Česko je rájem vodních elektráren. Podívejte se na deset největších zajímavostí

Petr Lukáč Petr Lukáč
16. 11. 2018 6:26
Vodní elektrárny vyrobí v tuzemsku ročně asi tři terawatthodiny elektřiny, což činí zhruba 3,7 procenta české produkce. Na základě seznamu vodních děl z roku 1930, který vznikl kvůli lepšímu výběru daní, bylo v té době v celém Československu téměř 17 tisíc vodních děl. Funkčních vodních elektráren je dnes v tuzemsku proti tomu sice jen asi desetina, najdou se však i takové, které fungovaly už za Rakouska-Uherska. Podívejte se na přehled zajímavostí z české hydroenergetiky, která v minulosti, ale i nyní hraje ve světě první housle.
Foto: Wikimedia Commons - Jarba (volné použití)

Největší betonovou hráz má Orlík

Typičtější než sypané jsou v Česku betonové hráze. Nejvyšší takovou hráz má u nás přehrada Orlík na Vltavě. Je vysoká 91 metrů.

Je také zároveň nejvodnatější českou nádrží, může pojmout až 716 milionů kubíků vody.

  • Výkonově se Orlík s 364 MW řadí mezi tuzemskými vodními zdroji na třetí místo. 
 

Právě se děje

teď

Francouzská policie dnes brzy ráno zadržela dva muže podezřelé z loupežného přepadení známého klenotnictví Chaumet v Paříží, píše agentura AFP.

Zdroj: ČTK
před 3 minutami

Zástupci USA a Ruska se v Ženevě dohodli na dalším setkání na konci září, uvedla americká strana. Jednání označila za profesionální a obsažná.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Revolut rozšiřuje své služby českým zákazníkům uplatněním specializované evropské bankovní licence

Světová finanční platforma Revolut dnes uplatnila v Česku specializovanou evropskou bankovní licenci. Zákazníci, kteří přejdou na Revolut Bank, budou moci využívat její další služby. Jejich vklady budou chráněné. Revolut má v Česku více než 300 000 uživatelů.

"Jsme momentálně nejrychleji rostoucí fintech společností v Evropě. Nemáme skryté poplatky a neustále stavíme nové a inovativní finanční produkty," uvedl ředitel a spoluzakladatel Revolutu Nik Storonsky. Představení banky v Česku umožní podle něj v blízké budoucnosti uvést na trh nové produkty a služby.

"Na expanzi Revolutu vydělá hlavně zákazník," míní zakladatel finanční společnosti Patron Jiří Paták. Český trh je podle něj příliš malý na to, aby motivoval lokální banky k inovacím. Teprve tlak konkurence zvenčí vede ke zlepšení a zlevnění služeb. Na novinku budou muset další hráči reagovat a český zákazník se tak podle něj může připravit na vlnu změn.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Pět pohřešovaných po explozi v Leverkusenu zřejmě zemřelo

Pět pohřešovaných po úterní explozi v Leverkusenu je podle majitele chemického průmyslového areálu asi po smrti. Havárie má zatím dvě potvrzené oběti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy