Molekulární biolog: Respirátory už nemají smysl. Teď spíš škodí, lidé je nosí špatně

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
10. 2. 2022 7:00
V době, kdy převládla varianta omikron, už nedává nošení respirátorů příliš smysl. Je to hlavně kvůli vysoké nakažlivosti omikronu, kdy i malé množství viru může způsobit nákazu. Kdybychom ji chtěli úplně zastavit, tak bychom museli respirátory nosit úplně perfektně, a ne tak ledabyle jako nyní, uvádí pro Aktuálně.cz molekulární biolog Evžen Bouřa.
Život v pandemii - molekulární biolog Evžen Bouřa o nošení respirátorů | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

K tomu, aby nasazený respirátor před nákazou omikronem ochránil, by musel podle Bouři na obličej zcela přiléhat. "Což se třeba vylučuje s tím mít fousy," podotýká molekulární biolog z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky. "A také bychom si je museli každých třicet minut měnit," dodává.

Stávající protiepidemická opatření podle něj kvůli vyšší nakažlivosti současné varianty již postrádají smysl. "Museli bychom mít naprosto šíleně tvrdý lockdown. Ten by pak tuto vlnu zastavil," míní Bouřa. "Ale to si dokážu představit jen v Číně nebo Severní Koreji," dodává.

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) bude od 1. března v platnosti už jen velmi málo protiepidemických opatření. Nošení respirátorů ale nadále zůstane, uvedl ve středu Fiala.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde Bouřa také uvádí, zda nošení respirátorů mohlo zpomalovat přenos viru u předchozích variant.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy