Zemanův přítel Zbytek se stal v Rusku "Člověkem roku" stejně jako Putin a Fidel

Jakub Zelenka Ondřej Soukup Jakub Zelenka, Ondřej Soukup
28. 12. 2016 12:42
Podnikatel, předlistopadový velitel tankové divize a prezidentův přítel Zdeněk Zbytek dostal v Rusku ocenění Člověk roku 2016 za upevňování vztahů mezi Českem a Ruskem. Po Václavu Klausovi se stal druhým Čechem, který vyznamenání od kontroverzního Ruského biografického institutu získal. Spolu s ním byl mezi laureáty Fidel Castro, Vladimir Putin či čínská hlava státu Si Ťin-pching. Zbytka v minulosti sledovala kvůli jeho kontaktům tajná služba a angažoval se ve znovuzvolení Miloše Zemana.
Zdeněk Zbytek (uprostřed) s prezidentem Milošem Zemanem (vlevo).
Zdeněk Zbytek (uprostřed) s prezidentem Milošem Zemanem (vlevo). | Foto: Archiv Z. Zbytka

Moskva/Praha – Říká se o něm, že dostal prezidenta Miloše Zemana zpět do politiky, a kvůli jeho obchodním aktivitám ho sledovala BIS. Bývalý předlistopadový velitel tankové divize československé armády Zdeněk Zbytek dostal 21. prosince v Rusku ocenění Člověk roku 2016 za upevňování vazeb mezi Českem a Ruskem.

Po exprezidentovi Václavu Klausovi se tak Zbytek stal druhým Čechem, který se titulem od kontroverzního Ruského biografického institutu může pyšnit. Spolu s ním byli letos laureáty i diktátor Fidel Castro či čínský prezident Si Ťin-pching.

„Někdy v srpnu mi oznámili, že jsem v širším výběru a rozhodne se koncem roku. A zda bych to ocenění přijal. Odpověděl jsem, že by to pro mě byla velká čest. Tu cenu dostaly i jiné známé osobnosti,“ řekl Zbytek Aktuálně.cz.

Předávání proběhlo shodou okolností v den Zbytkových narozenin v moskevském chrámu Krista Spasitele. „Cenu jsem dostal za upevňování podnikatelských a společensko-kulturních vztahů mezi Českou republikou a Ruskou federací, což je pravda. Nečekal jsem to, ale o to to bylo příjemnější,“ přiznal Zbytek. Kritiky z Čech se prý nebojí.

Zemanův přítel i importér koňaku

Zbytek má velmi blízko k Miloši Zemanovi. Létal s ním na konferenci na Rhodu, kterou pořádá bývalý rozvědčík KGB Vladimír Jakunin. Před prezidentskou volbou Zbytek působil v klubu Přátelé Miloše Zemana a později spoluzakládal Stranu práv občanů. Tehdy ještě s přívlastkem Zemanovci.

Podle Lidových novin má Zbytek vliv i na prezentaci Česka na chystané výstavě Expo 2017 v Astaně. Kromě lobbistických aktivit také podniká v postsovětských republikách a v samotném Rusku. Do Česka například dováží moldavský koňak.

Cenu uděluje nevládní Ruský biografický institut. Předseda Rady ředitelů je spisovatel Svjatoslav Rybas, autor knihy Stalin – osud a strategie. Je také čestným občanem Doněcku. Rybas vedl Fond pro rekonstrukci chrámu Krista Spasitele v Moskvě, v jehož prostorách se také konala ceremonie předání ceny Člověk roku.

Nazarbajevova cena?

Prezidentem institutu je i Alexandr Agejev, který je také prezidentem Akademie prognostiky, ruské pobočky Mezinárodní akademie studia budoucnosti.

Pravidelným vítězem je kazašský prezident Nursultan Nazarbajev, což vede některé skeptiky k domněnkám, že odtud pochází peníze na činnost institutu. Také další laureáti jsou z Kazachstánu.

Na ceremonii vystoupil ministr kultury Vladimir Medinskij, který ocenění získal za podporu vlasteneckého filmu o 29 panfilovcích. Tedy sovětském mýtu o hrdinech, kteří při obraně Moskvy všichni padli, ale německé tanky odrazili.

Po válce se ukázalo, že příběh si vymyslel novinář deníku Krasnaja zvezda. Když o tom hovořil šéf státního archivu Sergej Mironěnko, ministr Medinskij ho tvrdě kritizoval a nakonec dosáhl jeho odvolání.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Britská policie řešila tanker v Lamanšském průlivu. Na palubě byli černí pasažéři

Britská policie spolu s pobřežní a pohraniční stráží v neděli zasahovaly kvůli incidentu na ropném tankeru v Lamanšském průlivu jižně od ostrova Wight. Důvodem bylo několik černých pasažérů, kteří podle sdělení policie slovně vyhrožovali posádce. Informovala o tom agentura Reuters. Rozhlas ostrova Wight večer oznámil, že operace skončila zatčením sedmi podezřelých.

"Na palubě tankeru bylo několik černých pasažérů, kteří slovně vyhrožovali posádce. Nikdo nebyl zraněn," uvedla policie v prohlášení. BBC citovala právníky řeckého majitele lodi, podle nichž "stoprocentně nejde o únos", jak se předtím také spekulovalo.

K lodi, která se plaví pod liberijskou vlajkou, vyrazila v neděli plavidla pobřežní stráže i vrtulníky. Tanker Nave Andromeda, dlouhý 228 metrů, podle AP vyplul 6. října z Lagosu v Nigérii a do jihoanglického přístavu Southampton měl dorazit dnes dopoledne.

Zdroj: ČTK
Další zprávy