Černý scénář pro český turismus: koronavirus mu může vzít miliardy i pracovní místa

ČTK ČTK
28. 2. 2020 16:30
Šíření nového typu koronaviru může podnikatelům a zaměstnancům v českém cestovním ruchu způsobit vážné potíže. Pokud by se snížila spotřeba turistů z Číny, Jižní Koreje a Itálie o polovinu, znamenalo by to pro ČR pokles příjmů o 7,4 miliardy korun. Německo a Velká Británie se nechaly slyšet, že dopady koronaviru na své ekonomiky už pociťují.
Čínská pasažérka na letišti | Video: Reuters

O potenciálním ohrožení českého turismu informovala Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR). Ta se společností Economic impacT vytvořila model možného dopadu vývoje epidemie na cestovní ruch v Česku. 

Zahraniční turisté loni v ČR utratili zhruba 124 miliard korun. Strávili tu přes 27 milionů nocí. Na počtu přenocování se turisté z Číny, Jižní Koreje a Itálie podíleli z 9,6 procenta, na celkové spotřebě, vzhledem k vyšší průměrné denní útratě, se podíleli téměř z 12 procent.

Podle AHR by také mohlo kvůli epidemii koronaviru ubýt osm tisíc pracovních míst a příjmy pro veřejné rozpočty klesnout o tři miliardy korun. Cestovní ruch loni poskytoval v přepočtu na plné úvazky 144 tisíc pracovních příležitostí.

Modely AHR o možném dopadu počítají také s variantou, kdy by situace trvala delší dobu a pokles spotřeby turistů by klesl zhruba o třetinu. V takovém případě by to znamenalo pokles zhruba o 35 miliard korun a mohlo by to znamenat pokles počtu pracovních míst až o 40 tisíc. Příjmy pro veřejné rozpočty by klesly o 14 miliard korun.

Závažnost situace bude podle prezidenta AHR Václava Stárka záviset nejen na délce trvání epidemie, ale také na schopnosti rychlé obnovy cestovního ruchu. "Je tedy nutné rovněž předem zvážit kroky, které by snížily dopady očekávané krize na naše hospodářství a zaměstnanost. Pro mnohé malé a střední podniky může každý z uvedených scénářů představovat i existenční riziko," dodal.

V ČR bylo na koronavirus testováno 154 lidí, u nikoho se nákaza nepotvrdila. V celém světě se novým typem koronaviru nakazilo přes 83 tisíc lidí, nemoci Covid-19, kterou virus způsobuje, podlehlo 2858 pacientů. Drtivá většina případů se týká pevninské Číny. Česká vláda proto počátkem února zakázala přímé lety mezi ČR a Čínou.

V počtu nakažených je na druhém místě Jižní Korea se 2337 infikovanými. Zemřelo tam 13 lidí. ČSA ve čtvrtek zastavila svou linku do Soulu. V Evropě je nejvíce zasažena Itálie, která hlásí přes 600 nakažených a 17 mrtvých.

Před odlivem turistů varuje i Británie

Poklesu příjmů z turistiky se obává také odcházející guvernér britské centrální banky Mark Carney. Ten v pátek varoval, že dopady šíření nového koronaviru na britskou ekonomiku už se projevují. 

Podobně se vyjádřil i šéf centrální banky Německa Jens Weidmann. Podle něj bude růst největší evropské ekonomiky kvůli viru letos pravděpodobně slabší než 0,6 procenta, na kolik jej centrální banka odhadovala loni v prosinci.

Carney upozornil i na možné dopady zpracovatelského průmyslu, na kterých je ekonomika Velké Británie závislá. Ke konci loňského roku stagnovala, nedařilo se především automobilovému průmyslu - výroba aut ve čtvrtém kvartálu klesla o 1,9 procenta.

Carney v televizi Sky News zmínil také problémy, kterým čelí britské továrny zapojené do globálních dodavatelských řetězců. "Vidíme to v ulicích tady v Británii. Je tam méně živo," řekl podle serveru CNBC.

Šéf německé centrální banky Weidmann varoval před dopady epidemie v Německu, když se vyjadřoval k četným problémům, které ohrožují německou ekonomiku. Ta je exportně orientovaná a teď ji ohrožují i potíže s koronavirem.

"Hospodářský růst v Německu by v letošním roce mohl být o něco nižší, než naši odborníci předpovídali v prosinci. Taková tvrzení ale v současnosti podléhají velké nejistotě," dodal Weidmann, který jako šéf centrální banky zasedá také v Radě guvernérů Evropské centrální banky (ECB). Reakce tvůrců měnové politiky ale v této fázi podle něj zatím není nutná.

Video: Omezovat nákupy nebudeme, nechceme děsit svět, sklady jsou plné, říká náměstek

K omezování nákupů lidí není zatím důvod, zboží je dost, jede předvánoční provoz, všichni zaměstnanci jsou v práci, zvýšený prodej je už týden. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy