki Jimny nebo Mazda CX-7.

Těchto vozů je však v inzerci okolo 130, ještě méně než Felicií. Pokud bychom vzali v úvahu auta, jichž se nabízí minimálně 500 až tisíc, nejrychleji se v bazaru otočí malé MPV Hyundai ix20, které nového majitele najde za 37 dní, hatchback i20 potřebuje 39. Dacia Duster na něj čeká 41 dní a s Peugeoty 206 a 307 odjíždí novopečený majitel za 42 dní. Naopak Seat Leon si na něj počká 61 dní.

Častěji inzerované modely již nejsou tak rychloobrátkovým zbožím. Mezi auty, jichž se inzeruje od jednoho do pěti tisíc, je nejlepším Hyundai i30 se 41 dny, druhé je Audi A6 (42 dní), třetí o třídu menší A4 (44 dní). Peugeot 308 naopak v bazaru stojí v průměru 64 dní, než najde kupce.

Mezi Škodovkami je na tom nejlépe již zmíněná Felicie, po které se jako jediném vozu zapráší v průměru do měsíce. Rychle se dá zbavit také MPV Roomsteru (44 dní), u Fabie to zabere 46 dní, u Octavie 47. Oba tyto modely jsou přitom v inzerci v Česku nejpočetnější. Další modely se pak již prodávají déle: Superb 48 dní, Citigo a Yeti 49 dní, Karoq 50, Kodiaq 51 a nová Scala 53.

Na deset absolutně nejobrátkovějších modelů se podívejte do galerie.

 

Právě se děje

před 5 minutami

V Katalánsku policie zadržela 25 demonstrantů, zraněných je nejméně 74

Pětadvacet osob zadržela policie při úterních demonstracích v Barceloně a dalších katalánských městech, které vypukly po pondělním rozsudku nad separatistickými politiky.

Potyčky s policií, v něž úterní demonstrace mnohdy přerostly, si vyžádaly nejméně 74 zraněných, informoval dnes list La Vanguardia. Španělská vláda násilí odsoudila a uvedla, že jejím cílem je zachovat v Katalánsku bezpečnost.

Nejvíce lidí místní policie podle listu La Vanguardia zadržela během střetů ve městě Tarragona (13), dalších osm ve městě Lleida, tři v Barceloně a jednoho ve městě Sabadell.

před 31 minutami

Írán už od léta drží francouzského vědce i jeho kolegyni

Íránské úřady zadržely a uvěznily francouzského vědce Rolanda Marchala z Pařížského institutu politických věd, informoval list Le Figaro. Teherán Marchala drží podle deníku už od léta, a to společně s jeho francouzsko-íránskou kolegyní Faribou Adelkhahovou, o jejímž zadržení psala íránská média v červenci. Vědkyně byla zatčena pro podezření ze špionáže, důvod Marchalova zadržení zatím není jasný.

Marchalovi tamní úřady povolily setkání s francouzskými diplomaty a přesunuly ho do běžné věznice. V případě Adelkhahové Teherán v říjnu oznámil, že požadavek Francie na propuštění šedesátileté vědkyně s dvojím občanstvím je vměšováním se do vnitřních záležitostí Íránu a vyřešení situace nijak nepomůže.

Další zprávy