Živě: Minuta hluku na Václavském náměstí. Tisíce lidí v ulicích vzpomínaly na 17. listopad

Živě
Během státního svátku se na řadě míst konaly vzpomínkové události, pochody a demonstrace. Průběh akcí jsme sledovali v on-line reportáži.
Videosestřih z výročí 17. listopadu. | Video: František Grossmann, Jakub Zelenka, Radek Bartoníček, Lukáš Prchal, Jakub Plíhal
Živě
Aktualizovat reportáž
22:45

Večer se v Národním divadle udělovaly ceny Paměti národa. Obdrželi je političtí vězni František Suchý, Mária Matejčíková a František Lízna a také Otto Šimko, který byl opakovaně perzekvovaný kvůli svému židovskému původu

22:34

Premiér Bohuslav Sobotka byl jedním z posledních, který položil kytici k památníku na Národní třídě. Po celodenním jednání ve Švédsku se neplánovaně objevil u památníku ve 20:30. 

Poté odsoudil počínání prezidenta Miloše Zemana, který se žádné akce oslavující 17. listopad nezúčastnil.

21:59

Koncert pro budoucnost, který proběhl na Václavském náměstí, navštívily tisíce lidí napříč všemi generacemi. Návštěvníci téměř z poloviny zaplnili Václavské náměstí.

Celý program organizátoři promítali na třech projekčních obrazovkách, kterými chtěli připomenout významné okamžiky české historie a upozornit na současné problémy, nabídli hudbu i proslovy pozvaných řečníků.

21:26

Organizátoři společně s lidmi, kteří na Václavské náměstí přišli, se minutou hluku pokusili napodobit atmosféru na tomto pražském náměstí 17. listopadu 1989. Současně píšťalky měly poukázat na to, že čeští občané nejsou pouze voliči, ale hlavně rozhodčí, a že právě oni rozdávají karty politikům. 

Lidé si Minutou hluku připomněli píšťalkami události listopadu 89

0:39
Na Koncertu pro budoucnost na Václavském náměstí si lidé "Minutou hluku" připomněli pomocí píšťalek události z listopadu 1989. | Video: František Grossmann
21:24

V Národním divadle v Praze se předávaly Ceny Paměti národa. Ocenění dostali političtí vězni František Suchý, Mária Matejčíková a František Lízna a také Otto Šimko, který byl opakovaně perzekvovaný kvůli svému židovskému původu.

Ocenění uděluje obecně prospěšná společnost Post Bellum od roku 2010 pamětníkům zlomových momentů minulého století.

21:02

Miroslav Kalousek zkritizoval krok organizátorů koncertu na Václavském náměstí, kteří nepozvali prezidentského kandidáta Michala Horáčka na pódium.  

20:09

Poté, co končící premiér Bohuslav Sobotka položil květinu u památníku na Národní třídě, řekl novinářům, že demokracie a svoboda se nehájí jen tím, že jednou za čtyři roky se chodí volit. Podle něj je třeba si vážit a mít úctu k Ústavě a svobodě projevu a shromaždování.

20:03

Prezidentský kandidát Marek Hilšer, který vystoupil na pódiu na Václavském náměstí, nabídl polovinu svého řečnícího času Michalu Horáčkovi, dalšímu kandidátovi na prezidenta. Horáčkovi pořadatelé neumožnili vystoupit a nebyl ani osloven s prosbou, zda nechce řečnit během oslav. 

Pořadatelé si řečníky vybírali podle toho, jak moc podle nich ztělesňují hodnoty 17. listopadu.

"Oni si myslí, že já hodnoty 17. listopadu neztělesňuju? Nevím proč bych já, aktivní účastník revoluce a účastník všech jednání, měl být s Listopadem spojován méně než ti, kteří tam nebyli," stěžoval si Horáček.

19:41

Modlitba pro Martu nesměla chybět. Tentokrát ji nikdo nepřerušil. 

Modlitba pro Martu zpívaná z balkonu na Národní třídě zastavila kolemjdoucí

1:35
Modlitba pro Martu zpívaná z balkonu na Národní třídě zastavila kolemjdoucí. | Video: Lukáš Prchal
19:38

Položit věnec k památníku na Národní třídě zamířil po návratu z eurosummitu ve Švédsku také premiér Bohuslav Sobotka. 

19:21

Napodobit atmosféru, která na Václavském náměstí byla přesně před 28 roky, se lidé společně pokusí v 19:30. Přesně v tento čas organizátoři přeruší program a bude vyhlášena minuta hluku

Poté bude naplánovaný program pokračovat až do 21:30. 

19:18

Koncert pro budoucnost, který se koná na Václavském náměstí, někteří vnímají jako prezidentskou kampaň. Mluvčí se často vymezují proti předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi a prezidentu Miloši Zemanovi.

Mezi českými zástavami a vlajkami Evropské unie se objevují i transparenty s texty proti prezidentu Zemanovi. "Naše heslo - Miloši pusť veslo," stojí například na jednom z nich.

19:16

Také mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na svých sociálních sítích komentuje dnešní oslavy. 

Demokracií a svobodou se dnes nejhlasitěji ohání ti, kteří odmítají výsledky demokratických a svobodných voleb.

Zveřejnil(a) Jiří Ovčáček dne 17. Listopad 2017
19:10

Komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych bedlivě poslouchá projevy vystupujících na Václavském náměstí. Sousloví "pravda a láska" je v tento den bezesporu nejčastěji používaným slovním spojením. 

Před malou chvíli na pódiu řečnil ekonom Tomáš Sedláček, který jej taky ve svém projedu použil. "Kropte je pravdou a láskou," vyzval. 

19:07

Světlejší zítřky? Lidé osvětlili Národní třídu stovkami zapálených svíček, utvořili z nich dlouhou řadu. 

Lidé na Národní třídě utvořili řadu ze svíček za oběti komunismu a pro svobodu

2:41
Lidé na Národní třídě utvořili řadu ze svíček za oběti komunismu a pro svobodu. | Video:
18:52

Na Václavském náměstí probíhá závěrečná část oslav 17. listopadu. Na pódiu právě řeční politik Petr Pithart, jenž na přítomné apeluje, aby bděli nad nezávislostí médií a právním státem. 

18:45

Demonstrace s názvem Pravda nemá alternativu chtěla podle organizátorů připomenout nejen odvahu těch, kteří v letech 1939 a 1989 měli odvahu říci, že pravda zůstane pravdou a lež lží, ale také to, že v době alternativních médií a předvolebních kampaní se veřejnost setkává s překrucováním faktů.

18:39

V Českých Budějovicích se na náměstí Přemysla Otakara II. rozzářil velký nápis Demokracie. Měl připomenout události ze 17. listopadu 1989 i to, že svoboda nemusí být naprostá samozřejmost.

"Máme obavy, že demokracie u nás je v ohrožení. Myslím tím s ohledem na události, které se v naší zemi v poslední době dějí, kdy tady vznikl mocenský tandem pánů Zeman - Babiš," uvedla jedna z organizátorek Michala Piskačová.

18:28

Rektor Masarykovy univerzity v Brně během dne stihl vystoupit na pražském Albertově, kde s lidmi společně oslavil 17. listopad. Poté přejel zpět do Brna, kde na náměstí Svobody promluvil také k Brňanům.

18:10

Policisté z důvodu bezpečnosti velkého množství osob uzavřeli sjezd z ulice Wilsonova na Václavské náměstí. 

18:08

Na Václavském náměstí nejsou jen české vlajky. 

17:55

Průvod masek dorazil na Národní třídu až za tmy. 

Průvod masek dorazil na Národní třídu za tmy

0:09
Průvod masek dorazil na Národní třídu za tmy. | Video: Jakub Plíhal
17:51

Barvami trikolory se při příležitosti dnešního svátku rozzářila horní patra rekonstruovaného zlínského obchodního domu Prior na náměstí Práce. Baťovská stavba, ze které nyní zbyl jen skelet, bude takto osvětlena i v sobotu a v neděli.

17:49

Na náměstí ve Zlíně promluvili kromě zástupců univerzity také primátor Miroslav Adámek (STAN) nebo ředitel Městského divadla Zlín Petr Michálek, který považuje 17. listopad za zásadní datum. "Přestože mi bylo jen 12 let, když to vypuklo, tak i tenkrát jsem to prostřednictvím rodičů vnímal velmi intenzivně. A hlavně teď, když je mi 40, si myslím, že je potřeba tento svátek připomínat, ohlížet se, ale ne nostalgicky," řekl Michálek. Zároveň ocenil, že se po dlouhých letech podařilo ve městě propojit jednotlivé programy k 17. listopadu v jeden celek.

17:48

Pochodem studentů a následným shromážděním na náměstí Míru uctili lidé ve Zlíně památku boje za svobodu a demokracii. Program začal hudebním vystoupením u rektorátu Univerzity Tomáše Bati. Následně vyrazili studenti se svíčkami v rukou průvodem do centra města, kde ke shromáždění čítajícímu asi 500 lidí promluvilo několik řečníků. U pamětní desky obětem totalitních režimů umístěné na budově magistrátu mezitím lidé zapalovali svíčky a nechávali květiny.

17:35

Oběti komunistického režimu si připomnělo na pražské Národní třídě několik desítek lidí, kteří zažehli svíčky a vytvořili z nich desítky metrů dlouhou řadu. Místy se účastníci happeningu spojili i do lidského řetězu. Akci u příležitosti oslav výročí 17. listopadu uspořádala stejně jako v předchozích letech platforma Bez komunistů.cz.

Organizátoři chtěli připomenout pád komunismu a lidi, kteří v boji za návrat svobodnější společnosti zahynuli. Lidé svíčky začali stavět od rudé klece, která je dnes umístěna na Národní třídě jako součást celodenního happeningu nazvaného Slovo pro svobodu.

17:32

Na Václavském náměstí jsou tisíce lidí. 

17:30

"Zapálili jsme svíčky a zavzpomínali na okamžiky z před osmadvaceti lety," řekla jedna z organizátorek Marie Bohuňovská. Největší ohlas účastníků mělo vystoupení Šouleho a Kosa. Divadelníci imitovali kandidáty na prezidenta v různých situacích. "Byla to taková satira. Týkala se nedávných voleb parlamentních a zároveň těch prezidentských, které nás čekají," řekla. Na akci dorazila asi stovka lidí. 

 

17:29

Satirické představení divadelníků Vojtěcha Šouleho a Jakuba Kosa a další vystoupení v Jihlavě připomněly události 17. listopadu 1989. Cílem akce, která se konala u pomníku Klíče v areálu Českého mlýna, bylo mimo jiné podpořit ideu demokracie. Účastníci akce rovněž symbolicky cinkali klíči, což bylo gesto typické pro listopadové události z roku 1989.

17:27

"Svoboda a demokracie jsou křehké květiny, o které musíme pečovat, aby nám neuhynuly. Koncertem pro budoucnost chceme hlasitě připomenout, že jsme zde a že si naši svobodu a demokracii nenecháme vzít," řekl mluvčí Koncertu pro budoucnost Václav Němec.

17:25

Dopravní podnik města Brna od 16:00 kvůli vzpomínkové akci neplánovaně přerušil na dvě hodiny provoz tramvají přes náměstí Svobody. Jezdí oklikou přes Husovu ulici. "Důvodem přerušení je bezpečnost lidí. Na náměstí stále přicházejí účastníci, takže jsme tak situaci vyhodnotili," řekla mluvčí podniku Barbora Lukšová.

17:20

Na Václavském náměstí v Praze začal Koncert pro budoucnost, jehož pořadatelé chtějí připomenout významné okamžiky české historie a upozornit na současné problémy. Na úvod zahrál písničkář Vladimír Merta. Na místě jsou tisíce lidí a další neustále přicházejí. Někteří mají české vlajky, jiní vyjadřují podporu Evropské unii a skupinka přítomných žádá možnost kouření v hospodách. Na akci vystoupí například Emma Smetana, Laco Déczi, Lenka Dusilová & Baromantika, kapela Zrní nebo Jaroslav Uhlíř. Mezi mluvčími budou Tomáš Sedláček, Petr Pithart, Daniel Kroupa, Mikuláš Kroupa nebo Karel Janeček.

Na Václavském náměstí začal koncert. Jako první zpíval Vladimír Merta.

1:50
Na Václavském náměstí začal koncert. Jako první zpíval Vladimír Merta.. | Video: Radek Bartoníček
17:19

Podívejte se na sestřih akce DSSS od videoreportéra Aktuálně.cz

Extremisty z DSSS po vykřikování národoveckých hesel krotila policie

0:45
Příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) vykřikovali v centru Prahy národovecká hesla a svátek zakončili srážkou s policií. | Video: František Grossmann
17:03

Na Václavském náměstí vystupuje diplomat Petr Kolář. 

16:50

Europoslanec Jiří Pospíšil považuje 17. listopad za nejvýznamnější svátek. 

16:49

Národní třídu baví muži převlečení za příslušníky Sboru národní bezpečnosti (SNB).

Narodní třídu baví muži převlečení za příslušníky Sboru národní bezpečnosti (SNB)

0:17
Narodní třídu baví muži převlečení za příslušníky Sporu národní bezpečnosti (SNB). | Video: Lukáš Prchal
16:45

Od Janáčkova divadla v Brně vyšlo v mírném dešti asi 20 lidí na vzpomínkový pochod, kterým si studenti chtějí připomenout události spojené s pádem komunistického režimu před 28 lety. Účastníci pochodu projdou přes Malinovského náměstí, Zelný trh a Českou ulicí se vrátí před divadlo, řekl pořadatel Jakub Straka. Na pódiu pak vystoupí hudebníci a řečníci, mezi nimi předseda hnutí Starostové a nezávislí Petr Gazdík nebo primátorův náměstek Martin Ander (SZ).

16:43

Vypjatou situaci mezi nacionalisty a těžkooděnci uklidňovala i dáma z antikonfliktního týmu.

16:40

Při příležitosti státního svátku se konaly otevřené dveře v Lichtenštejnském paláci, který byl veřejnosti zpřístupněn teprve počtvrté v historii. Návštěvníci se mohli podívat do interiérů jednoho z nejvýznamnějších paláců, kde probíhají vrcholné protokolární akce na státní úrovni. Této možnosti využilo 1620 lidí.

16:37

"Dva lidi jsme zadrželi. Jednalo se o přestupkové jednání. Byli převezeni na policejní stanici k zadokumentování," řekl policejní mluvčí Tomáš Hulan k zásahu těžkooděnců. 

16:32

V pražské Galerii Lucerna za účasti Marty Kubišové, Dany Němcové, Kamily Bendové a dalších představili knihu Bytová revolta: Jak ženy dělaly disent. Publikace vydaná nakladatelstvím Academia ve spolupráci se Sociologickým ústavem Akademie věd ČR představuje 21 žen, jež se v 70. a 80. letech nebály postavit normalizační moci.

16:30

Začátek sametové revoluce připomíná i britská velvyslankyně Jan Thompsonová. 

16:11

Na Národní třídě panuje dobrá atmosféra. 

16:10

Brněnskou akci pořádají společně studenti Masarakovy univerzity, Vysokého učení technického, Mendelovy univerzity, Janáčkovy akademie múzických umění a Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. "Cílem je připomenout mladší i starší generaci, co se dělo v listopadu v letech 1939 a 1989. Důležitá je pro nás svoboda a je potřeba se zamyslet nad tím, co dělat, abychom si ji udrželi," řekl Michal Hořínek, jeden z pořadatelů.

16:09

Zhruba 200 lidí přišlo na náměstí Svobody v Brně na zahájení vzpomínkové akce studentů ke Dni boje za svobodu a demokracii. Akci komplikuje mírný déšť. Vystoupí historici, pamětníci i zpěvák David Koller. V 18:00 se z náměstí vydá lampionový průvod směrem na Kraví horu. Po cestě udělají studenti desítku zastávek s proslovy na místech, kde se v minulosti staly důležité události. Pořadatelé očekávají účast až tisíce lidí. 

16:07

Na Národní třídě zazpíval stočlenný sbor. 

Na Národní třídě pokračují oslavy 17. listopadu. Zazpíval stočlenný sbor

1:02
Na Národní třídě pokračují oslavy 17. listopadu. Zazpíval stočlenný sbor. | Video: Radek Bartoníček
16:05

Podle reportéra Aktuálně.cz se účastníci pochodu DSSS rozchází. Vypadá to, že je jejich akce u konce.

16:02

Policie zasáhla proti dvěma členům DSSS poblíž divadla Hybernia, kteří chtěli projít ulicí Hybernská. 

Policie zasáhla proti dvěma členům DSSS poblíž divadla Hybernia. Chtěli projít ulicí Hybernská

0:29
Policie zasáhla proti dvěma členům DSSS poblíž divadla Hybernia. Chtěli projít ulicí Hybernská. | Video: Jakub Zelenka
16:00

U Národního divadla si mohou lidé prohlédnout výstavu. Zájem o ni je velký. 

15:52

Martin C. Putna na Újezdu prohlásil, že volby vyhrály fake news. 

Martin C. Putna na akci Pravda nemá alternativu: Volby vyhrály fake news

2:20
Martin C. Putna na akci Pravda nemá alternativu: Volby vyhrály fake news. | Video: Lukáš Prchal
15:46

Na akci Pravda nemá alternativu vystoupil i Hayato Okamura, který neúspěšně kandidoval do Poslanecké sněmovny za KDU-ČSL.

Foto: Jakub Plíhal
15:42

Příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti narazili na policejní těžkooděnce. 

Příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti narazili na policejní těžkooděnce

1:30
Příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) narazili na policejní těžkooděnce. Ti je nepustí z ulice Na Příkopech do postraní ulice. | Video: Jakub Zelenka
15:39

Do Prahy dorazili i příznivci Lidové strany Naše Slovensko Mariána Kotleby. 

15:37

Na Národní třídě jsou i ti, kteří se narodili až po roce 1989. 

15:34

Průvod DSSS zastavil dopravu v Hybernské ulici. 

15:32

Také podle Horáčka je Havel pro Česko možná důležitější, než si samo uvědomuje. "Právě jeho busta je v Kongresu v Americe a jeho myšlenky pořád žijí," řekl. Hilšer novinářům řekl, že 17. listopad pro něj symbolizuje sebevědomé občany. "Měli bychom se brát za to, aby si politici nemohli dělat, co chtějí, ukazovat jim nějakou reflexi," uvedl.

15:31

Mirek Topolánek za nositele odkazu 17. listopadu považuje například Václava Havla. "Je to člověk, který je v zahraniční vnímán víc pozitivně než u nás, byl to nejlepší exportní produkt, který jsme za posledních x dekád vyprodukovali," řekl Topolánek, který se ve stánku prezentuje sloganem Jdu do toho srdcem!

15:30

Předseda strany Rozumní Petr Hannig na svých propagačních materiálech radí voličům, aby byli hrdí, Hynek přišel s heslem Silný prezident pro těžké časy. Horáčkovy propagační materiály jsou nadepsané sloganem Silní lidé, hrdá země, Fischer se prezentuje jako "prezident slušnosti". Zájemci si mohou odnést i programy některých kandidátů či reklamní placky.

15:29

Předvolební materiály všech prezidentských kandidátů, kteří o to projevili zájem, prezentuje na Národní třídě stánek nazvaný Volíme hlavu státu. Kandidáty pozvala iniciativa Volit je cool, příležitost pozdravit se na místě s příznivci využili například Pavel Fischer, Marek Hilšer, Michal Horáček, Jiří Hynek i Jiří Drahoš. Nedorazí prezident Miloš Zeman, který se oficiálních oslav 17. listopadu neúčastní. 

15:26

Příznivci DSSS jdou pražskou ulicí Na Příkopě a vykřikují: "Nic než národ!"

DSSS táhne pražskou ulicí Na Příkopě a vykřikuje: Nic než národ!

0:45
Příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) táhnou pražskou ulicí Na Příkopě a vykřikují: Nic než národ! | Video: Jakub Zelenka
15:24

K 17. listopadu se vyjádřil i bývalý lidovecký poslanec Ivan Gabal.

15:22

U Pomníku obětem komunismu probíhá akce Pravda nemá alternativu.

15:11

V průvodu jsou k vidění nejrůznější masky. 

Masky v průvodu Sametového posvícení mají hlubší smysl. Například slabou ochranu památek

0:49
Masky v průvodu Sametového posvícení mají vždy nějaký hlubší smysl. Zde například poukazují na slabou ochranu památek. | Video: Radek Bartoníček
15:09

Sledujte živé vysílání DVTV z demonstrace Pravda nemá alternativu. 

Putna: Lidé, kteří seděli s Havlem v jedné cele, teď stojí na druhé straně. Volby vyhrály fake news

34:22
Sledujte vysílání DVTV. | Video: DVTV
15:03

Ne všude probíhá připomínka 17. listopadu poklidně. 

Zárodek potyčky neonacistů s jejich odpůrcem vyřešil antikonfliktní tým

0:56
Zárodek potyčky neonacistů s jejich odpůrcem vyřešil policejní antikonfliktní tým. | Video: Jakub Zelenka
14:59

Naplánovaný je také pochod z Újezdu k Pražskému hradu. 

14:53

Na náměstí Republiky v Praze začala s půlhodinovým zpožděním demonstrace za sociální spravedlnost, kterou pod heslem Žít, ne dřít pořádají Mladí zelení, antikapitalistická Socialistická Solidarita a křesťansko-feministické ekumenické uskupení RFK. Pod zelenými a rudými prapory se sešlo přibližně 150 účastníků. "Chceme více volného času a více peněz za práci," řekl mluvčí akce Tomáš Křemen.

14:46

V Praze začal satirický průvod, sledujte ho živě na DVTV. 

OBRAZEM: Sametové posvícení v ulicích Prahy

31:14
Satirický průvod k výročí 17. listopadu 1989. | Video: DVTV
14:44

Národní třída je plná lidí. 

14:41

Několik lidí přišlo na Můstek vyjádřit nesouhlas s DSSS, která se zde sešla. Vše však probíhá poklidně.

14:13

Na Můstku se sešli s transparenty také příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS). Podle šéfa strany Tomáše Vandase přijeli DSSS podpořit také příznivci ze Slovenska či dalších států.

14:10

Lidé slaví i v dalších českých městech. V Brně studenti připravili akci  připomínající události 17. listopadu 1939 a 1989. Akci Brněnský sedmnáctý společně pořádají studenti všech brněnských veřejných vysokých škol. Očekává se až tisíc lidí. 

14:07

Karnevalový průvod s názvem Sametové posvícení se snaží také poukázat na nedostatky při ochraně památek či upozornit na šíření dezinformací.

Masky v průvodu Sametového posvícení mají hlubší smysl. Například slabou ochranu památek

0:49
Masky v průvodu Sametového posvícení mají vždy nějaký hlubší smysl. Zde například poukazují na slabou ochranu památek. | Video: Radek Bartoníček
14:06

V ulicích se pohybuje několik redaktorů, abychom vám dokázali přinést nejaktuálnější informace z oslav 17. listopadu. Podívejte se na přímý přenos z Korza na Národní třídě.

14:03

Na Národní třídě to žije. Příznivci dechových nástrojů si přijdou na své.

13:51

Program na Národní třídě je opravdu pestrý. Návštěvníci si mohou poslechnout autorská čtení, navštívit stánky několika neziskových organizací, jež souzní s porevolučními hodnotami, zhlédnout divadlo či poslechnout si nejrůznější hudební vystoupení.

Za zlatý hřeb programu organizátoři označují umělecké pietní akty naplánované na 14:00 a 19:00. První akt zakončí státní hymna, druhý pak skladba Modlitba pro Martu, která se stala jedním ze symbolů událostí roku 1968 a později i listopadu 1989.

13:43

Kromě Michala Horáčka mluví s lidmi na Národní třídě i kandidát na prezidenta Marek Hilšer.

13:35

Když oslavy, tak se vším všudy. Kdo nemá nějaký český symbol, může si zajít na Národní třídu pro trikoloru na klopu.

13:29

Akcí Festivalu svobody se účastní i prezidentští kandidáti. Michal Horáček právě debatuje s lidmi na Národní třídě. Navečer k nim však z pódia promlouvat nebude. Organizátoři festivalu jej na pódium nepozvali.

13:26

Konec totality slaví také ODS. 

13:24

Z náměstí Republiky směrem k Václavskému náměstí za chvíli vyrazí satirický karnevalový průvod s názvem Sametové posvícení

13:08

V ulicích je i mnoho dětí v doprovodu rodičů. Učí se o důležité etapě českých dějin. 

13:06

V Praze zapálil svíčku i lidovecký europoslanec Pavel Svoboda.

13:03

Prezident Miloš Zeman dnes nikde veřejně nevystoupí. Podle svého mluvčího tehdejším událostem 17. listopadu věnuje tichou vzpomínku. 

13:01

Hladík spolu s dalšími náměstky primátora Martinem Anderem (SZ) a Jaroslavem Kacerem (TOP 09) položil věnec k pomníku. Pietní akce se účastnili i další politici včetně starosty městské části Brno-střed Martin Landa (zvolen za Žít Brno) a dalších zástupců městských částí.

13:00

Zhruba stovka lidí se sešla v Brně u pomníku u krajského soudu při pietním aktu. Mezi nimi byli zástupci města, kraje, soudů, městských částí i politických stran. Úvodního proslovu se ujal primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL). "Perzekuce studentů v roce 1939 dala podnět k vyhlášení 17. listopadu jako mezinárodního dne studentstva. V roce 1989 se dnešní den stal impulzem ke svržení komunistické vlády. Dnes si obě tato data připomínáme, abychom vyjádřili úctu všem, kdo zaplatil kariérou, zdravím, nebo dokonce životem," řekl. 

12:57

Na Národní třídě je i Mirek Topolánek. V nevlídném počasí si kupuje svařené víno. 

12:55

Mezi lidmi se objevil i další kandidát na prezidenta, Michal Horáček. 

12:52

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek zapálil na Albertově svíčku. 

Foto: Jakub Plíhal
12:47

Na Národní třídu míří i republikán Miroslav Sládek. 

12:39

Zpátky do Liberce. Pro rektora tamní univerzity Zdeňka Kůse je 17. listopad především dnem, kdy vysoké školy jednou vše ztratily a podruhé mnoho získaly. "Získaly svobodu. Pro mě je 17. listopad symbolem dne, kdy se na naše vysoké školy vrátila možnost studovat, cestovat a vůbec chovat se jako v demokratické zemi," řekl rektor. Sám byl v listopadu 1989 právě na liberecké univerzitě. "Byl to den jako každý jiný, 17. listopadu tady nedemonstroval nikdo, to jen v Praze na Národní třídě. Až později byla řada demonstrací i tady," zavzpomínal Kůs.

12:36

Albertov očima fotoreportéra Aktuálně.cz. 

12:34

Jiří Drahoš dopoledne prohlásil na Národní třídě: "Pravda a láska, které dnes někdo zpochybňuje a zároveň nazývá určitou skupinu lidí 'pravdoláskaři', to je něco, co nechápu. Snad každý chceme žít v pravdě a každý chceme prožít lásku." Přítomní lidé Drahošovi vyjádřili podporu voláním "Drahoš na Hrad!"

12:29

Rektoři položili věnce k památníku. 

12:26

Prezidentské volby se sice konají až v lednu, někteří však volí už dnes na Národní třídě nanečisto. 

12:24

Na Albertově zněla česká hymna, ale i hymna Evropské unie. 

12:15

Na Národní třídě se kromě politiků objevil i bývalý prezident Václav Klaus nebo zástupci kulturní sféry jako například herečka Bára Štěpánová. Marek Daniel alias Tonda Blaník po zapálení svíčky začal běhat po Národní třídě a volat "Svoboda, svoboda!"

12:14

Šéf TOP O9 Miroslav Kalousek na Národní třídě po zapálení svíčky reagoval na předchozí slova Andreje Babiše o tom, že společnost je rozdělená. Podle něho není síla společnosti v jednotě, ale v uznání různosti. Jestli je společnost rozdělená, tak podle něj jen na ty, kteří přijímají nebo odmítají život ve svobodě.

12:13

Na Václavském náměstí se dnes bude konat Koncert pro budoucnost. Přípravy jsou v plném proudu. 

12:11

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán se k 17. listopadu vyjádřil na svém Twitteru. 

12:09

Předseda ODS Petr Fiala poobědvá s disidenty a osobnostmi 17. listopadu. 

12:07

Za hnutí STAN uctili památku 17. listopadu na Národní třídě předseda Petr Gazdík spolu se spolustraníky Janem Farským a Vítem Rakušanem. Gazdík připomněl, že o svobodu je nutné stále bojovat, a to zejména v situaci, kdy hrozí, že vznikne vláda s podporou komunistické strany. Ta se podle něj od revoluce změnila pouze rétoricky.

12:05

Před Albertovem proběhla pieta také v Žitné ulici. 

Foto: Jakub Plíhal
12:01

Ve 13:00 někteří oslaví svobodu a demokracii během. 

11:58

Vypadá to, že počasí Pražanům přát nebude. 

11:52

Živý přenos z Albertova můžete sledovat na DVTV. 

Demokracii ohrožuje diktatura referend a firemní představa řízení státu, říká rektor Bek

Na pražském Albertově lidé uctili 17. listopadu státní svátek u památníku připomínající, že odtud vyšel 17. listopadu 1989 pochod studentů na Národní třídu.
26:55
Sledujte vysílání DVTV v průběhu celého 17. listopadu | Video: DVTV
11:48

Na Albertově jsou již davy lidí. 

11:46

V pražských ulicích je vidět mnoho českých vlajek. 

Foto: Jakub Plíhal
11:44

Oběti komunismu v Liberci připomíná velké zrcadlo. 

11:42

Předseda Senátu Milan Štěch před Hlávkovou kolejí řekl, že obavy z návratu do předlistopadových časů nejsou aktuální. "Máme funkční demokratickou ústavu, která nemusela být za ta léta ani moc měněna, protože obstála. Jsou určité aktuální snahy vykládat si ji po svém a někdy i s poměrně velkou dálkou tvůrčí fantazie. Ale existují silné pojistky, máme Ústavní soud a Senát, takže provést zásadní změnu poměrů za této situace nelze tak snadno. Není žádný důvod bít na poplach a panikařit," řekl.

11:40

I vyhledávač Google připomíná dnešní den. 

11:38

Kytici přišli položit na Národní třídu také předseda TOP 09 Miroslav Kalousek a jeho předchůdce Karel Schwarzenberg.

11:36

Významný den české historie si lidé připomínají také v Liberci. "Není to správný krok," řekl liberecký primátor Tibor Batthyány a bývalý člen ANO na otázku, zda je správné, aby toto hnutí vyjednávalo o podpoře vlády s komunisty a SPD. "Před časem jsem ukončil své členství v hnutí ANO. Nemohl jsem s některými kroky souhlasit a tohle by byl pro mne poslední hřebíček do rakve. Rozhodně to není v pořádku a pokud mají ti lidé opravdu tak krátkou paměť a povolební matematika a pragmatismus je pro ně důležitější než morálka, tak pak už jen stačí zvolat bůh s námi a můžeme se modlit," dodal Batthyány před libereckým pomníkem obětem komunismu.

Foto: Kateřina Frouzová
11:16

Dostavil se i uchazeč o prezidentský úřad. 

11:11

V Praze si 17. listopad přišel připomenout i nejmladší pirátský poslanec František Kopřiva. 

11:03

K pamětní desce na Národní třídě přišli i zástupci americké ambasády. 

11:00

Lidé se přesouvají od Hlávkových kolejí na Albertov. 

10:59

Vystoupení Andreje Babiše komentoval i politolog Kamil Švec. 

10:58

"Pokud bychom měli většinový systém, tak by tu nebyly žádné debaty," prohlásil Babiš. "Neporovnávejte totalitní systém s většinovým systémem," odpověděl na otázku, jestli by taková změna nebyla návratem do minulosti.  

10:57

Vystoupení Andreje Babiše odsuzují lidé na sociálních sítí. "To jsou zaplacení lidi, kteří narušovali celou kampaň. Jsou to zoufalci, kteří nic jiného neumí," řekl ke svým kritikům na místě. 

10:41

Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová kritizuje některé z těch, co přišli uctít památku 17. listopadu. 

10:33

Položit květinu na Národní třídě nestačí.

10:32

Předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička vyzval, aby se 17. listopad znovu uctíval jako Mezinárodní den studentstva. Někteří účastníci mu výkřiky připomněli jeho spolupráci s komunistickou bezpečností.

10:29

"Dva roky po těchto tragických událostech se sešli v Londýně zástupci studentů několika desítek organizací a představitelů spojeneckých vlád, aby vyhlásili 17. listopad Mezinárodním dnem studentstva k uctění památky popravených a umučených studentů, kteří jako první zvedli svůj hlas na znamení odporu proti nacistickým utlačovatelů," připomněl Srdečný.

10:27

"Většině z nás bylo 20 let," vzpomínal u Hlávkovy koleje student z roku 1939 Vojmír Srdečný. "Německé vojsko a gestapo vniklo do vysokoškolských kolejí v Praze, Brně a Příbrami. Nákladními auty nás odvezli do kasáren v Ruzyni. V těchto místech bylo bez soudu zavražděno devět představitelů studentského hnutí. Nejmladší byl Václav Šafránek, kterému v době vraždy ještě nebylo 19 let," řekl 98letý Srdečný.

10:21

V 11 hodin začne vzpomínková akce na Albertově.

10:19

Při pietě u Hlávkových kolejí byli vedle sebe pamětník 17. listopadu 1939 Vojmír Srdečný a předseda SPD Tomio Okamura. 

10:16

Památku studentů uctil rektor brněnské Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. 

09:54

Pietního aktu u Hlávkovy koleje se účastní předseda Senátu Milan Štěch, kandidát na prezidenta Jiří Drahoš nebo předseda SPD Tomio Okamura. 

09:52

Národní třída se začíná plnit lidmi. 

09:46

17. listopad si připomíná i seriálový Tonda Blaník. 

09:34

Proslovy řečníků u Hlávkovy koleje poslouchají na místě desítky lidí. 

09:25

Na Twitteru připomíná 17. listopad ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. 

09:14

"Teď nám dali piráti své teze, ostatní strany se s námi o programu nebaví," řekl Babiš. Novináři mu připomněli také jedno z hesel 17. listopadu, které znělo Konec vlády jedné strany. Babiš odmítl, že on by při sestavování vlády chtěl uplatnit podobný princip. "Náš problém je, že máme poměrný systém, a ne většinový, to je problém celé Evropy. Pokud bychom měli většinový systém, nebyly by tu žádné takové debaty. To ale nelze srovnávat s totalitním systémem," řekl šéf hnutí ANO.

09:00

Sledujte pietní akt u Hlávkovy koleje. 

Zima: Naše společnost je rozdělená a někteří do toho rozdělení přilévají olej jako do ohně

1:05:53
Napjatou situaci neuklidnili ani parlamentní volby. Boje a střety pokračují nadále, říká rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima u Hlávkovy koleje. | Video: DVTV
8:50

Společnost je podle Babiše rozdělená na příznivce a odpůrce prezidenta Miloše Zemana, příznivce jeho hnutí a na "takzvané demokratické strany, které to tady za 20 let nechaly rozkrást a vytunelovat".

8:49

Při položení květin na místě, kde lidé na 17. listopad 1989 vzpomínají, uvedl, že lidé v revolučních dnech i poté podle něj očekávali hlavně svobodu, že budou moci podnikat a cestovat. "Většina věcí se naplnila. Je skvělé, že máme svobodu, svobodu slova, což je vidět všude kolem. Na druhé straně si myslím, že lidé čekali další věci a nečekali, že společnost bude tak rozdělená, tak polarizovaná, že v ní bude tolik nenávisti. To je dneska náš velký problém," řekl Babiš.

8:47

Babiš přišel k pietnímu místu na Národní třídě mezi prvními. Doprovázeli ho ministři za hnutí ANO Martin Stropnický, Karla Šlechtová, Robert Pelikán, Dan Ťok a primátorka Adriana Krnáčová. 

8:45

Několik protestujících Babiše na Národní třídě obvinilo ze zneuctění pietního místa, připomínali mu jeho údajnou spolupráci s StB a jeho kauzy jako Čapí hnízdo. Podle Babiše mají nárok projevit svobodu slova, což je jedním z výdobytků sametové revoluce. Společnost je dnes ale podle něj proti očekávání lidí z doby před 28 lety příliš rozdělená a polarizovaná.

Babiš řekl, že pokud dostane šanci sestavit vládu, udělá vše pro to, aby se jím zmiňované nálady ve společnosti zlepšily. Na dotazy novinářů, zda má již vládu pohromadě, uvedl, že není kam spěchat.

08:42

Mezi prvními, kdo si připomněl 17. listopad, byl i ministr spravedlnosti Robert Pelikán. 

Foto: Jakub Plíhal
8:40

Babiš se posilnil kávou v KFC. Ne všechny reakce, které si pak na Národní třídě vyslechl, byly příjemné.

8:15

Mezi prvními přišel k památníku na Národní třídě šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Andrej Babiš na Národní třídě.
Andrej Babiš na Národní třídě. | Foto: Ondřej Deml

Dobrý den, Češi dnes slaví Den boje za svobodu a demokracii. Průběh oslav budeme sledovat v on-line reportáži. 

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 17. 11. 2017 21:40
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy