Zeman už má portrét: S úsměvem a založenýma rukama

Domácí ČTK Domácí, ČTK
11. 2. 2013 8:58
Fotografie je historicky unikátní, poprvé na ní není jen prezidentův obličej

Praha - Budoucí prezident Miloš Zeman v neděli večer zveřejnil svou oficiální prezidentskou fotografii. Je na ní zobrazen téměř do pasu a ruce má sepjaté u brady.

Jedná se tak o historický unikát - na obrazech minulých státníků byl k vidění jen detail obličeje bez rukou. Problém by s tím ale být neměl, podle prezidentského týmu totiž zákon nijak neupravuje, jak má portrét vypadat.

Autorem snímku je známý fotograf Herbert Slavík. "Trvalo to necelé dvě hodiny včetně přípravy a všechno proběhlo naprosto profesionálně a bez problémů," dodal.

Zeman podle něj do práce na svém portrétu nezasahoval. Nechal si od fotografa sdělit jeho představu, podle ní se vše odehrálo. Na snímku má tmavý oblek, bílou košili a červenomodrou kravatu.

Na tom, jak rychle dostane portrét k dispozici Česká pošta, záleží, kdy bude moci začít pracovat výtvarník na podobě nové známky s prezidentem. Podle dřívějších vyjádření pošty by známka mohla být v prodeji nejdříve koncem května.

Obraz by měl viset na českých školách a úřadech, žádný předpis to však neupravuje. Premiér Petr Nečas v úterý uvedl, že není ani důvod nějaký takový předpis či doporučení do úřední praxe zavádět.

Sám si ale prý obraz do kanceláře vyvěsí. "Samozřejmě považuji za svou povinnost ústavního činitele ve svých oficiálních prostorech mít portrét prezidenta republiky. Mám ji u dosavadního prezidenta, budu ji mít i u nově zvoleného prezidenta," dodal.

Sobotka: já si ho pověsím

Předseda opozičních sociálních demokratů Bohuslav Sobotka prohlásil, že portrét by měl viset na úřadech a ve školách. Jinak ale podle něj záleží na lidech.

Již v lednu se ale ukázalo, že portrét může sloužit i k demonstraci politického názoru. Někteří starostové a ředitelé škol kvůli vyhlášené amnestii hromadně sundali ze zdí obrazy s Václavem Klausem. K protestu se nakonec přidalo přes 600 úřadů.

Podívejte se, jak portrét vznikal:

Fotograf Slavík začínal jako fotoreportér tehdejší Mladé fronty, od roku 2003 je na volné noze. Se Zemanem se již zná delší dobu, setkali se například při přípravě knihy a výstavy "20 let v Česku". I proto si ho nakonec budoucí prezident vybral, doplnila Zemanova mluvčí Hana Burianová.

Zemanovi předchůdci se nechali portrétovat v České tiskové kanceláři.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Frankfurt si v odloženém duelu EL v Salcburku zajistil postup

Fotbalisté Frankfurtu v odvetném duelu 2. kola Evropské ligy v Salcburku, jenž byl přeložen ze čtvrtka na dnešek kvůli hlášenému orkánu, remizovali 2:2 a v součtu s domácí výhrou 4:1 postoupili do osmifinále. V něm se Eintracht 12. a 19. března utká s Basilejí.

Salcburk v odloženém zápase před 29.000 diváky dvakrát vedl, ale hosté pokaždé vyrovnali a pohlídali si postup. Branky domácích vstřelili kapitán Andreas Ulmer a Jérome Onguéné, klid Frankfurtu zajistil dvěma góly André Silva.

Frankfurt se měl původně už za dva dny představit v bundeslize na hřišti Werderu Brémy, vedení ligy ale na neděli plánovaný duel kvůli nahuštěnému programu zatím na neurčito odložilo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy