Může jít Babiš a spol. kvůli pandemii před soud? Advokát popisuje možné důkazy

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
31. 3. 2021 7:00
Za určitých okolností mohou být i nejvyšší představitelé státu trestně odpovědní za svá rozhodnutí během zvládání pandemie. Bylo by nicméně velmi obtížné získat dostatečné důkazy nebo svědky. Pokud by se jednalo jenom o spekulace ve formě srovnávání čísel v Česku a jiných zemích, tak by z toho podle mě trestní odpovědnost politiků vzejít nemohla, říká pro Aktuálně.cz advokát Ondřej Preuss.
Život v pandemii - advokát Ondřej Preuss o trestní odpovědnosti vlády za svá rozhodnutí při zvládání pandemie covidu-19. | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Podle advokáta Preusse by teoreticky mohla být řeč o několika druzích trestných činů vrcholných politiků v souvislosti se zvládáním pandemie covidu-19. "Nabízejí se trestné činy související s plněním úkolů politických představitelů. A to buď úmyslné, kdy by politik zneužíval postavení úřední osoby. Tam si myslím, že by to bylo velmi obtížné prokázat," míní Preuss, který je také odborným asistentem na katedře ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

"Nebo pak je tam teoreticky i nedbalostní trestný čin. To znamená maření úkolů úřední osoby z nedbalosti. Ale i tam by byla potřeba prokázat, že byla jasná shoda v odborných kruzích, které měli k dispozici vládní činitelé, na tom, že tehdy mají být přijata taková opatření. A vláda nebo někteří její členové by řekli, že se jimi z politických důvodů, aby neohrozili své preference, řídit nebudou," vysvětluje advokát. I v tomto případě by ale podle něj bylo problematické vinu politiků dokázat.

Trestní oznámení sice může v Česku bezplatně podat kdokoliv, ale podle Preusse by mělo být propracované, aby mělo šanci na úspěch. "Doporučil bych občanům, aby je nepodávali pod vlivem emocí a poradili se třeba s advokátem, jestli vůbec a případně jak trestní oznámení formulovat," vysvětluje.

V případě podávání trestních oznámení na politické činitele je podle Preusse namístě určitá opatrnost, aby se posléze pod jejich vlivem nebáli rozhodovat. "Já sám obecně nejsem příznivcem trestněprávního řešení politických otázek. Naopak historicky se to v případě obcí, myslím, zvrhlo spíše do přílišného tlaku," míní Preuss.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde advokát také vysvětluje, jaké konkrétní důkazy by ve zmíněných případech mohly být dostatečné.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně zlepšil

Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil, druhý je stále ve vážném stavu. Oba zůstávají v plzeňské fakultní nemocnici v intenzivní péči. Nebezpečné chemikálie unikly v areálu firmy, která se zabývá zpracováním tekutých průmyslových kalů. 

"Stav jednoho muže je již stabilizovaný, druhý zůstává ve velmi vážném stavu. Oba zůstávají na intenzivní péči," řekla administrátorka nemocnice Libuše Kufnerová.

Po úniku chemikálií zůstali v prostorách firmy čtyři lidé v bezvědomí. Zasažení byli muži ve věku 40 až 60 let. Záchranáři vyhlásili hromadné postižení osob. Obyvatelé v okolí únik neohrozil, nebezpečné látky se nedostaly do kanalizace. Hasiči v pátek lidem preventivně doporučili, aby nevětrali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy