Může jít Babiš a spol. kvůli pandemii před soud? Advokát popisuje možné důkazy

Kristýna Pružinová Martin Krepindl Jakub Zuzánek Kristýna Pružinová, Martin Krepindl, Jakub Zuzánek
31. 3. 2021 7:00
Za určitých okolností mohou být i nejvyšší představitelé státu trestně odpovědní za svá rozhodnutí během zvládání pandemie. Bylo by nicméně velmi obtížné získat dostatečné důkazy nebo svědky. Pokud by se jednalo jenom o spekulace ve formě srovnávání čísel v Česku a jiných zemích, tak by z toho podle mě trestní odpovědnost politiků vzejít nemohla, říká pro Aktuálně.cz advokát Ondřej Preuss.
Život v pandemii - advokát Ondřej Preuss o trestní odpovědnosti vlády za svá rozhodnutí při zvládání pandemie covidu-19. | Video: Kristýna Pružinová, Jakub Zuzánek

Podle advokáta Preusse by teoreticky mohla být řeč o několika druzích trestných činů vrcholných politiků v souvislosti se zvládáním pandemie covidu-19. "Nabízejí se trestné činy související s plněním úkolů politických představitelů. A to buď úmyslné, kdy by politik zneužíval postavení úřední osoby. Tam si myslím, že by to bylo velmi obtížné prokázat," míní Preuss, který je také odborným asistentem na katedře ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

"Nebo pak je tam teoreticky i nedbalostní trestný čin. To znamená maření úkolů úřední osoby z nedbalosti. Ale i tam by byla potřeba prokázat, že byla jasná shoda v odborných kruzích, které měli k dispozici vládní činitelé, na tom, že tehdy mají být přijata taková opatření. A vláda nebo někteří její členové by řekli, že se jimi z politických důvodů, aby neohrozili své preference, řídit nebudou," vysvětluje advokát. I v tomto případě by ale podle něj bylo problematické vinu politiků dokázat.

Trestní oznámení sice může v Česku bezplatně podat kdokoliv, ale podle Preusse by mělo být propracované, aby mělo šanci na úspěch. "Doporučil bych občanům, aby je nepodávali pod vlivem emocí a poradili se třeba s advokátem, jestli vůbec a případně jak trestní oznámení formulovat," vysvětluje.

V případě podávání trestních oznámení na politické činitele je podle Preusse namístě určitá opatrnost, aby se posléze pod jejich vlivem nebáli rozhodovat. "Já sám obecně nejsem příznivcem trestněprávního řešení politických otázek. Naopak historicky se to v případě obcí, myslím, zvrhlo spíše do přílišného tlaku," míní Preuss.

Podívejte se na video z pořadu Život v pandemii v úvodu článku, kde advokát také vysvětluje, jaké konkrétní důkazy by ve zmíněných případech mohly být dostatečné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 60 minutami

Pohonné hmoty v Česku dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 korunami za litr

Zdražování pohonných hmot u čerpacích stanic v České republice pokračuje. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 od minulého týdne vzrostla o 47 haléřů na průměrných 36,59 korun na litr. Je tak nejdražší za sedm let, naposledy za něj platili řidiči více v říjnu 2014. Nafta zdražila o 64 haléřů na 35,56 korun na litr. Nad 35 korunami byla průměrná cena dieselu naposledy v listopadu 2014. Vyplývá to z informací na webu společnosti CCS, která ceny sleduje. Analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak uvedl, že růst cen pohonných hmot bude pokračovat i v první polovině listopadu, a to o desítky haléřů.

"V první polovině listopadu bude pokračovat růst cen pohonných hmot. Zdražení u benzínu i naftu by mělo být na úrovni několik desítek haléřů. Nafta bude zdražovat rychleji. Důvodem je zvýšení cen ropy Brent na současných 86 dolarů (asi 1900 korun) za barel. Od počátku roku už ropa zdražila o více než 70 procent," řekl ČTK Tomčiak. Výraznější nárůst u nafty než u benzinu je podle analytiků daný prudkým zdražováním zemního plynu, se kterým souvisí vyšší poptávka po topném oleji.

Před rokem stál litr Naturalu v průměru rovných 28 korun, tedy o 8,59 korun méně. Podobný rozdíl je mezi letošní a loňskou cenou nafty, loni byl diesel v posledním říjnovém týdnu v průměru za 27,19 korun na litr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy