Zemanův rezignační dopis: O Benešové ani slovo, svůj odchod plánoval jako výjimečný

Jan Horák Jan Horák
17. 5. 2021 14:04
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman oficiálně oznámil svou rezignaci v dopise, jejž Úřad vlády obdržel v pátek dopoledne. Deník Aktuálně.cz Zemanův list získal. Končící nejvyšší žalobce v něm hodnotí své působení ve funkci. Tuto svou profesní etapu popisuje jako výjimečnou. Stejně tak vysvětluje, proč se rozhodl po deseti letech opustit post z vlastní vůle. Ve funkci končí k 30. červnu.
Pavel Zeman
Pavel Zeman | Foto: ČTK

"Chci, aby i můj konec ve funkci byl svým způsobem výjimečný. Doposud bylo zvykem, že každý nejvyšší státní zástupce byl z funkce odvolán, což způsobilo otřes v soustavě státního zastupitelství. Tuto tradici chci změnit, protože si myslím, že pro tak důležitou instituci, jako je veřejná žaloba, je vhodná kontinuita a stabilita. Proto jsem se rozhodl (…) rezignovat na funkci nejvyššího státního zástupce," zní hlavní sdělení v dopise, jejž má Aktuálně.cz k dispozici.

Pavel Zeman se chopil funkce nejvyššího žalobce 1. ledna 2011, v čele soustavy veřejné žaloby vystřídal Renatu Veseckou. Státní zástupce řídil Zeman přesně deset a půl roku. Nikdo jiný v pozici nejvyššího žalobce nesloužil tak dlouho. V rezignačním listu shrnul, co se podle jeho názoru soustavě státního zastupitelství pod jeho vedením podařilo.

"Mám za to, že v současné době je státní zastupitelství efektivní, sebevědomou a nezávislou institucí. Díky naší spolupráci s mezinárodními organizacemi reprezentuje státní zastupitelství dobře Českou republiku i v zahraničí. Jsem rád, že se zlepšila komunikace státního zastupitelství s veřejností i v rámci soustavy. Státní zastupitelství informuje v rámci svých zákonných možností o svých aktivitách a tím přispívá k důvěryhodnosti této instituce," píše.

Když v pátek odpoledne zpravil Pavel Zeman o důvodech svého odchodu veřejnost, jako jeden z nich zmínil tlak od ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Ministryně předminulý týden avizovala, že se na něj chystá podat kárnou žalobu. Podle ní se Zeman prohřešil, když veřejně informoval o základních faktech takzvané vrbětické kauzy. V dopise Zeman důvody svého odchodu podrobněji nevysvětlil, o Benešové nic neuvedl.

Sedm miliard z trestné činnosti ročně

Zmínil však dluh, jenž se ministerstva spravedlnosti jako odpovědného resortu týká. Nedošlo k reformě zákona o státním zastupitelství. "Od původního ambiciózního záměru jsem se dostal do pozice hájení současného stavu. Věřím, že k reformě státního zastupitelství dojde v budoucnu s reformou celé justice, veřejná žaloba nalezne své samostatné ústavní zakotvení a celá změna bude promyšlená a moudrá," uvádí.

Zeman v dopise také zdůrazňuje, že při vedení soustavy se snažil o efektivní organizaci práce. Toto své nasazení přímo spojil s tím, že se žalobcům daří zajišťovat více peněz pocházejících z trestné činnosti. Objem takto zabavených prostředků vyčíslil na sedm miliard korun ročně. Vyzdvihl také, že se státním zástupcům za jeho éry daří lépe rozkrývat daňovou trestnou činnost a teroristické trestné činy.

"Zvýšil se poměr uložených peněžitých trestů a zároveň dochází k nárůstu uzavírání dohod o vině a trestu. Toto jsou vše instrumenty, které pomáhají rychlému a efektivnímu výkonu spravedlnosti. Jsem rád, že kvalita státních zástupců se zvýšila, o čemž svědčí nízký poměr zproštěných věcí," uzavírá Zeman.

Jeho nástupce na návrh ministryně Benešové jmenuje vláda Andreje Babiše. Benešová Deníku N řekla, že uvažuje o jednom z pěti možných kandidátů. Aktuálně.cz už v pátek informovalo, že nejpravděpodobnější variantou je stávající Zemanův první náměstek Igor Stříž. Benešová Deníku N jeho nominaci potvrdila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Po střelbě v nákupním centru v USA zůstali dva mrtví a čtyři zranění

Nejméně dva mrtvé a čtyři zraněné, včetně jednoho policisty, si vyžádala střelba v nákupním středisku v Boise, hlavním městě amerického státu Idaho, uvedla agentura AP s odvoláním na místní policii. Podezřelého ze střelby policie po přestřelce zadržela a později upřesnila, že je v kritickém stavu. Podle listu The New York Times si střelba vyžádala dva mrtvé a pět raněných, přičemž zraněný policista byl po ošetření již propuštěn z nemocnice. Podrobnosti o stavu dalších tří raněných nebyly zveřejněny.

"V tuto chvíli předpokládáme, že se jednalo pouze o jediného střelce a že tento incident již nepředstavuje žádné nebezpečí pro širokou veřejnost," uvedla policie podle agentury DPA. O střelcových motivech nedokázal policejní náčelník zatím nic uvést.

Úřady na tiskové konferenci uvedly, že policisté se s podezřelým dostali do přestřelky. Většina nákupního střediska byla vyklizena, ale policisté stále pátrají po případných dalších obětech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy