Zemanův přítel Zbytek se stal v Rusku "Člověkem roku" stejně jako Putin a Fidel

Jakub Zelenka Ondřej Soukup Jakub Zelenka, Ondřej Soukup
28. 12. 2016 12:42
Podnikatel, předlistopadový velitel tankové divize a prezidentův přítel Zdeněk Zbytek dostal v Rusku ocenění Člověk roku 2016 za upevňování vztahů mezi Českem a Ruskem. Po Václavu Klausovi se stal druhým Čechem, který vyznamenání od kontroverzního Ruského biografického institutu získal. Spolu s ním byl mezi laureáty Fidel Castro, Vladimir Putin či čínská hlava státu Si Ťin-pching. Zbytka v minulosti sledovala kvůli jeho kontaktům tajná služba a angažoval se ve znovuzvolení Miloše Zemana.
Zdeněk Zbytek (uprostřed) s prezidentem Milošem Zemanem (vlevo).
Zdeněk Zbytek (uprostřed) s prezidentem Milošem Zemanem (vlevo). | Foto: Archiv Z. Zbytka

Moskva/Praha – Říká se o něm, že dostal prezidenta Miloše Zemana zpět do politiky, a kvůli jeho obchodním aktivitám ho sledovala BIS. Bývalý předlistopadový velitel tankové divize československé armády Zdeněk Zbytek dostal 21. prosince v Rusku ocenění Člověk roku 2016 za upevňování vazeb mezi Českem a Ruskem.

Po exprezidentovi Václavu Klausovi se tak Zbytek stal druhým Čechem, který se titulem od kontroverzního Ruského biografického institutu může pyšnit. Spolu s ním byli letos laureáty i diktátor Fidel Castro či čínský prezident Si Ťin-pching.

„Někdy v srpnu mi oznámili, že jsem v širším výběru a rozhodne se koncem roku. A zda bych to ocenění přijal. Odpověděl jsem, že by to pro mě byla velká čest. Tu cenu dostaly i jiné známé osobnosti,“ řekl Zbytek Aktuálně.cz.

Předávání proběhlo shodou okolností v den Zbytkových narozenin v moskevském chrámu Krista Spasitele. „Cenu jsem dostal za upevňování podnikatelských a společensko-kulturních vztahů mezi Českou republikou a Ruskou federací, což je pravda. Nečekal jsem to, ale o to to bylo příjemnější,“ přiznal Zbytek. Kritiky z Čech se prý nebojí.

Zemanův přítel i importér koňaku

Zbytek má velmi blízko k Miloši Zemanovi. Létal s ním na konferenci na Rhodu, kterou pořádá bývalý rozvědčík KGB Vladimír Jakunin. Před prezidentskou volbou Zbytek působil v klubu Přátelé Miloše Zemana a později spoluzakládal Stranu práv občanů. Tehdy ještě s přívlastkem Zemanovci.

Podle Lidových novin má Zbytek vliv i na prezentaci Česka na chystané výstavě Expo 2017 v Astaně. Kromě lobbistických aktivit také podniká v postsovětských republikách a v samotném Rusku. Do Česka například dováží moldavský koňak.

Cenu uděluje nevládní Ruský biografický institut. Předseda Rady ředitelů je spisovatel Svjatoslav Rybas, autor knihy Stalin – osud a strategie. Je také čestným občanem Doněcku. Rybas vedl Fond pro rekonstrukci chrámu Krista Spasitele v Moskvě, v jehož prostorách se také konala ceremonie předání ceny Člověk roku.

Nazarbajevova cena?

Prezidentem institutu je i Alexandr Agejev, který je také prezidentem Akademie prognostiky, ruské pobočky Mezinárodní akademie studia budoucnosti.

Pravidelným vítězem je kazašský prezident Nursultan Nazarbajev, což vede některé skeptiky k domněnkám, že odtud pochází peníze na činnost institutu. Také další laureáti jsou z Kazachstánu.

Na ceremonii vystoupil ministr kultury Vladimir Medinskij, který ocenění získal za podporu vlasteneckého filmu o 29 panfilovcích. Tedy sovětském mýtu o hrdinech, kteří při obraně Moskvy všichni padli, ale německé tanky odrazili.

Po válce se ukázalo, že příběh si vymyslel novinář deníku Krasnaja zvezda. Když o tom hovořil šéf státního archivu Sergej Mironěnko, ministr Medinskij ho tvrdě kritizoval a nakonec dosáhl jeho odvolání.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Rath v létě podal ústavní stížnost, soud o ní rozhodne spolu s podnětem Mladého

Bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath podal v létě ústavní stížnost proti verdiktu v první větvi korupční kauzy. Ústavní soud ji bude řešit společně s podnětem dalšího aktéra téže kauzy, manažera Tomáše Mladého. Konečné rozhodnutí o stížnostech zatím nepadlo, uvedla mluvčí soudu Miroslava Číhalíková Sedláčková.

Soudcem zpravodajem, který připraví rozhodnutí, bude Vladimír Sládeček. Důvodem pro spojené řízení je věcná souvislost obou podnětů. "Stěžovatelé brojí proti totožným rozhodnutím obecných soudů, která byla vydána v řízení, jehož byli oba účastníky. Na základě tohoto zjištění, z důvodu hospodárnosti a efektivity, Ústavní soud spojil ve výroku uvedené věci ke společnému řízení," stojí v usnesení.

Rozsudek v první větvi korupční kauzy kolem Ratha letos potvrdil Nejvyšší soud, když odmítl všechna dovolání. Odsouzení včetně Ratha v nich vznesli desítky různých námitek, avšak neuspěli. "Trestná činnost spáchaná obviněnými byla činností sofistikovanou, kdy se navenek průběh obou veřejných zakázek jevil jako souladný se zákonem o veřejných zakázkách," rozhodl Nejvyšší soud.

Zdroj: ČTK
Další zprávy