Kolik vydrží auto z Lega? Podívejte se na unikátní nárazový test Bugatti a Porsche

Martin Přibyl Martin Přibyl
14. 11. 2019 16:01
Německý autoklub ADAC se ve spolupráci s technologickým časopisem c't rozhodl zjistit, jak to dopadne, když se srazí jedno z nejsportovnějších Porsche, 911 GT3, a nejrychlejší auto světa. Bugatti Chiron. Mohl to být crash-test za několik desítek milionů korun. ADAC ale proti sobě poslal modely z Lega.
Crash-test Lego aut | Video: Porsche rammt Bugatti | ADAC

Ač by se mohlo zdát, že podobným pokusem si inženýři v testovacím centru ADACu v německém Landsbergu jen krátí volné chvíle, opak je ale pravdou. Němci chtěli zjistit, do jaké míry se shodují předpoklady počítačových simulací nejrůznějších havárií s reálnou situací.

Odborníci tak nejprve museli nasimulovat náraz obou modelů z Lega. Porsche 911 mělo v rychlosti 60 kilometrů za hodinu "trefit" dveřní sloupek modelového Bugatti Chiron. IT specialisté z firmy Dynamore do softwaru několik týdnů ládovali předpokládané chování jednotlivých kostiček a do detailu vymodelovali chování obou zmenšenin při nárazu.

Autoklub se pak ujal praktického ověření, jestli namodelovaný crashtest bude odpovídat realitě. Použil k tomu vysokorychlostní kamery, které zvládnou udělat 1000 snímků za vteřinu, a výsledek byl překvapivý, protože ho simulace nepředpovídala: prakticky všechny dílky se rozpojily, málokterý zůstal na svém původním místě. Modely byly poškozené o poznání více, než kolik ukázala původní simulace.

"Simulace v procesu návrhu auta jsou velice důležité, protože šetří náklady. Srovnání ale jednoznačně ukazuje, že skutečné simulované nárazy, crashtesty, nelze jen tak opominout," komentuje výsledky originálního pokusu Andreas Rigling z ADACu. Nutno podotknout, že z chování obou modelů při nárazu  samozřejmě nelze usuzovat, jak by se chovala skutečná auta.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy