Vypadá jako SUV, ale není to SUV. Peugeot 408 je prý nový druh bez konkurence

Vypadá jako SUV, ale není to SUV. Peugeot 408 je prý nový druh bez konkurence
Je to podle ní auto, které si půjčuje to nejlepší z obou světů, označuje ho spojením "nový druh".
Základem je platforma EMP2.
Doplňuje je benzinový tříválec o výkonu 96 kW.
Kabina je opět podobná aktuální 308.
Foto: Peugeot
Jan Matoušek Jan Matoušek
22. 6. 2022 13:20
Peugeot 408 byl dlouhá léta sedan odvozený od modelu 308 spojený s čínským, případně ruským nebo latinskoamerickým trhem. Teď ale 408 míří i do Evropy, byť se stejnojmenným sedanem má společné jen označení a vzdáleně možná siluetu karoserie. Evropský Peugeot 408 je totiž fastbackem někde na půl cesty mezi 308 a 508.

Možná by se nabízelo označení SUV-kupé, protože 408 má vyšší světlou výšku, vyšší pozici za volantem a nechybí mu ani decentní ochranné obložení podběhů. Peugeot však tvrdí, že o SUV nejde, jen si půjčuje některé prvky z této automobilové třídy, stejně jako třeba eleganci ze světa sedanů. Francouzi svou novinku označují pojmem fastback a spojením "nový druh", podle nich podobné auto v jeho historii nebylo a momentálně ani na trhu není. Srovnání s Citroënem C5 X se zástupci značky raději vyhnuli, jakkoliv právě tento model 408 připomíná svou siluetou nejvíce.

Základem nového modelu je podobně jako u dalších kompaktních modelů Peugeotu platforma EMP2. S ní ale 408 zároveň výrazně přerůstá hatchback 308 i SUV 3008. Na délku má 4687 mm, zatímco mezi nápravami je 2787 mm (to je o dva milimetry více než u C5 X). Automobilka slibuje jednak štědrý prostor na zadních sedadlech, a jednak i velký kufr, který má navzdory svažující se střeše objem 536 litrů s pěti a 1611 litrů jen se dvěma sedadly. Zahrnutý je do toho ale i 36litrový prostor pod podlahou. Plug-in hybrid má o kousek skromnějších 471 až 1545 litrů.

Použití modulární platformy znamená také využití už známých elektrifikovaných. Stejně jako u 308 jsou plug-in hybridy dva: oba kombinují přeplňovanou zážehovou šestnáctistovku s jedním elektromotorem o výkonu 81 kW, přičemž tato kombinace s osmistupňovým automatem pohání výhradně přední kola. Liší se ale výkon benzinového motoru, slabší plug-in hybrid má celkově 133 kW a silnější 165 kW.

Baterie má kapacitu 12,4 kWh, kolik ale auto ujede čistě na elektřinu Peugeot zatím neuvádí. Dobíjení akumulátoru je možné výkonem nejvýše 7,4 kW, kdy je plná kapacita k dispozici za hodinu a 55 minut. Maximální výkon 3,7 kW zvládne stejnou činnost za tři hodiny a 50 minut, standardní zásuvka pak za sedm hodin a pět minut. Z klasických spalovacích motorů se 408 spoléhá jen na přeplňovaný benzinový tříválec o výkonu 96 kW v kombinaci s osmistupňovým automatem, naopak na turbodiesel budou zájemci čekat marně. Peugeot slibuje, že brzy dorazí i plně elektrická varianta.

Vnější vzhled vychází z linií známých především z řady 308, nejde ale o přesnou kopii. Dostal velkou masku chladiče s novým logem a barevnými elementy, jsou tu i diodová světla, která jsou ve vyšších výbavách maticová a umí tak svítit stále dálkově a vykrývat protijedoucí vozidla.

Nejzajímavějším prvkem je svažující se střecha zakončená decentním spoilerem. Ta pomáhá také aerodynamice. Na výběr pak bude šest laků karoserie, přičemž modrý odstín Obsession na snímcích bude exkluzivně určen jen 408. Kola mají průměr 17 až 20 palců.

Ani kabina na první pohled příliš nepřekvapí, nechybí tedy řešení zvané i-Cockpit s malým volantem, výše položenými desetipalcovými digitálními budíky a centrální dotykovou desetipalcovou obrazovkou. Známé jsou z Peugeotu 308 i virtuální tlačítka, jejichž funkce si může řidič sám přizpůsobit podle vlastní potřeby. Multimediálním systém využívá aktualizace na dálku a samozřejmě hlasové ovládání.

Francouzi dále upozorňují i na volitelná ortopedická sedadla, masážní funkci předních sedaček, 33 litrů v odkládacích prostorech kabiny a zcela chybějící chromované prvky. Z asistenčních systémů stojí za vypíchnutí zatím stále ne úplně běžné noční vidění, celkem pak nad bezpečností bdí devět radarů a šest kamer.

Na trhu se Peugeot 408 objeví počátkem roku 2023. Vyrábět se bude ve francouzských Mylhúzách, přičemž první ceny by měly být známé na podzim. Peugeot očekává, že se z 408 může stát jeden z jeho klíčových modelů. Následně se lokální verze auta dočká i Čína s tím, jehož výroba se pod jménem 408X rozběhne ve městě Čcheng-tu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 20 minutami

Hasiči zasahují u požáru haly u Čelákovic, vyhlásili třetí stupeň poplachu

Hasiči zasahují u požáru haly v Zápech u Prahy, vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř, v hale jsou uskladněny zřejmě autodíly, oleje a plynové lahve, hrozí zřícení konstrukce, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

"Požár byl hlášen před 20:00, je v plném rozsahu a hrozí pád konstrukce, na místě je 30 vozidel a 17 jednotek, vypomáhají i pražské," řekla Zemanová. Požár podle ní zřejmě způsobí velkou škodu.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

"Vypil jsem příliš mnoho." Britský poslanec rezignoval poté, co sexuálně napadl dva muže

Britský konzervativec Christopher Pincher rezignoval na vládní post náměstka hlavního whipa kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů, které údajně v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna. Konzervativní strana jej v pátek vyloučila z poslaneckého klubu a v Dolní sněmovně bude pokračovat jako nezařazený, uvedla stanice BBC. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.

Pincher ve čtvrtek napsal dopis premiérovi Borisi Johnsonovi, který v plném znění obdržel bulvární list The Sun. "Minulou noc jsem vypil příliš mnoho. Ztrapnil jsem sebe i ostatní… .Myslím, že je nyní správné, abych rezignoval na pozici náměstka hlavního whipa," napsal Pincher premiérovi.

Hlavní whip v britském parlamentu zaštiťuje celý systém dohlížení (whipování), je též členem vlády a mnohdy pravou rukou premiéra.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Česko předsednictví v Radě EU navzdory těžké době zvládne, ujistil Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) před večerním Koncertem pro Evropu v Litomyšli ujistil, že ČR zvládne předsednictví v Radě EU, přestože se nachází v těžké době. Česká republika bude dělat vše pro to, aby udržela jednotu EU, která se v těchto měsících ukázala její nejsilnější zbraní, uvedl Fiala. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v projevu řekla, že Česko vždy inspirovalo Evropu příběhy odvahy. Před zahájením koncertu vyskočili na pódium dva aktivisté, kteří s transparenty v rukou demonstrovali za ochranu klimatu.

Fiala ve svém proslovu pogratuloval francouzským kolegům k úspěšným šesti měsícům v čele EU. "Pevně věřím, že Česká republika naváže na francouzské úspěchy a dostojí svým závazkům ve prospěch Evropy a jejích občanů. Nacházíme se v jednom z nejtěžších období posledních desetiletí, ale jsem přesvědčen, že tak, jako jsme zvládli minulé krize, dovedeme si poradit i se současnými problémy," řekl Fiala.

S evropskými politiky v pátek Litomyšli mluvil o tom, co je třeba v nadcházejících měsících udělat, aby obyvatelé členských států žili ve větším bezpečí a byla zachována prosperita kontinentu. "A hlavně, abychom pomohli našim občanům zvládnout rostoucí ceny a zajistili dostatek energií a potravin," uvedl Fiala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Nigérii odsoudil soud tři muže k trestu smrti ukamenováním

Islámský soud v severonigerijském státě Bauchi odsoudil tři muže k trestu smrti ukamenováním, protože se prokázala jejich homosexualita. Podle agentury Reuters to dnes oznámil náčelník náboženské policie, která muže zatkla.

Severní Nigérie je převážně muslimská. Soudy, které se řídí islámským právem šaría, státy v tomto regionu používají k trestání obyvatel za různé činy, od cizoložství až po rouhání.

Šéf náboženské policie v místní správní oblasti Ningi v Bauchi Adam Dan Kafi uvedl, že tři muži byli zatčeni 14. června a obviněni před islámským soudem. Všichni tři, včetně sedmdesátiletého muže, se podle Kafiho k činu přiznali, přestože je nezastupovali právníci. Soudce Munka'ilu Sabo je podle velitele náboženské policie ve čtvrtek odsoudil k trestu smrti, ale mají možnost se do 30 dnů odvolat.

Každý trest smrti vynesený islámskými soudy musí v Nigérii schválit guvernér státu. V Nigérii se homosexualita, stejně jako ve většině afrických zemí, považuje za nepřijatelnou. V této nejlidnatější africké zemi zároveň platí zákon, jenž umožňuje dlouhé tresty odnětí svobody pro osoby odsouzené za veřejné projevy stejnopohlavního vztahu a osoby, které uzavřou stejnopohlavní manželství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy