ČSSD chce, aby strážníci mohli pokutovat řidiče za jízdu ve vyhrazených pruzích

ČTK ČTK
23. 1. 2019 9:41
Strážníci možná dostanou pravomoc pokutovat nedovolenou jízdu ve vyhrazených jízdních pruzích na místě. Předpokládá to novela, kterou předkládá do sněmovny poslanec Petr Dolínek (ČSSD).
Strážníci možná budou pokutovat neukázněné řidiče, poslanci si od této změny slibují, že takových řidičů ubude.
Strážníci možná budou pokutovat neukázněné řidiče, poslanci si od této změny slibují, že takových řidičů ubude. | Foto: Eva Srpová

Strážníci možná dostanou pravomoc pokutovat nedovolenou jízdu ve vyhrazených jízdních pruzích na místě. Předpokládá to novela, kterou předkládá do sněmovny poslanec Petr Dolínek (ČSSD), informovala sociální demokracie v tiskové zprávě zveřejněné před několika dny. Nyní mohou strážníci postoupit podezření z takového přestupku jen do správního řízení.

Vyhrazené jízdní pruhy slouží zejména pro jízdu autobusů, vozidel policie, zdravotnických záchranářů, hasičů a dalších složek záchranného systému, případně také taxislužby. Jsou vesměs v místech, kde častěji vznikají kolony.

Od úpravy si Dolínek slibuje, že vyhrazené pruhy nebude využívat tolik ostatních řidičů jako nyní. V Praze podle dat Technické správy komunikací nemá ve vyhrazených pruzích co dělat sedm z deseti automobilů, které po nich jedou, podotkl. Přestupky řeší ze zákona zejména státní policie, která může řidiče zastavovat a pokutovat, dodal poslanec.

Před projednáváním v zákonodárných sborech posoudí novelu zákona o silničním provozu vláda. Předkladatel navrhl, aby sněmovna schválila předlohu zrychleně už v prvním čtení.

 

Právě se děje

Další zprávy