Pavel Zeman se vzdal funkce nejvyššího státního zástupce. Čelím tlakům Benešové, říká

Domácí Domácí
Aktualizováno 14. 5. 2021 17:46
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman rezignoval ke 30. červnu na svou funkci. Za hlavní důvod označil tlak ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Uvedl, že odrážení tlaku a řešení půtek mu bralo čas a sílu na práci. Opoziční politici vyzvali, aby nového nejvyššího žalobce vybrala až příští vláda, Benešová však Zemanova nástupce chce vybrat co nejdříve.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman oznámil svou rezignaci.
Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman oznámil svou rezignaci. | Foto: ČTK

"V poslední době dochází ke zvýšenému tlaku od paní ministryně Benešové na moji osobu. Byl jsem sice zvyklý tyto útoky na moji osobu odrážet, ale poslední dobou vnímám, že mnoho času, ve kterém bych se měl věnovat Nejvyššímu státnímu zastupitelství, věnuji právě odrážení těchto půtek," sdělil na tiskové konferenci Pavel Zeman. 

"Nerad bych se pitval v podrobnostech. Některé věci myslím, že jsou už trochu za hranou, a to mě vedlo k přemýšlení o rezignaci," reagoval Zeman na dotaz o podílu ministryně Benešové na jeho rozhodnutí.

Zeman svůj krok oznámil dopisem, ve funkci skončí po deseti a půl letech. "To rozhodnutí ve mně nějakou dobu zrálo. Už minulý rok, kdy jsem podal kandidaturu na soudce evropského soudu ve Štrasburku, tak jsem do určité míry naznačil, že po těch deseti letech ve funkci bych chtěl jít dál, ale vykulminovalo to až později spory s exekutivou," popsal Zeman. Po své rezignaci podle svých slov i nadále zůstane na Nejvyšším státním zastupitelství.

Zemanovu rezignaci krátce před jeho brífinkem oznámil vicepremiér Karel Havlíček (za ANO). "Vláda to vzala na vědomí, ale jednalo se pouze o bod k podání informace," řekl Havlíček. Podle něj se na pátečním jednání vlády o věci nemluvilo. Premiér Andrej Babiš později poděkoval Zemanovi za dlouholetou práci. Řekl, že neumí vyhodnotit, jak velkou roli hrál v odstoupení vztah s Benešovou. 

Zeman také uvedl, že chtěl na svůj post rezignovat už dříve, s rozhodnutím ale počkal i kvůli kauze Vrbětice. "Co se týče kauzy Vrbětice, nemám vůbec žádnou obavu z toho, že by se někde zasekla, poněvadž na ní pracuje příslušný dozorový státní zástupce krajského státního zastupitelství v Brně a nemám důvod pochybovat o tom, že by ta kauza nešla dál," dodal.

Ani kauza Čapí hnízdo není podle Zemana jeho odchodem v ohrožení. "Kauza Čapí hnízdo by v nejbližší době měla přijít na státní zastupitelství, ale já jsem na ní nepracoval sám a nikdy jsem nedával žádný pokyn k tomu, že se má nějakým způsobem vyřešit."

Bylo to pro mě překvapení, tvrdí Benešová

Marie Benešová označila zdůvodnění rezignace Pavla Zemana za laciné a zjednodušující. Deníku N sdělila, že státním zastupitelstvím nezasahuje do práce. Tvrdí však, že ji rezignace překvapila.

"Rezignace nejvyššího státního zástupce je pro mě překvapením a dozvěděla jsem se o ní v pátek ráno. Rozhodnutí Pavla Zemana nicméně respektuji," sdělila Benešová. "Vzhledem k tomu, že jsem rezignaci nejvyššího státního zástupce neočekávala a nebyla doručena na ministerstvo spravedlnosti, navíc Pavel Zeman do 30. června 2021 zůstává ve funkci. Jméno jeho nástupce s ohledem na výše uvedené sdělím až následně," dodala.

Benešová minulý týden hovořila o svém záměru podat na Zemana kárnou žalobu za to, že podle ní porušil zákon svým nedávným vystoupením na tiskové konferenci ke kauze Vrbětice. Zemana se v tomto případě zastal premiér Babiš. Zeman byl na jednání vlády i tiskovou konferenci pozván a informace měl od dozorového státního zastupitelství a rozsah informací s ním konzultoval.

Mandát nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana skončí ke 30. červnu. Vláda vzala informaci na vědomí. Ministryni spravedlnosti prý krok překvapil. | Video: DVTV

Nového nejvyššího státního zástupce chce Benešová navrhnout vládě co nejdříve, přestože opozice vyzývá k tomu, aby nejvyššího žalobce vybírala až příští vláda po podzimních volbách.

Pokud vláda do 30. června neurčí nového šéfa žalobců, povede Nejvyšší státní zastupitelství Zemanův první náměstek Igor Stříž. Nový nejvyšší státní zástupce by měl být podle Zemana nejlépe někdo ze současných žalobců, nikoliv člověk zvenčí. Nikoho konkrétního nechtěl jmenovat, aby mu nedal takzvaně polibek smrti.

Ferjenčík: Vláda ho k rezignaci "došikanovala"

Opoziční politici kritizovali tlak Benešové na nejvyššího žalobce opakovaně, podle nich by měla ve funkci skončit. "Rezignaci nejvyššího státní zástupce v době, kdy řešíme největší diplomatickou roztržku s Ruskem a do finále se blíží i kauza Čapí hnízdo, ve které hlavní roli hraje premiér, považujeme za vynucenou, a hlavně politicky motivovanou," řekl předseda hnutí STAN Vít Rakušan.

"Činnost vlády zásadně ohrožuje svobodu a nezávislost," reagoval na Zemanovo odstoupení předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Šéf ODS Petr Fiala zdůraznil potřebu ochránit nezávislost státního zastupitelství.

Marek Výborný (KDU-ČSL) řekl, že rezignace je lidsky pochopitelná. "Tlak a často nepodložená kritika, která na něj byla vyvíjena ze strany ministryně Benešové a řady dalších, už zjevně překročila únosnou míru. Doufám, že za tím není snaha zamést některé šetřené velké kauzy pod koberec," řekl Výborný. Zemanova nástupce by podle lidovců měla jmenovat až nová vláda.

K tomu vyzvali Benešovou také Piráti. "Nejsem si jistý, že odstoupení Pavla Zemana bylo zodpovědným krokem. Není jasné, že nového nejvyššího státního zástupce nyní jmenují kompetentní osoby," myslí si Jakub Michálek (Piráti). Jeho stranický kolega Mikuláš Ferjenčík napsal, že Zemana k rezignaci současná vláda "došikanovala."

Šéfa poslanců ČSSD Jana Chvojku rezignace překvapila. "Pokud jsou za rezignací politické tlaky, tak je to velmi smutné. Předpokládám, že by se tím mohl zabývat ústavně-právní výbor," uvedl.

Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na svém Twitteru Pavlu Zemanovi poděkoval za jeho práci pro Českou republiku. Zdůraznil i jeho účast v kauze Vrbětice. 

"Já sama jsem vnímala tlak na Pavla Zemana už nějakou dobu a říkala jsem si, jak dlouho to bude schopen ustát," řekla pro Českou televizi bývalá ministryně a poslankyně Helena Válková (za ANO). Podle ní je jeho odchod moudrým rozhodnutím.

Rozhodnutí Pavla Zemana ze stran uvítala KSČM, podle předsedy strany Vojtěcha Filipa nechal promlčet řadu "privatizačních zločinů". Zdeněk Ondráček mu zase zazlívá nedávná vyjádření ke kauze Vrbětice.

Šéfové Ústavního i Nejvyššího soudu Zemana oceňují

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský uvedl, že Zemanova odchodu lituje a jeho práce si velmi vážil. Podobně se vyjádřil také předseda Nejvyššího soudu Petr Angyalossy.

"Pavel Zeman byl ve funkci nejvyššího státního zástupce nejdéle ze všech, více než deset let. S jeho érou zůstane spojeno výrazné posílení důvěryhodnosti i sebevědomí státního zastupitelství a za to mu patří poděkování," komentoval Zemanův krok prezident Unie státních zástupců Jan Lata. "S ohledem na současnou nestabilní společenskou a politickou situaci však načasování jeho rezignace nepovažuji za šťastné," doplnil. 

Osmačtyřicetiletý Pavel Zeman funkci zastává od začátku roku 2011, kdy nahradil Renatu Veseckou. Předtím působil na okresním i krajském státním zastupitelství v Plzni a následně na mezinárodním odboru Nejvyššího státního zastupitelství. V roce 2004 se stal prvním zástupcem Česka u Eurojustu, kde byl nejmladším zástupcem ze všech členských zemí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Policie řeší pokus o vraždu v pečovatelském domě na Plzeňsku

V zařízení sociálních služeb na Plzeňsku dnes odpoledne devětašedesátiletý senior nožem pobodal o rok staršího muže. Napadený musel být s vážným zraněním letecky přepraven do nemocnice. Útočníka policie zadržela, je podezřelý z pokusu o vraždu. Informovala o tom policejní mluvčí Michaela Raindlová.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. Titul získaly přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky, které porazily Chorvatsko 3:1.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy