Že jsou respirátory k ničemu? Virus je stále stejně velký, upozorňuje Tachezy

Kristýna Pružinová Blahoslav Baťa Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa
15. 2. 2022 7:00
Myslím, že je důležité si říct, že virus se nezměnil a je stále stejně veliký. A tím pádem není ovlivněna jeho možnost průniku respirátorem. Je tak zcela jednoznačné, že respirátory nebo roušky mají své místo. Historicky se ukázalo, že již pomohly v jiných pandemiích, kdy ještě nebyly jiné ochranné prostředky, které máme dnes, uvádí pro Aktuálně.cz viroložka Ruth Tachezy.
Život v pandemii - viroložka Ruth Tachezy o nošení respirátorů | Video: Kristýna Pružinová, Blahoslav Baťa

Při současné epidemické situaci dává podle viroložky stále smysl nosit respirátory v uzavřených prostorech, které považuje za rizikové. "Myslím si, že ale není smysluplné je nosit při sportovních aktivitách," podotýká Tachezy, členka Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES). "Tam bych to doplňovala jinými opatřeními, jako například testováním," dodává.

Na druhé straně molekulární biolog Evžen Bouřa z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR již nepovažuje při současném rozšíření nakažlivější varianty nošení respirátorů za opodstatněné. "Mohli jsme je už sundat, když varianta omikron převládla," uvedl minulý týden v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) nošení respirátorů i po plánovaném uvolnění protiepidemických opatření od začátku března pravděpodobně nadále zůstane, uvedl to minulou středu na tiskové konferenci.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde Tachezy také zmiňuje, jak se dívá na současný plán rozvolňování protiepidemických restrikcí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy