Zemanův poradce Nejedlý lobboval v Rusku i za firmu, jež dala SPO čtvrt milionu. Hrad problém nevidí

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
20. 10. 2017 6:02
Prezidentův poradce Martin Nejedlý jel v květnu do Ruska jednat s jadernou společností Rosatom. Jako zástupce Aliance české energetiky se přimlouval i za firmu, která darovala Straně práv občanů čtvrt milionu. Nejedlý je ve straně, která dříve nesla i název Zemanovci, stále místopředsedou. Hrad možný střet zájmů nevidí. Podle Rosatomu je vše transparentní.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezidentův poradce Martin Nejedlý se v květnu tajně setkal se zástupci ruské jaderné firmy Rosatom. Řešila se mimo jiné spolupráce mezi českými firmami a Rosatomem v evropských tendrech.

Nejbližší poradce českého prezidenta Miloše Zemana na schůzce vystupoval jako zástupce Aliance české energetiky, která sdružuje třináct českých firem. A jedna z nich, Sigma Group, pravidelně posílá stovky tisíc korun Straně práv občanů, v níž je Nejedlý stále místopředsedou.

Poslední velký dar od firmy přistál na účet Strany práv občanů (SPO) přes společnost Sigma Diz. Ta je dceřinou firmou Sigma Group a poslala loni Nejedlého SPO 250 tisíc korun.

Ukazují to výpisy z výroční zprávy SPO za rok 2016. Sigma Group jako taková navíc darovala SPO v roce 2012 a 2014 dohromady dalších 250 tisíc. O tom, zda by mohlo jít o střet zájmů, nechtěl Nejedlý s Aktuálně.cz mluvit. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček odpověděl, že je "plně věcí firmy, komu poskytne dar".

Schůzku Nejedlého se zástupci jaderné společnosti Rosatom před několika týdny detailně popsal týdeník Respekt. Upozornil také, že byla mezi aliancí tuzemských firem a Rosatomem podepsána smlouva o vzájemné spolupráci. "Rusové už začali některé naše firmy oslovovat," řekl Respektu v polovině září sám Nejedlý.

I Rosatom uvádí, že s Aliancí české energetiky jednal a je s ní v kontaktu. "Základ pro spolupráci představuje Memorandum o vzájemném porozumění, které bylo mezi Aliancí české energetiky a korporací Rosatom podepsáno 20. června 2017 v Moskvě v rámci IX. Mezinárodního fóra Atomexpo 2017," stojí v rozsáhlém vyjádření Rosatomu pro Aktuálně.cz. 

Společnost Sigma Diz na sebe naposledy upozornila, když několik měsíců po Nejedlého návštěvě vyhrála tendr na dodání čerpadel do jaderné elektrárny Kursk II za 200 milionů korun. V roce 2016 na moskevském Atomexpu zase Sigma Group a Škoda JS podepsaly dohodu s Rosatomem na dostavbu elektrárny Mochovce.

Škoda JS je také členem Aliance české energetiky. Sigma Diz i Sigma Group však s ruským jaderným gigantem spolupracují na řadě zakázek a je otázka, zda právě Nejedlého přímluva byznysu pomohla. Sigma Diz se ani po pěti dnech k otázkám nevyjádřila.

Rosatom však uvádí, že spolupráce se Sigmou začala ještě před pádem železné opony v 70. letech. "Čerpadla od společnosti Sigma jsou instalována prakticky ve všech jaderných blocích typu VVER ve střední a východní Evropě a také v mnoha jaderných elektrárnách v dalších zemích," píše Zdeněk Šíma, ředitel pobočky Rosatomu pro střední Evropu.

Ruská jaderná firma navíc počítá, že české firmy budou spolupracovat na důležitých zakázkách i v budoucnu. "V první řadě při výstavbě finské jaderné elektrárny Hanhikivi, maďarské elektrárny Paks-2 a také první turecké jaderné elektrárny Akkuyu. V těchto elektrárnách budou postaveny nejmodernější bloky," avizuje v prohlášení Rosatom s tím, že v tendrech se snaží být firma maximálně transparentní a kroky při výběru firem jsou k dohledání na internetu.

Dar pro Zemanovce

Podle protikorupční organizace Transparency International musí být ale veřejnost k darům politickým stranám obezřetná. "Pokud byl dar pouze nezištnou podporou, jedná se o legitimní prostředek podpory strany. Nicméně u politické strany SPO existuje už velká řádka příkladů, které vyvolávají podezření, zda některé dary od společnosti nebyly spíše určitými formami plateb za služby vlivných osob kolem SPO," řekl analytik Transparency International (TI) Milan Eibl.

Eibl se současně s TI podílel i na sledování transparentnosti účtů u politických stran a SPO dopadla nejhůře. Strana například nemá dohledatelné plánované náklady, on-line výdaje či strukturu příjmů. Lze sice dohledat darovací účet, strana ale nezveřejňuje seznam dárců.

Už v minulosti se ukázalo, že finanční pomoc Straně práv občanů může podnikatele přiblížit k mužům kolem prezidenta Miloše Zemana i k cestě na diplomatické mise ve vládních speciálech.

Firma Sigma Group ale sponzorovala v minulosti i jiné politické strany. Především ty, které se podílely na vládě. V roce 2014 dala 600 tisíc korun ČSSD a 200 tisíc korun hnutí ANO. A v roce 2015 10 tisíc korun pro KDU-ČSL. Dary jsou zaznamenány ve výročních zprávách stran.

Doporučující dopis pro Liglass Trading

Nejzávažnější případ představuje společnost Liglass Trading, která získala miliardovou smlouvu na stavbu vodních elektráren v Kyrgyzstánu. Za firmu sídlící v chátrajícím objektu se tehdy přimlouval prezident i kancléř Vratislav Mynář. Ten SPO do roku 2013 vedl a dodnes je jejím členem. Zeman nadále zůstává čestným předsedou.

Prezident Zeman také v poslední době podpořil při své návštěvě Dukovan firmu Rosatom, a to měsíc po návštěvě Nejedlého v Rusku. Nevadilo by mu, kdyby se společnost podílela na dostavbě dalšího bloku této jaderné elektrárny.

 

Právě se děje

Další zprávy