Deset aut, která se v bazarech ani neohřejí. Vede vůz, který se již 18 let nevyrábí

Chcete vědět, které vozy v bazaru nevystojí důlek? Podívejte se do galerie.
10. Volkswagen CC: z bazaru zmizí v průměru za 40 dní.
8.-9. Hyundai i20: 39 dní
8.-9. Renault Matster: 39 dní
7. Ford Transit: 38 dní
Foto: iStock
Martin Přibyl Martin Přibyl
13. 8. 2019 6:02
Podle nedávného průzkumu, který si nechala zpracovat společnost Driveto, míří Češi nejčastěji pro ojetinu ať už do bazaru, nebo přes inzerát k soukromníkovi. Výběr mají solidní, podle statistik největší české sítě autobazarů AAA Auto letos v červenci viselo v inzerci 107 072 aut, která měla v průměru odsloužena 9,9 roku a jejich průměrná cena byla 136 000 korun. Která auta se ale v bazarech nejvíce točí? Podívejte se do galerie.

Podle údajů AAA Auto je běžně v Česku auto vystaveno v inzerci 56,5 dne. Do toho pochopitelně padají i obskurní ležáky, které nikdo nechce. Na průměrnou škodovku (tedy vůz v Česku nejprodávanější značky) inzerát visí 48,7 dne, než si najde kupce.

Co ale ovlivňuje dobu prodeje? Kromě toho, jak je model žádaný, má zásadní vliv i aktuální nabídka. Jasně se to ukazuje na prvním místě v žebříčku: Škoda Felicia je stále velice žádaným vozem, ale v inzerci jich podle statistik AAA Auto bylo v červenci pouhých 165 kusů. Proto se po ní doslova zapráší.

Krátkou dobu na čekají kupce i specifické modely, které jsou vyhledávány pro své využití nebo předpokládanou vysokou spolehlivost. V žebříčku deseti nejlepších to může být příklad Suzuki Jimny nebo Mazda CX-7.

Těchto vozů je však v inzerci okolo 130, ještě méně než Felicií. Pokud bychom vzali v úvahu auta, jichž se nabízí minimálně 500 až tisíc, nejrychleji se v bazaru otočí malé MPV Hyundai ix20, které nového majitele najde za 37 dní, hatchback i20 potřebuje 39. Dacia Duster na něj čeká 41 dní a s Peugeoty 206 a 307 odjíždí novopečený majitel za 42 dní. Naopak Seat Leon si na něj počká 61 dní.

Častěji inzerované modely již nejsou tak rychloobrátkovým zbožím. Mezi auty, jichž se inzeruje od jednoho do pěti tisíc, je nejlepším Hyundai i30 se 41 dny, druhé je Audi A6 (42 dní), třetí o třídu menší A4 (44 dní). Peugeot 308 naopak v bazaru stojí v průměru 64 dní, než najde kupce.

Mezi Škodovkami je na tom nejlépe již zmíněná Felicie, po které se jako jediném vozu zapráší v průměru do měsíce. Rychle se dá zbavit také MPV Roomsteru (44 dní), u Fabie to zabere 46 dní, u Octavie 47. Oba tyto modely jsou přitom v inzerci v Česku nejpočetnější. Další modely se pak již prodávají déle: Superb 48 dní, Citigo a Yeti 49 dní, Karoq 50, Kodiaq 51 a nová Scala 53.

Na deset absolutně nejobrátkovějších modelů se podívejte do galerie.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 52 minutami

Všech pět těžce zraněných po srážce vlaků je mimo ohrožení života

Všech pět těžce zraněných lidí po středeční srážce vlaků na Domažlicku je ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života, řekli mluvčí nemocnic. Bez vážných komplikací pokračuje také léčba pěti středně těžce zraněných. Srážka expresu a regionálního osobního vlaku si vyžádala tři mrtvé, dva strojvůdce a jednu cestující. Desítky dalších lidí se zranily. Podle Drážní inspekce a ministra dopravy Karla Havlíčka (za ANO) rychlík vjel na úsek bez povolení. Mohlo jít o chybu strojvedoucího nebo závadu techniky.

Fakultní nemocnice v Plzni ve středu převzala z vlakové nehody osm pacientů. "Jeden byl po ošetření propuštěn do domácího ošetřování. Ostatních sedm pacientů bylo v těžkém nebo středně těžkém zdravotním stavu. V současnosti jsou všichni stabilizovaní a mimo ohrožení života," řekla mluvčí nemocnice Gabriela Levorová. Také obě pacientky, které byly ve středu hospitalizovány v motolské a střešovické nemocnici v Praze, jsou mimo ohrožení života, řekly mluvčí nemocnic Pavlína Danková a Jitka Zinke. V nemocnicích v Domažlicích a ve Stodě na Plzeňsku leží po dvou pacientech s menšími zraněními. Podle mluvčího nemocnic Jiřího Kokoška jsou bez komplikací.

Pět lidí bylo po nehodě ve vážném stavu a pět utrpělo středně těžká zranění. "Celkem jsme ošetřili 67 lidí," řekla mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová. Dalších zhruba dvacet lehce zraněných cestujících neuposlechlo, aby počkali na místě, a odešli. Dva nejvážněji zraněné přepravily vrtulníky do pražských nemocnic v Motole a Střešovicích a tři do plzeňské fakultní nemocnice. Další odvezly sanitky do nemocnic v Domažlicích a ve Stodě. Do Německa převezly německé sanitky deset osob hovořících německy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy