reklama
 
 

Zemřel osobní tajemník kardinála Duky Milan Badal, proslul kritikou islámu

25. 3. 2019 9:24
V neděli odpoledne zemřel po nemoci ve věku 62 let římskokatolický kněz Milan Badal, který byl dlouholetým spolupracovníkem kardinála Dominika Duky a také jeho osobním tajemníkem. Informoval o tom na svém Twitteru europoslanec Tomáš Zdechovský.

Badal s arcibiskupem Dukou spolupracoval dlouhodobě, byl jeho hlavním poradcem pro mediální záležitosti, v roce 2010 se pak stal jeho osobním tajemníkem. Byl uznávaným publicistou i knězem, s kardinálem Dukou dokonce společně napsal knihu Bílá kniha církve s černou kapitolou: 20 let svobody 1989 - 2009. Působil také jako ředitel odboru vnějších vztahů pražského arcibiskupství.

Kontroverzi však vzbudily ve veřejném prostoru některé jeho názory, v srpnu 2012 například připojil svůj podpis pod oficiální žádost za propuštění Davida Ratha. Svůj krok zdůvodnil lidským pochopením Rathovy rodiny, která bydlí v jeho farnosti.

Pozornost si získala také jeho tvrdá kritika muslimů po útoku islamistů na kostel ve francouzském Saint-Étienne-du-Rouvray v roce 2016. Vystoupil tehdy v České televizi, kde se ostře vymezil proti islámskému vyznání. Uvedl tehdy, že islám a islamismus jsou si podobnější, než se zdá. Média podle něj z důvodů politické korektnosti neinformovala o přibývajících útocích na kostely ve Francii, argumentoval při tom však nerelevantními daty z dezinformačního protiuprchlického serveru (psali jsme zde). 

Zatímco většina křesťanských duchovních považuje islám za spřátelené náboženství, které věří ve stejného Boha a uznává křesťanské proroky, Badal tuto myšlenku odsoudil a dodal, že islám je na rozdíl od křesťanství spjat s násilím. Řada kněží poté jeho výroky odsoudila.

Milan Badal vedl za minulého režimu samizdatový teologický časopis Sursum, po sametové revoluci stál u zrodu nakladatelství Petrov. Podstoupil řadu výslechů StB poté, co byl zatčen společně se sochařem Otmarem Olivou, s nímž byl na vojně. Na základě jeho výpovědi byl Oliva odsouzen na tři roky ve věžení, Badal se po několikaměsíčních výsleších zhroutil a skončil v nemocnici. Olivovi se později omluvil.

V letech 1996 - 2003 působil jako šéfredaktor Katolického týdeníku. Poté byl šest let místopředsedou Rady České televize a od roku 2010 také členem Rady Českého rozhlasu.

Milan Badal v DVTV:

Islám využívá demokracii v Evropě, aby se tady stavěly mešity. Zkuste si přivézt do Saúdské Arábie bibli a uvidíte, co se vám stane, říká Milan Badal | Video: Martin Veselovský |  24:20

autor: Martina Heroldová | 25. 3. 2019 9:24

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama