Lancia, Alfa Romeo a další. Připomeňte si, jak Fiat ovládl italské automobilky

Petr Korbel
21. 7. 2019 6:19
Před 120 lety vznikla v Turíně automobilka Fiat, která tvoří základ dnešní skupiny Fiat Chrysler Automobiles (FCA). Připomeňme si slavné i pozapomenuté italské značky, které Fiat během své expanze postupně ovládl, a některé jejich důležité modely.
Foto: Autobianchi

Autobianchi Y10 (1985)

V 70. letech již nebylo zapotřebí, aby Autobianchi hrála roli "pokusného králíka". Specializovala se na výrobu městských aut. Výrazný úspěch slavil typ A112, jenž vznikl, aby konkuroval vozům Mini, které v britské licenci vyráběla společnost Innocenti. V roce 1985 firma Autobianchi představila nástupce, který se sice doma ještě jmenoval Autobianchi Y10, ale v zahraničí většinou Lancia Y10. Vedení skupiny to zdůvodnilo tím, že značka Lancia je v cizině známější. V roce 1992 Fiat původní továrnu uzavřel a výrobu automobilů Autobianchi přesunul do milánského závodu Alfy Romeo. Značka zanikla v roce 1995.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nymburk v osmifinále basketbalové LM narazí na Bandirmu

Nymburští basketbalisté v osmifinále Ligy mistrů nastoupí proti tureckému celku Bandirma. Středočeši sérii hranou na dvě vítězství odstartují doma a hrát se bude 3., nebo 4. března. V případě postupu narazí výběr trenéra Orena Amiela na lepšího z dvojice AEK Atény - Bonn.

Nymburk se v play off Ligy mistrů představil zatím dvakrát a vždy vypadl v prvním kole. Při premiéře soutěže v ročníku 2016/17 o jediný bod nestačil na italské Sassari, o rok později podlehl pozdějšímu vítězi AEK Atény. V minulé sezoně středočeský celek skončil už v základní skupině.

Další zprávy