Velké japonské překvapení. Autem roku je Honda Civic. Předběhla BMW i elektrobusík

Honda Civic
1. místo
Honda Civic
2.-3. místo
BMW X1
2.-3. místo
Volkswagen ID.Buzz
4. místo
Renault Megane E-Tech
Foto: Martin Frei
Eva Srpová Eva Srpová
7. 2. 2023 13:17
Titul Auto roku v ČR 2023 získala Honda Civic. S velkým náskokem předstihla ostatní finalisty, mezi kterými byly BMW, X1, Ford Ranger, Peugeot 408, Renault Megane E-Tech a Volkswagen ID.Buzz.

Čeští motorističtí novináři zvolili Auto roku pro rok 2023. Stala se jím Honda Civic. Do finále postoupilo celkem šest aut. Dva čisté elektromobily, ale také drsňácký pick-up, bavorské SUV, francouzské SUV-kupé a japonský hybrid. 

Civic získal celkem 123 bodů z 500. A měl před ostatními velký náskok. Na druhém místě skončily dva vozy - BMW X1 a Volkswagen ID.Buzz se shodným počtem 83 bodů, čtvrtou příčku má Renault Megane E-Tech se 79 body, těsně za ním skončil Peugeot 408 se 75 body. Posledním finalistou je Ford Ranger, který utržil 57 bodů. Vozy byly do finále vybrány dvacítkou motoristických novinářů po jízdách se všemi nominovanými vozy.

Škoda Auto neměla žádnou novinku, kterou by mohla do ankety letos přihlásit. Poslední dva ročníky - při tom posledním se kvůli pandemii koronaviru spojily dva roky v jednu anketu - vyhrálo titul BMW. Před dvěma lety s novou řadou 3, loni s elektromobilem i4.

Podrobné testy modelů či souhrnné informace o finalistech ankety si můžete prostudovat zde: BMW X1Honda Civic, Ford Ranger, Peugeot 408, Renault Mégane E-Tech a Volkswagen ID.Buzz.

Poslední zmíněný se před nedávnem probojoval do finále evropské ankety Car of the Year 2023, nakonec titul získal Jeep Avenger.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Městem Little Rock v americkém Arkansasu se prohnalo ničivé tornádo, média informují o stovkách zraněných a značných škodách na majetku

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Hokejový brankář Dobeš se domluvil na dvouleté smlouvě s Montrealem

Hokejový brankář Jakub Dobeš se domluvil na dvouleté nováčkovské smlouvě s Montrealem. Jedenadvacetiletý gólman, jenž doposud působil v univerzitní soutěži NCAA, si díky ní může ročně vydělat 925.000 dolarů. Vedení Canadiens to oznámilo na svém oficiálním webu.

Dobeš působí v zámoří od roku 2017, o tři roky později jej pro NHL draftoval Montreal v pátém kole jako celkově 136. hráče. Ostravský rodák z severní Americe vystřídal několik týmů i soutěží, poslední dvě sezony hrál za tým Ohio State University.

Montreal se zároveň s Dobešem domluvil na smlouvě pro závěr sezony, v níž může chytat na farmě v Lavalu v nižší AHL.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Itálie zakázala ChatGPT, bojí se zneužití osobních údajů

Itálie nařídila provozovateli chatovacího robota ChatGPT, aby uživatelům z této země od soboty znemožnil ke službě přístup. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na páteční prohlášení italského úřadu na ochranu osobních údajů. Americké společnosti OpenAI, která robota provozuje, hrozí v případě neuposlechnutí pokuta. Italské úřady původně plánovaly používání chatovacího robota na italském území pouze omezit.

"Očekáváme, že služba bude zablokovaná od soboty," uvedl mluvčí italského úřadu na ochranu osobních údajů. Přístup ke službám chatovacího robota byl dnes na italském území možný i několik hodin po oznámení úřadu. Ten ale poukázal na to, že není možné fungování robota omezit okamžitě.

Používání služby ChatGPT plánoval úřad původně pouze omezit. Není podle něj totiž jasné, za jakých právních podmínek robot sbírá a shromažďuje osobní údaje uživatelů, kteří ani nejsou o těchto podmínkách informováni. Ačkoliv provozovatel uvádí, že robota mohou používat lidé, kterým je nejméně 13 let, aplikace podle úřadu věk nijak nekontroluje.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Papežův stav se zlepšil a zotavuje se, v sobotu opustí nemocnici

Papež František podle očekávání opustí v sobotu římskou nemocnici Gemelli, kde se léčí se zánětem průdušek. Potvrdil to v pátek Vatikán, který uvedl, že se František z infekce nadále zotavuje. Papež je hospitalizován od středy, druhou noc v nemocnici strávil v klidu, řekl zahraničním tiskovým agenturám zdroj z papežova okolí. Vatikánský mluvčí Matteo Bruni později řekl, že se v neděli očekává papežova účast na mši na Svatopetrském náměstí.

"Po zhodnocení výsledků dnes provedených vyšetření a příznivého klinického vývoje (lékařský tým) potvrdil zítřejší (sobotní) propuštění Svatého otce z nemocnice Gemelli," oznámil večer Vatikán.

O očekávaném návratu papeže do jeho rezidence informoval již dříve v průběhu dne vatikánský mluvčí Matteo Bruni. Pontifik podle něj ve čtvrtek povečeřel pizzu s personálem, který se o něj stará. Bruni dodal, že se v neděli očekává účast papeže na mši ke Květné neděli, kterou začínají velikonoční obřady.

Podle zdroje zahraničních agentur z papežova okolí strávil šestaosmdesátiletý František noc v klidu. Podávaná antibiotika mají na jeho zdravotní stav očekávané účinky, uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy