reklama
 
 

Živě: Vojáci hrdinským přístupem zachránili jiné životy, řekl generál. Loučil se s nimi Zeman i Duka

8. 8. 2018 15:43
Sledujte záznam na DVTV. | Video: DVTV |  39:17
reklama
Česká republika pietním ceremoniálem uctila památku tří padlých vojáků. Letecký speciál s jejich ostatky přistál na ruzyňském letišti ve středu odpoledne. Nad Českem ho doprovodily gripeny. S padlými se před odletem na bagrámské základně rozloučili čeští i koaliční vojáci. Martin Marcin (36), Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (24) padli v Afghánistánu v neděli při hlídce několik kilometrů od spojenecké základny Bagrám. Dění jsme sledovali v on-line zpravodajství.

Živě: Vojáci hrdinským přístupem zachránili jiné životy, řekl generál. Loučil se s nimi Zeman i Duka

22:20
 

Náš online přenos pro dnešek končí. Děkujeme vám za pozornost.

20:10
19:51

Tálibán pracuje spíše jako zločinecká organizace a dělá, co může, aby vyrovnal výhody koaličních sil ve výcviku a vybavení. Vyplývá to z líčení čtyř elitních českých vojáků s přímou zkušeností v misích pod Hindúkušem. Přečtěte si článek Jana Wirnitzera.

18:33
Armáda ČR

Velitel jednotky Daniel Cekul po pietním přivítání novinářům řekl, že ostatní vojáci nesou ztrátu svých druhů ve zbrani navzdory smutku velice statečně. "Nejsou zlomeni, jsou odhodláni nadále plnit úkoly," řekl.

18:22
Armáda ČR

Při rozloučení a naložení rakví v Bagrámu byl přítomen i vrchní velitel amerických a spojeneckých sil v Afghánistánu armádní generál John Nicholson i další generálové a velitelé.

18:19
Armáda ČR

Náladu v české jednotce na Bagrámu popsal Zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Verner jako odpovídající dané situaci. "Myslím si, že to naši vojáci velice dobře vnímali a cítili a dodává jim to sil do dalšího. Nepředpokládám, že bychom někoho stahovali. Předpokládám naopak, že všichni vojáci tuto situaci zvládnou a budou pokračovat dál v plnění operačního úkolu," dodal Verner.

18:06
Twitter

Zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Verner dnes uvedl, že nebýt hrdinství českých vojáků, mohl mít útok mnohem fatálnější následky. Dále řekl, že do operační činnosti, tedy k hlídkování v okolí základny Bagrám, se čeští vojáci podle něj vrátí v řádu hodin, nejpozději do pátku.

17:54
Lubomír Metnar

"Dnešní pieta byla velmi emotivní," uvedl ministr obrany Lubomír Metnar.

17:45

Na Vítězné náměstí dnes někteří lidé přišli s malými českými vlajkami, na místě byly také vlajky NATO a Evropské unie. Při průjezdu kolony lidé tleskali, poté u památníku pokládali květiny a zapalovali svíčky. Vzdát čest trojici mužů, kteří zahynuli v neděli při teroristickém útoku v Afghánistánu, přišli lidé napříč generacemi, někteří rodiče přivedli i děti. U památníku, který stojí před budovou generálního štábu, čekali také vojáci

17:32
Twitter

Dnešní piety se zúčastnil i prezident Miloš Zeman s mluvčím Jiřím Ovčáčkem.

17:31
Lubomír Metnar

Ministr obrany Lubomír Metnar poděkoval prezidentovi Zemanovi a premiéru Babišovi za účast. Dále uvedl, že jej mile překvapila reakce české veřejnosti. "Je to pro mě signál, že lidé vnímají důležitost úkolů, které příslušníci Armády ČR plní," řekl dnes novinářům. Zdůraznil, že mise vojáků v zahraničí budou pokračovat a že jeho první zahraniční cesta za vojáky do zahraničí povede do Afghánistánu.

17:25
Armáda ČR

Podle generála Jiřího Vernera čeští vojáci při hlídce v Afghánistánu nepochybili. ČTK řekl, že svým hrdinským přístupem zachránili další životy.

17:16
Twitter

Na Vítězném náměstí čekalo na smuteční kolonu převážející ostatky vojáků přibližně 200 lidí, informuje Radiožurnál.

17:07

Smuteční kolona projela Vítězným náměstím. Vozy, které převáží ostatky vojáků, doprovázel aplaus.

17:02

Vítězné náměstí je téměr zcela zaplněno lidmi, informuje Česká televize. Po Dejvicích jsou vyvěšeny černé prapory.

16:58

Vozy, které převážejí ostatky vojáků, v tuto chvíli projíždí ulicí Evropskou. Směřují na Vítězné náměstí, kde se bude s vojáky moct rozloučit veřejnost.

16:58

Vojáci opouštějí letištní plochu. 

16:54

Vozy, které převážejí ostatky vojáků, s policejním doprovodem opouštějí letiště.

16:51

Čestná stráž položila rakve s těly vojáků do připravených vozů. Rodiny k nim pokládají květiny.

16:50
Twitter

Vyjádření senátora Františka Bublana.

autoři: ČTK, Domácí | 8. 8. 2018 15:43

Související

    Pokračujte dál

    Hlavní zprávy

    reklama
    reklama