České firmě se v Číně ztratilo 750 tisíc respirátorů. Bojí se, že je vláda znárodnila

Ekonomika Ekonomika
25. 2. 2020 10:55
Šíření koronaviru komplikuje byznys i českým firmám. Patří mezi ně brněnská firma Respilon, která v Číně kompletuje masky s nanovláknovou membránou. V čínském skladě Respilonu totiž "uvízlo" na 750 tisíc těchto masek, tedy prakticky celá roční zásoba, a firma o nich nic neví. Spolumajitelka podniku Jana Zimová podle Hospodářských novin již dříve připustila, že tamní vláda mohla masky znárodnit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"V Číně byly kvůli oslavám Nového roku uzavřeny továrny, zaměstnanci měli volno, které se ale kvůli zabránění šíření koronaviru prodlužovalo. Od té doby se nemůžeme dostat do našeho skladu a nemáme přehled o tom, co se v něm děje. Mohlo se stát, že bez našeho vědomí čínská vláda potřebné masky zabavila," řekla Hospodářským novinám Zimová.

"Podle posledních kusých informací, které se k nám dostaly, by tam ale masky snad měly být," doplnila. Podnik to ovšem kvůli údajnému embargu na informace v Číně s jistotou neví.

Případné znárodnění svého zboží Respilon řešit nehodlá. Podle Zimové není rozumné vyčíslovat, o kolik by firma v takovém případě přišla. "Bereme to tak, jak to je, jako součást pomoci a posílení našich obchodních vztahů. Oni jsou v nouzi a my s tím nic neuděláme," řekla spolumajitelka firmy.

Brněnský Respilon loni prodal 700 tisíc kusů masek, a to hlavně v Asii. V průběhu ledna pak zaznamenal po svém zboží enormní poptávku. Jen za čtyři dny šlo o osm milionů kusů masek, uvedla Zimová.

Vykrýt poptávku chce podnik také novým typem masky. Ve spolupráci s izraelskou firmou vyrábí ústenky, které budou po nasazení schopné koronavirus nejen zachytit, ale díky nanočásticím oxidu mědi ho i zničit. K dostání za desítky korun mají být v řádu týdnů, uvedla agentura ČTK.

Tyto masky by měla česká firma kromě Izreale vyrábět také přímo v domovském Brně. Linka, která má být uvedena do provozu asi v květnu, denně vyrobí až 70 000 roušek, řekl v rozhovoru pro Lidové noviny majitel Respilonu Roman Zima.

Epidemie koronaviru propukla v Číně, nejvíce zasaženou evropskou zemí je Itálie. V pevninské Číně, do které se nepočítá autonomní Hongkong a Macao, se obětí nového koronaviru dosud stalo asi 2600 lidí a nakazilo se přes 77 000 osob. Většina z těchto údajů připadá na provincii Chu-pej, která je ohniskem nákazy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy