Český trh s auty je za tři čtvrtě roku mínus 22 procent. V září si ale polepšil

ČTK Martin Přibyl ČTK, Martin Přibyl
5. 10. 2020 15:55
Prodej nových osobních aut v Česku se za tři čtvrtletí meziročně snížil o 22,4 procenta na 148.319 vozů. V září trh o sedm procent vzrostl.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Škoda Auto

Mírný meziroční nárůst za poslední měsíc u osobních a lehkých užitkových automobilů však podle svazu negativní situaci nemění, neboť odráží loňský nestandardně velký zářijový pokles, způsobený zavedením nového emisního předpisu. Kvůli celé sérii emisní změn se ale také jedná o nejlepší zářijový výsledek za poslední tři roky.

Většinu aut v Česku nakoupily firmy, které pořídily 72 procent nových vozů. Z pohledu obchodních tříd jsou na prvním místě SUV s podílem 35,6 procenta, dále nižší střední s 16,9 procenta a malé vozy s 16,5 procenta.

Navzdory více než 12procentnímu propadu zůstává nejoblíbenější značkou v Česku Škoda, patří ji takřka 39 procent trhu s novými vozy. Modely české automobilky také vládnou pořadí dle typů: první je s více 15 000 prodanými kusy Octavia, druhá s více než 12 000 exempláři Fabia, třetí hatchback Scala, který jako jediný v top 3 dokázal meziročně své prodeje navýšit na 6508 kusů.

První "neškodovkou" je šestý Hyundai i30. Korejská značka je pak v celkovém pořadí druhá, třetí je Volkswagen. Velice dobrých prvních devět měsíců na českém trhu má za sebou Tesla. Celkově je sice 26., ale prodeje se jí podařilo zčtyřnásobit.

Trh posílil i v Německu

Tesla rostla o 86 procent i v Německu, Škoda tamtéž na prodejích přidala takřka třicet procent a potvrdila svoje postavení nejsilnější dovážené značky. Tamní trh se v září dostal meziročně do plusu o více než osm procent, když bylo v září nově zaregistrováno 265 227 osobních aut.

Tahounem nových registrací jsou i v Německu tradičně firmy. Pro služební účely bylo do registru zaneseno 63,9 procenta všech aut registrovaných v září, zbývající registrace byly ze soukromé sféry. Podle bilance KBA nicméně registrace soukromých vozů v porovnáním s loňským zářím vykázaly růst o 18,3 procenta, ty služební pak o 3,5 procenta.

Z německých značek se nejlépe v září dařilo vozům Audi (plus 42,4 procenta), Mini (plus 4,7 procenta), BMW a Mercedes (shodně růst o 1,9 procenta) a Volkswagen (plus 1,6 procenta). Propad naopak zaznamenaly německé značky Smart (minus 41,4 procenta), Opel (minus 27,6 procenta) či Porsche (minus 19,7 procenta).

Pokles v Británii

Prodeji nových aut se naopak nedaří ve Velké Británii. Klesl nejníže za více než 20 let. V září se i kvůli dopadům koronavirové krize počet registrací nových aut v Británii meziročně snížil o 4,4 procenta na 328 041 vozů.

Září přitom bývá tradičně co do poptávky silným měsícem. V porovnání se zářijovým průměrem za uplynulých deset let je registrací o 15,8 procenta méně.

Poptávka po elektromobilech na baterii nicméně stoupla v porovnání s loňským zářím o 184,3 procenta. Díky novým modelům představovaly spolu s plug-in-hybridními vozy každý desátý prodaný vůz.

"Tohle není oživení," řekl agentuře Reuters ředitel SMMT Mike Hawes. "Pokud se pandemie nedostane pod kontrolu a neobnoví se důvěra spotřebitelů a firem v celé ekonomice, bude krátkodobá budoucnost velmi náročná," dodal.

Sektor nyní očekává, že trh se do konce roku propadne o 30,6 procenta. To by na ztracených tržbách představovalo 21,2 miliardy liber (téměř 634 miliard Kč).

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Místo po Ferim na pražské kandidátce obsadí za TOP 09 starosta Prahy 6 Kolář

Místo na pražské kandidátce Spolu do podzimních sněmovních voleb, které se uvolnilo po bývalém poslanci TOP 09 Dominiku Ferim, obsadí starosta Prahy 6 Ondřej Kolář. Rozhodl o tom dnes výkonný výbor TOP 09, který zasedl v Jihlavě. ČTK to sdělil mluvčí strany Vladan Vaněk. Na pražské kandidátce koalice Spolu, kterou tvoří ODS s lidovci a TOP 09, byl Feri původně na čtvrtém místě a Kolář na devátém. Feri koncem května rezignoval na svůj mandát i na členství v TOP 09 poté, co ho několik žen obvinilo ze sexuálního obtěžování a násilí. Odmítl, že by se dopustil sexuálního násilí, omluvil se ale za nevhodné či nepatřičné chování. Případem se zabývá policie.

V čele pražské kandidátky koalice Spolu stojí předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Dvojkou je starostka Prahy 2 Jana Černochová a trojkou poslanec Marek Benda (oba ODS). Na devátém místě, kde byl původně Kolář, nyní bude radní Prahy 2 Michal Zuna. "Dříve zvolené pořadí kandidátů za TOP 09 se pouze posunulo o jednu příčku směrem nahoru," uvedl mluvčí. Na poslední místo za TOP 09 nastoupí jako první náhradník radní Prahy 8 Tomáš Slabihoudek.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie zadržela muže, kterého podezírá, že v německém Espelkampu zastřelil dva lidi

Německá policie po několika hodinách pátrání zadržela muže podezřelého ze střelby ve městě Espelkamp, při které zemřeli dva lidé, uvedla agentura Reuters.

Deník Bild napsal, že se střílelo dopoledne v centru města, které má přibližně 25 000 obyvatel. Německá média nejprve informovala o jednom mrtvém a jednom těžce zraněném. Později policie podle zpravodajské televize n-tv oznámila, že při střelbě zemřel druhý člověk. Na místo byli vysláni příslušníci speciální policejní zásahové jednotky SEK.

Podle deníku Bild policie předpokládá, že jde o čin šíleného střelce. Stanice Deutsche Welle uvádí, že policie zatím vylučuje spekulace o terorismu.

Oběťmi střelby jsou muž a žena, uvedla policie. Z jejích informací vyplývá, že se střílelo v jednom z domů a také před ním. Podle regionálního deníku Westfalen-Blatt se do pátrání po podezřelém zapojili policisté z celého regionu a po několika hodinách ho dopadli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Obraz Antonína Slavíčka Léto se v aukci prodal za 12,4 milionu korun

Malba Antonína Slavíčka s názvem Léto se na dnešní aukci v Praze prodala za 12,4 milionu korun včetně aukční přirážky. Nejde o autorův rekord, ale je to jedno z jeho nejlépe prodaných děl, řekl Milan Dřímal za pořádající galerii Arthouse Hejtmánek.

Obraz z roku 1897 zachycující bujnou louku chvějící se v horkém letním vzduchu byl naposledy vystaven v roce 1961, na veřejnosti se tak nyní znovu objevil po 60 letech. Slavíček, jeden ze zakladatelů českého moderního malířství, je označován za nejvýznamnějšího českého impresionistu. Vyvolávací cena obrazu byla 5,5 milionu bez aukční přirážky.

Za vyšší cenu než dnes byl v minulosti prodán Slavíčkův obraz Na lavičce z roku 1899, v aukci v listopadu 2016 za 18 milionů korun. Další jeho slavné dílo Žně v Kraskově (1906) bylo v květnu 2017 vydraženo za 13,4 milionu korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy