Česko je rájem vodních elektráren. Podívejte se na deset největších zajímavostí

Petr Lukáč Petr Lukáč
16. 11. 2018 6:26
Vodní elektrárny vyrobí v tuzemsku ročně asi tři terawatthodiny elektřiny, což činí zhruba 3,7 procenta české produkce. Na základě seznamu vodních děl z roku 1930, který vznikl kvůli lepšímu výběru daní, bylo v té době v celém Československu téměř 17 tisíc vodních děl. Funkčních vodních elektráren je dnes v tuzemsku proti tomu sice jen asi desetina, najdou se však i takové, které fungovaly už za Rakouska-Uherska. Podívejte se na přehled zajímavostí z české hydroenergetiky, která v minulosti, ale i nyní hraje ve světě první housle.
Elektrárna a okolí Dlouhé stráně.
Elektrárna a okolí Dlouhé stráně. | Foto: archiv areálu Kouty

Nejvýkonnější elektrárna Dlouhé stráně

Dlouhé stráně v Hrubém Jeseníku jsou nejvýkonnější vodní elektrárnou v Česku. Jsou zároveň vybaveny největšími reverzními Francisovými turbínami v Evropě. Každá z nich má výkon 325 megawattů.

Jedná se o přečerpávací elektrárnu. To znamená, že elektrárna sestává ze dvou částí, kde stěžejní roli hraje horní rezervní nádrž. Pokud je elektřina levná nebo se to provozovateli hodí z nějakého jiného důvodu, přečerpá vodu nahoru. A když elektřina stojí víc, pustí vodu dolů na turbíny a vyrábí z ní energii.

Horní nádrž Dlouhých strání je zároveň největší "baterií" v Česku. Pojme v sobě tolik energie, o jaké si mohou její lithioví bratříčkové nechat zdát. Spád mezi horní a dolní nádrží dosahuje více než 510 výškových metrů. A objem vody umožní vyrobit v jednom cyklu 3,5 milionu kilowatthodin. Množství, které by pokrylo spotřebu 1300 domácností po celý rok.

 

Právě se děje

Další zprávy