Česko je rájem vodních elektráren. Podívejte se na deset největších zajímavostí

Petr Lukáč Petr Lukáč
16. 11. 2018 6:26
Vodní elektrárny vyrobí v tuzemsku ročně asi tři terawatthodiny elektřiny, což činí zhruba 3,7 procenta české produkce. Na základě seznamu vodních děl z roku 1930, který vznikl kvůli lepšímu výběru daní, bylo v té době v celém Československu téměř 17 tisíc vodních děl. Funkčních vodních elektráren je dnes v tuzemsku proti tomu sice jen asi desetina, najdou se však i takové, které fungovaly už za Rakouska-Uherska. Podívejte se na přehled zajímavostí z české hydroenergetiky, která v minulosti, ale i nyní hraje ve světě první housle.
Elektrárna a okolí Dlouhé stráně.
Elektrárna a okolí Dlouhé stráně. | Foto: archiv areálu Kouty

Nejvýkonnější elektrárna Dlouhé stráně

Dlouhé stráně v Hrubém Jeseníku jsou nejvýkonnější vodní elektrárnou v Česku. Jsou zároveň vybaveny největšími reverzními Francisovými turbínami v Evropě. Každá z nich má výkon 325 megawattů.

Jedná se o přečerpávací elektrárnu. To znamená, že elektrárna sestává ze dvou částí, kde stěžejní roli hraje horní rezervní nádrž. Pokud je elektřina levná nebo se to provozovateli hodí z nějakého jiného důvodu, přečerpá vodu nahoru. A když elektřina stojí víc, pustí vodu dolů na turbíny a vyrábí z ní energii.

Horní nádrž Dlouhých strání je zároveň největší "baterií" v Česku. Pojme v sobě tolik energie, o jaké si mohou její lithioví bratříčkové nechat zdát. Spád mezi horní a dolní nádrží dosahuje více než 510 výškových metrů. A objem vody umožní vyrobit v jednom cyklu 3,5 milionu kilowatthodin. Množství, které by pokrylo spotřebu 1300 domácností po celý rok.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Výrobce letadel Boeing vykázal první čtvrtletní zisk od roku 2019

Americký výrobce letadel Boeing hospodařil ve druhém čtvrtletí s čistým ziskem 567 milionů dolarů (přes 12 miliard korun) po ztrátě 2,4 miliardy dolarů před rokem. Vykázal tak první čtvrtletní zisk od roku 2019. Firma to oznámila v tiskové zprávě. Šéf podniku David Calhoun navíc uvedl, že Boeing se rozhodl omezit plánované snižování počtu pracovních míst.

Čtvrtletní tržby Boeingu se meziročně zvýšily o 44 procent na téměř 17 miliard dolarů. Firma ve druhém čtvrtletí dodala zákazníkům 79 letadel, zatímco před rokem jich bylo 20.

Boeing se nyní zotavuje z negativních dopadů pandemie covidu-19 na leteckou dopravu i z dočasného pozastavení provozu letadel Boeing 737 MAX. Tato letadla nemohla do vzduchu od jara 2019, kdy je úřady po celém světě po dvou tragických nehodách nařídily odstavit z provozu. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) zákaz zrušil loni v listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy