Rokytkovi pašování alkoholu prošlo. Zeman pak poblahopřál na sjezdu svému lékaři ke zvolení

Do čela vedení Strany práv občanů byl zvolen prezidentův lékař Lubomír Nečas. Novináře na sjezdu nově pokřtění Zemanovci nechtěli.
Přeji vám vše nejlepší a nenechte se otrávit, říká prezident Miloš Zemana na sjezdu Strany práv občanů - Zemanovci. | Video: DVTV

Praha - Prezident Miloš Zeman a jeho nejbližší se vrátili na místo činu.  V pražském Top hotelu, kde před dvěma měsíci oslavila hlava státu své znovuzvolení, se ve středu odehrál mimořádný sjezd Strany práv občanů (SPO).

Politické uskupení má k Hradu blízko, dříve bylo součástí jeho názvu i slovo "Zemanovci". To byl i jeden z hlavních bodů programu - návrat ke kořenům a starému názvu po prohraných volbách.

V penězích na Zemanovu kampaň problém nevidím, říká nový předseda SPO Lubomír Nečas. Strana bude mít opět v názvu označení Zemanovci. | Video: DVTV

Dále se volil nový předseda strany. Hledala se náhrada za Jana Velebu, který  stranu dovedl v podzimních parlamentních volbách k 0,36 procenta hlasů. SPO nepomohl ani fakt, že jí dal hlas Zeman i se svou ženou Ivanou.

Novináři byli nežádoucí. Nikomu z médií pořadatelé neumožnili jít do sálu a novináře pouštěli po důkladné kontrole ochranky prezidenta až těsně před projevem prezidenta Zemana. Reportér Aktuálně.cz byl na sjezdu od dvou hodin, kdy akce oficiálně začala. Ani jednou ochranka nepodrobila delegáty SPO kontrole, ani je neprohledala.

Do sálu se dostal i proruský aktivista Žarko Jovanovič. Ten měl jako jeden z mála lidí mimo SPO možnost slyšet projevy kandidátů na předsedu a pořizovat z akce záznam. Sám členem strany totiž není. Postřehy se poté objevovaly na jeho facebookové stránce.

Jovanovič se často vyskytuje na akcích s prezidentem i na Pražském hradě. "Snažíme se věci ukazovat i z alternativního pohledu," zdůvodnil Jovanovič svou aktivitu Aktuálně.cz. V minulosti aktivista třeba chválil Čechy, kteří padli za separatistické republiky na Ukrajině, a žertovně o sobě prohlašuje, že je Putinův agent.

Před dvěma měsíci patřil mezi největší skandály prezidentských voleb kolaps příležitostného publicisty Milana Rokytky. Toho musela ze Zemanova štábu odvést záchranka. Rokytka později tvrdil, že se ho někdo snažil otrávit. Na řadě záznamů je ale vidět při konzumaci alkoholu. I tentokrát se nechtěl pití vzdát. Do sálu se pokusil přes ochranku prezidenta pronést placatku s alkoholem. Na to však přišel detektor kovu. Zemanovi ochránci mu ji po drobném dotazování ponechali.

"Byla to placatka. Stačí se kouknout, co tu mají," přiznal Rokytka a ukázal na stoly delegátů SPO bez kapky alkoholu. Kromě prázdných sklenic se na nich ještě vyjímal program a řada fotek prezidenta Zemana.

Projev měl začít v pět, prezident se ale několik desítek minut zdržel. Ochranka pečlivě instruovala novináře, aby uvolnili cestu. Odstraňovala se každá zábrana, která by hlavě státu mohla stát v cestě. Pak náhle slavnostně moderátor oznámil příchod prezidenta.

Zeman vykročil obezřetným krokem s hůlkou ke svému lékaři Lubomíru Nečasovi. Ten se stal ve volbě novým předsedou SPO po Janu Velebovi. Už jen přítomnost Zemana zvedala delegáty strany ze židle. Vstávali a rytmicky tleskali.

Pak Nečas požádal prezidenta o to, zda může Strana práv občanů opět mít v názvu slovo Zemanovci. Prezident za hlasitého potlesku při svém projevu k tomuto nápadu projevil sympatie a dovolil jméno pozměnit. Poděkoval straně za práci a poradil politikům, aby se soustředili na komunální volby.

"Děkuji, na shledanou," kývl Zeman a za potlesku opustil místnost. "A novináře bych poprosil, aby vyklidili prostor," ozvalo se z reproduktorů k tomu. Sjezd pokračoval, opět neveřejně.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušen a v obou směrech se tvoří dlouhé kolony. Vyplývá to z informací Ředitelství silnic a dálnic a policie. Doprava je z dálnice odkláněna mezi exity 168 a 178. I objízdná trasa je ale podle policie přetížená. Policie původně v noci na dnešek na twitteru informovala o obnovení provozu na D1, ale zprávu pak smazala a vydala nové informace.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek. V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie v úterý ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy