Sucho bylo v dubnu v celém Česku. Situace je podle Brabce katastrofická

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 4. 2020 14:33
Zemědělské sucho bylo v dubnu prakticky v celém Česku, silné nebo mimořádné sucho bylo také v 80 procentech zdrojů podzemní vody. Situace je katastrofická, řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Do letošního roku vstupuje země v horší kondici než do několika posledních let, které byly následně označené za velmi suché.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Situace je o to horší, že je teprve duben, kdy v minulosti tál sníh na horách a toky byly plné vody. Nyní je ve Vltavě v Praze 22 procent měsíčního průměru, v Labi v Ústí nad Labem pak bylo 28 procent průměru. Na Dyji v Ladné na Břeclavsku ale pouze 18 procent průměru, na řece Moravě ve Strážnici na Hodonínsku pak 23 procent. Parametry jsou tak horší než ve velmi suchém roce 2018.

Zatímco zemědělské sucho může zmizet rychle, protože půda se nasytí po kratším období dešťů, do spodních pater půdy a hlouběji se voda bude naplňovat dlouho.

"V některých krajích nám kumulativně za posledních šest let chybí už více než roční úhrn srážek, celorepublikově nám pak v průměru chybí 60 procent ročního úhrnu srážek. Je to nejenom snižujícím se množstvím srážek, ale také kvůli vyšší průměrné teplotě, a tedy i vyššímu výparu a delší vegetační sezoně," řekl ministr.

Podle údajů shromážděných týmem vědců z projektu InterSucho je současná suchá epizoda, kterou Česko prochází od roku 2015 a stále nekončí, nejhorší za posledních 500 let.

Mapa intenzity sucha v dubnu 2020 od týmu vědců z projektu InterSucho
Mapa intenzity sucha v dubnu 2020 od týmu vědců z projektu InterSucho | Foto: Intersucho

Na 12. května ministr svolal Národní koalici pro boj se suchem. Se zástupci krajů a obcí chce řešit krizové scénáře a připravenost na zásobování pitnou vodou.

Na situaci, že by přestaly stačit nynější zdroje pitné vody se už některé obce v Česku připravují. Například Dobříš na Příbramsku by využila zásobní vodu z lomu Jezírko. Lešany na Benešovsku se již rozhodly, že omezí vyhláškou používání pitné vody z veřejného vodovodu.

Omezení odběru vody vyhlásily také Běleč-Křeptov, Veselí a Vohančice na Brněnsku. S nedostatečnými vodními zdroji mají tyto obce dlouhodobý problém.

Pomoct by měla Dešťovka nebo výsadba stromů

Ministerstvo loni podpořilo 4606 projektů s náklady přes dvě miliardy korun, aktuálně jsou otevřené výzvy za 2,5 miliardy korun, což by mohlo znamenat další 3000 projektů. Brabec vyzval samosprávy, aby se do akcí, které by vodu v krajině mohly zadržet, zapojily. Ministerstvo životního prostředí jedná s ministerstvem financí o poskytnutí dalších 3,5 miliardy korun na boj se suchem. 

"Chceme navýšit alokace Malé Dešťovky pro občany o 100 milionů korun," uvedl ministr Brabec. Program slouží pro pořízení nádrží, které mohou v domácnostech pomoci zadržet a následně využít dešťovou vodu. I v souvislosti s dalšími projekty Brabec zdůraznil, že je v současnosti důležité využít veškerou vodu, která v Česku spadne.

Ministerstvo také oznámilo, že přidá další peníze na výsadbu stromů, kterých se dříve zavázalo vysadit deset milionů. Zvedne také podporu pro přípravu zelených střech z 500 korun na metr čtvereční na 800 korun.

Ministr uvedl, že jsou letos otevřeny výzvy za 2,5 miliardy korun. Míří například na posílení a obnovu přirozených funkcí krajiny, péči o zdroje pitné vody či vodohospodářské projekty.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vláda prodloužila firmám příspěvek Antivirus A do konce letošního roku, a to na náhrady pro lidi v karanténě

Vláda dnes prodloužila do konce roku firmám příspěvek Antivirus A. Jde o náhrady pro lidi v karanténě. Na tiskové konferenci po jednání vlády to oznámila ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Maximální částka podpory činí 80 procent z vyplacené mzdy včetně odvodů, přičemž nejvyšší měsíční částka příspěvku na jednoho zaměstnance činí 39 000 Kč.

Z Antiviru stát poskytuje příspěvky na mzdy od loňského 12. března firmám, na něž dopadla nařízená protiepidemická omezení a koronavirová krize. Naposledy vláda rozhodla o prodloužení Antiviru A v červnu, a to do konce letošního října.

Zdroj: ČTK
Další zprávy