Rokytkovi pašování alkoholu prošlo. Zeman pak poblahopřál na sjezdu svému lékaři ke zvolení

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
28. 3. 2018 20:30
Do čela vedení Strany práv občanů byl zvolen prezidentův lékař Lubomír Nečas. Novináře na sjezdu nově pokřtění Zemanovci nechtěli.
Přeji vám vše nejlepší a nenechte se otrávit, říká prezident Miloš Zemana na sjezdu Strany práv občanů - Zemanovci. | Video: DVTV

Praha - Prezident Miloš Zeman a jeho nejbližší se vrátili na místo činu.  V pražském Top hotelu, kde před dvěma měsíci oslavila hlava státu své znovuzvolení, se ve středu odehrál mimořádný sjezd Strany práv občanů (SPO).

Politické uskupení má k Hradu blízko, dříve bylo součástí jeho názvu i slovo "Zemanovci". To byl i jeden z hlavních bodů programu - návrat ke kořenům a starému názvu po prohraných volbách.

V penězích na Zemanovu kampaň problém nevidím, říká nový předseda SPO Lubomír Nečas. Strana bude mít opět v názvu označení Zemanovci. | Video: DVTV

Dále se volil nový předseda strany. Hledala se náhrada za Jana Velebu, který  stranu dovedl v podzimních parlamentních volbách k 0,36 procenta hlasů. SPO nepomohl ani fakt, že jí dal hlas Zeman i se svou ženou Ivanou.

Novináři byli nežádoucí. Nikomu z médií pořadatelé neumožnili jít do sálu a novináře pouštěli po důkladné kontrole ochranky prezidenta až těsně před projevem prezidenta Zemana. Reportér Aktuálně.cz byl na sjezdu od dvou hodin, kdy akce oficiálně začala. Ani jednou ochranka nepodrobila delegáty SPO kontrole, ani je neprohledala.

Do sálu se dostal i proruský aktivista Žarko Jovanovič. Ten měl jako jeden z mála lidí mimo SPO možnost slyšet projevy kandidátů na předsedu a pořizovat z akce záznam. Sám členem strany totiž není. Postřehy se poté objevovaly na jeho facebookové stránce.

Jovanovič se často vyskytuje na akcích s prezidentem i na Pražském hradě. "Snažíme se věci ukazovat i z alternativního pohledu," zdůvodnil Jovanovič svou aktivitu Aktuálně.cz. V minulosti aktivista třeba chválil Čechy, kteří padli za separatistické republiky na Ukrajině, a žertovně o sobě prohlašuje, že je Putinův agent.

Před dvěma měsíci patřil mezi největší skandály prezidentských voleb kolaps příležitostného publicisty Milana Rokytky. Toho musela ze Zemanova štábu odvést záchranka. Rokytka později tvrdil, že se ho někdo snažil otrávit. Na řadě záznamů je ale vidět při konzumaci alkoholu. I tentokrát se nechtěl pití vzdát. Do sálu se pokusil přes ochranku prezidenta pronést placatku s alkoholem. Na to však přišel detektor kovu. Zemanovi ochránci mu ji po drobném dotazování ponechali.

"Byla to placatka. Stačí se kouknout, co tu mají," přiznal Rokytka a ukázal na stoly delegátů SPO bez kapky alkoholu. Kromě prázdných sklenic se na nich ještě vyjímal program a řada fotek prezidenta Zemana.

Projev měl začít v pět, prezident se ale několik desítek minut zdržel. Ochranka pečlivě instruovala novináře, aby uvolnili cestu. Odstraňovala se každá zábrana, která by hlavě státu mohla stát v cestě. Pak náhle slavnostně moderátor oznámil příchod prezidenta.

Zeman vykročil obezřetným krokem s hůlkou ke svému lékaři Lubomíru Nečasovi. Ten se stal ve volbě novým předsedou SPO po Janu Velebovi. Už jen přítomnost Zemana zvedala delegáty strany ze židle. Vstávali a rytmicky tleskali.

Pak Nečas požádal prezidenta o to, zda může Strana práv občanů opět mít v názvu slovo Zemanovci. Prezident za hlasitého potlesku při svém projevu k tomuto nápadu projevil sympatie a dovolil jméno pozměnit. Poděkoval straně za práci a poradil politikům, aby se soustředili na komunální volby.

"Děkuji, na shledanou," kývl Zeman a za potlesku opustil místnost. "A novináře bych poprosil, aby vyklidili prostor," ozvalo se z reproduktorů k tomu. Sjezd pokračoval, opět neveřejně.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Premiér Babiš se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Dvořákem. Nemám teď s televizí žádný problém, tvrdí

Premiér Andrej Babiš (ANO) se tento týden sejde s generálním ředitelem České televize Petrem Dvořákem. Po jednání vlády na dotaz novinářů odmítl, že by měl vliv na dění v Radě České televize, která je kritizována kvůli odvolání své dozorčí komise.

"Budu mít tento týden schůzku s panem Dvořákem, rád se něco dozvím. Určitě odmítám, že bych já mohl za to, že v ČT v nějaké radě se ptají na hospodaření, skutečně nemám," řekl. Poznamenal, že v poslední době nemá s tímto veřejnoprávním médiem "žádný problém". Prezident Miloš Zeman minulý týden uvedl, že ČT považuje za součást opozice, nikoliv za vyváženou, objektivní a nestrannou veřejnoprávní televizi. V rozhovoru pro Parlamentní listy řekl, že Dvořák by měl podle jeho přesvědčení skončit, rozhodnutí je ale v rukou Rady České televize. Dvořákovi vadí, že se Zeman snaží podkopávat důvěru v ČT.

Desítky osobností minulý týden podepsaly otevřený dopis premiérovi, ve kterém upozorňují na situaci v ČT. Vadí jim mimo jiné způsob odvolání dozorčí komise Rady ČT. Babiše vyzvaly, aby našel způsob jak zajistit podporu nezávislosti médií veřejné služby. Text podepsali umělci, vědci, duchovní či bývalí politici.

Zdroj: ČTK
Další zprávy