Česko je rájem vodních elektráren. Podívejte se na deset největších zajímavostí

Petr Lukáč Petr Lukáč
16. 11. 2018 6:26
Vodní elektrárny vyrobí v tuzemsku ročně asi tři terawatthodiny elektřiny, což činí zhruba 3,7 procenta české produkce. Na základě seznamu vodních děl z roku 1930, který vznikl kvůli lepšímu výběru daní, bylo v té době v celém Československu téměř 17 tisíc vodních děl. Funkčních vodních elektráren je dnes v tuzemsku proti tomu sice jen asi desetina, najdou se však i takové, které fungovaly už za Rakouska-Uherska. Podívejte se na přehled zajímavostí z české hydroenergetiky, která v minulosti, ale i nyní hraje ve světě první housle.
Foto: Wikimedia Commons - Z.e.o (CC BY-SA 3.0)

Nejvyšší hráz mají Dalešice

Nejvyšší hráz, 100 metrů, má v Česku vodní nádrž Dalešice. V současné době se jedná také o nejvyšší funkční sypanou hráz v Evropě. Na její výstavbu padly téměř dva miliony kubíků materiálu. Jedná se opět o přečerpávací elektrárnu. Výkon jejích turbín je 480 MW a je tak druhým největším vodním zdrojem v Česku.

Hlavním účelem nádrže však není výroba elektřiny. Funguje totiž jako zdroj technologické vody pro nedalekou jadernou elektrárnu Dukovany. Přehrada také dokáže sloužit ke krátkodobému nahrazení jednoho bloku jaderné elektrárny, k výrobě špičkové elektrické energie, pro dlouhodobé vyrovnávání průtoků v řece, k snižování povodňové špičky v dolním toku, k sedimentaci nečistot a pro rekreační využití.

 

Právě se děje

Další zprávy