Zemřel osobní tajemník kardinála Duky Milan Badal, proslul kritikou islámu

Martina Heroldová Martina Heroldová
25. 3. 2019 9:24
V neděli odpoledne zemřel po nemoci ve věku 62 let římskokatolický kněz Milan Badal, který byl dlouholetým spolupracovníkem kardinála Dominika Duky a také jeho osobním tajemníkem. Informoval o tom na svém Twitteru europoslanec Tomáš Zdechovský.
Milan Badal.
Milan Badal. | Foto: Aktuálně.cz

Badal s arcibiskupem Dukou spolupracoval dlouhodobě, byl jeho hlavním poradcem pro mediální záležitosti, v roce 2010 se pak stal jeho osobním tajemníkem. Byl uznávaným publicistou i knězem, s kardinálem Dukou dokonce společně napsal knihu Bílá kniha církve s černou kapitolou: 20 let svobody 1989 - 2009. Působil také jako ředitel odboru vnějších vztahů pražského arcibiskupství.

Kontroverzi však vzbudily ve veřejném prostoru některé jeho názory, v srpnu 2012 například připojil svůj podpis pod oficiální žádost za propuštění Davida Ratha. Svůj krok zdůvodnil lidským pochopením Rathovy rodiny, která bydlí v jeho farnosti.

Pozornost si získala také jeho tvrdá kritika muslimů po útoku islamistů na kostel ve francouzském Saint-Étienne-du-Rouvray v roce 2016. Vystoupil tehdy v České televizi, kde se ostře vymezil proti islámskému vyznání. Uvedl tehdy, že islám a islamismus jsou si podobnější, než se zdá. Média podle něj z důvodů politické korektnosti neinformovala o přibývajících útocích na kostely ve Francii, argumentoval při tom však nerelevantními daty z dezinformačního protiuprchlického serveru (psali jsme zde). 

Zatímco většina křesťanských duchovních považuje islám za spřátelené náboženství, které věří ve stejného Boha a uznává křesťanské proroky, Badal tuto myšlenku odsoudil a dodal, že islám je na rozdíl od křesťanství spjat s násilím. Řada kněží poté jeho výroky odsoudila.

Milan Badal vedl za minulého režimu samizdatový teologický časopis Sursum, po sametové revoluci stál u zrodu nakladatelství Petrov. Podstoupil řadu výslechů StB poté, co byl zatčen společně se sochařem Otmarem Olivou, s nímž byl na vojně. Na základě jeho výpovědi byl Oliva odsouzen na tři roky ve věžení, Badal se po několikaměsíčních výsleších zhroutil a skončil v nemocnici. Olivovi se později omluvil.

V letech 1996 - 2003 působil jako šéfredaktor Katolického týdeníku. Poté byl šest let místopředsedou Rady České televize a od roku 2010 také členem Rady Českého rozhlasu.

Milan Badal v DVTV:

Islám využívá demokracii v Evropě, aby se tady stavěly mešity. Zkuste si přivézt do Saúdské Arábie bibli a uvidíte, co se vám stane, říká Milan Badal | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

OSN: Kvůli turecké ofenzivě v Sýrii uteklo z domovů 160.000 lidí

Boje na severovýchodě Sýrie vyvolaly vážnou humanitární krizi, uvedl mluvčí OSN. Podle Stéphana Dujarrice od začátku turecké ofenzivy před šesti dny uteklo ze svých domovů již nejméně 160.000 civilistů. Většinou lidé prchali před násilnostmi ve městech Tall Abjad a Rás al-Ajn, napsala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy