Rokytkovi pašování alkoholu prošlo. Zeman pak poblahopřál na sjezdu svému lékaři ke zvolení

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
28. 3. 2018 20:30
Do čela vedení Strany práv občanů byl zvolen prezidentův lékař Lubomír Nečas. Novináře na sjezdu nově pokřtění Zemanovci nechtěli.
Přeji vám vše nejlepší a nenechte se otrávit, říká prezident Miloš Zemana na sjezdu Strany práv občanů - Zemanovci. | Video: DVTV

Praha - Prezident Miloš Zeman a jeho nejbližší se vrátili na místo činu.  V pražském Top hotelu, kde před dvěma měsíci oslavila hlava státu své znovuzvolení, se ve středu odehrál mimořádný sjezd Strany práv občanů (SPO).

Politické uskupení má k Hradu blízko, dříve bylo součástí jeho názvu i slovo "Zemanovci". To byl i jeden z hlavních bodů programu - návrat ke kořenům a starému názvu po prohraných volbách.

V penězích na Zemanovu kampaň problém nevidím, říká nový předseda SPO Lubomír Nečas. Strana bude mít opět v názvu označení Zemanovci. | Video: DVTV

Dále se volil nový předseda strany. Hledala se náhrada za Jana Velebu, který  stranu dovedl v podzimních parlamentních volbách k 0,36 procenta hlasů. SPO nepomohl ani fakt, že jí dal hlas Zeman i se svou ženou Ivanou.

Novináři byli nežádoucí. Nikomu z médií pořadatelé neumožnili jít do sálu a novináře pouštěli po důkladné kontrole ochranky prezidenta až těsně před projevem prezidenta Zemana. Reportér Aktuálně.cz byl na sjezdu od dvou hodin, kdy akce oficiálně začala. Ani jednou ochranka nepodrobila delegáty SPO kontrole, ani je neprohledala.

Do sálu se dostal i proruský aktivista Žarko Jovanovič. Ten měl jako jeden z mála lidí mimo SPO možnost slyšet projevy kandidátů na předsedu a pořizovat z akce záznam. Sám členem strany totiž není. Postřehy se poté objevovaly na jeho facebookové stránce.

Jovanovič se často vyskytuje na akcích s prezidentem i na Pražském hradě. "Snažíme se věci ukazovat i z alternativního pohledu," zdůvodnil Jovanovič svou aktivitu Aktuálně.cz. V minulosti aktivista třeba chválil Čechy, kteří padli za separatistické republiky na Ukrajině, a žertovně o sobě prohlašuje, že je Putinův agent.

Před dvěma měsíci patřil mezi největší skandály prezidentských voleb kolaps příležitostného publicisty Milana Rokytky. Toho musela ze Zemanova štábu odvést záchranka. Rokytka později tvrdil, že se ho někdo snažil otrávit. Na řadě záznamů je ale vidět při konzumaci alkoholu. I tentokrát se nechtěl pití vzdát. Do sálu se pokusil přes ochranku prezidenta pronést placatku s alkoholem. Na to však přišel detektor kovu. Zemanovi ochránci mu ji po drobném dotazování ponechali.

"Byla to placatka. Stačí se kouknout, co tu mají," přiznal Rokytka a ukázal na stoly delegátů SPO bez kapky alkoholu. Kromě prázdných sklenic se na nich ještě vyjímal program a řada fotek prezidenta Zemana.

Projev měl začít v pět, prezident se ale několik desítek minut zdržel. Ochranka pečlivě instruovala novináře, aby uvolnili cestu. Odstraňovala se každá zábrana, která by hlavě státu mohla stát v cestě. Pak náhle slavnostně moderátor oznámil příchod prezidenta.

Zeman vykročil obezřetným krokem s hůlkou ke svému lékaři Lubomíru Nečasovi. Ten se stal ve volbě novým předsedou SPO po Janu Velebovi. Už jen přítomnost Zemana zvedala delegáty strany ze židle. Vstávali a rytmicky tleskali.

Pak Nečas požádal prezidenta o to, zda může Strana práv občanů opět mít v názvu slovo Zemanovci. Prezident za hlasitého potlesku při svém projevu k tomuto nápadu projevil sympatie a dovolil jméno pozměnit. Poděkoval straně za práci a poradil politikům, aby se soustředili na komunální volby.

"Děkuji, na shledanou," kývl Zeman a za potlesku opustil místnost. "A novináře bych poprosil, aby vyklidili prostor," ozvalo se z reproduktorů k tomu. Sjezd pokračoval, opět neveřejně.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy