Zeman zatím odmítá jmenovat Hladíka ministrem. Šéf lidovců k odkladu nevidí důvod

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 1. 2023 18:34
Prezident Miloš Zeman sdělil místopředsedovi KDU-ČSL Petru Hladíkovi, že má výhrady k jeho jmenování do funkce ministra životního prostředí a zatím tak neučiní. Hladík to řekl po jednání na Pražském hradě. Podle šéfa lidovců Mariana Jurečky není k odmítnutí jmenování žádný zásadní důvod. "Hladík je kompetentní, nespáchal nic nezákonného, není obviněn ani trestně stíhán," řekl Jurečka.
Kandidát na ministra životního prostředí Petr Hladík.
Kandidát na ministra životního prostředí Petr Hladík. | Foto: ČTK

"Vedli jsme spolu poměrně dlouhou debatu nad tématem řízení ministerstva životního prostředí. Debata byla poměrně obsáhlá, hluboká, poměrně konkrétní," řekl Hladík. "V jejím závěru mi pan prezident sdělil, že má výhrady k mému jmenování a není v tuto chvíli připraven mě jmenovat ministrem životního prostředí. Domnívám se, že jsem mu tyto výhrady, které on vznesl, vysvětlil, nicméně v tuto chvíli pan prezident na svém stanovisku trvá," dodal.

Ještě během večera by měl Hladík podle mluvčí KDU-ČSL Lucie Ješátkové situaci probrat s Jurečkou, který dočasně ministerstvo životního prostředí vede. Předseda sněmovního klubu lidovců Marek Výborný následně sdělil, že ještě ve středu bude o situaci jednat i předsednictvo strany. Do té doby odmítl další postup předjímat.

"Informaci od pana prezidenta beru na vědomí, nevidím však žádné zásadní důvody proč Petra Hladíka odmítá jmenovat. Petr Hladík je kompetentní v oblasti životního prostředí, tuto agendu měl na starosti v Brně, nespáchal nic nezákonného, není obviněn či trestně stíhán," reagoval Jurečka.

Premiér Petr Fiala (ODS), který Hladíka prezidentovi navrhl, vzal Zemanovo rozhodnutí na vědomí. O situaci bude jednat s Jurečkou, sdělil mluvčí vlády Václav Smolka. Dá se předpokládat, že k jednání budou mít prostor během čtvrteční návštěvy Vatikánu, kam spolu ráno zamíří na pohřeb emeritního papeže Benedikta XVI.

Lídři koaličních Starostů a nezávislých a TOP 09 napsali, že Zemanův postoj berou na vědomí. "Není to pro vládu jednoduchá situace. Věřím, že KDU-ČSL brzy přijde s řešením," uvedl vicepremiér Vít Rakušan (STAN). Podobně se vyjádřila šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). "Očekávám od KDU-ČSL řešení situace," napsala.

Ministr pro místní rozvoj a předseda Pirátů Ivan Bartoš odkázal na to, že o věci bude jednat vedení KDU-ČSL a následně lidovci situaci projednají s Fialou. "Do té doby je předčasné další možný postup komentovat," sdělil Bartoš

Průtahy se jmenováním nového ministra vyvolala kauza přidělování městských bytů v Brně. Kvůli ní policie zasahovala i v Hladíkově kanceláři, z ničeho jej ale neobvinila. Bývalý náměstek brněnské primátorky několikrát uvedl, že s policisty spolupracoval.

Fiala návrh na Hladíkovo jmenování do funkce podal na konci prosince. Tehdy sdělil, že chtěl poskytnout dostatek času, aby se situace vyjasnila, a že potřebná doba uplynula. "Podle informací, které jsou k dispozici, není Petr Hladík z ničeho obviněn a není proti němu vedeno trestní stíhání. Proto jsem vyhověl nominaci KDU-ČSL a poslal prezidentu republiky návrh na jmenování Petra Hladíka ministrem životního prostředí," uvedl minulý týden premiér.

Video: Nejsem obviněn ani obžalován. Že někam přijde policie, se může stát komukoliv, říká Hladík (25. 10. 2022)

Po té nešťastné události, kdy policie zasahovala nejenom v mé kanceláři, ale i na ostatních místech, nejsem obviněn ani obžalován. | Video: Daniela Drtinová
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Kvůli dvěma bombám z války v německém Göttingenu evakuovali 8500 lidí

V německém Göttingenu dnes pyrotechnici kontrolovaně odpálili dvě nalezené bomby z druhé světové války. Informovala o tom agentura DPA. Policie kvůli chystané detonaci vyklidila okruh ve vzdálenosti jednoho kilometru od místa nálezu, evakuovat se tak muselo 8500 lidí. Zastaven byl provoz i na tamním hlavním vlakovém nádraží.

V dolnosaském Göttingenu se poblíž nádraží našly dvě nevybuchlé americké bomby, pyrotechnici je úspěšně zneškodnili dnes večer. Hlasitá exploze byla slyšet velmi daleko, vidět bylo i dým. Na evakuaci dohlíželo na 600 policistů.

Nálezy nevybuchlé válečné munice a bomb jsou v Německu stále poměrně časté. Loni v říjnu muselo být kvůli objevu letecké pumy v Drážďanech evakuováno 3000 lidí, kvůli půltunové pumě nalezené ve Frankfurtu nad Mohanem v květnu 2021 muselo narychlo opustit domovy dokonce 25 tisíc obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy