Zeman už má portrét: S úsměvem a založenýma rukama

Domácí ČTK Domácí, ČTK
11. 2. 2013 8:58
Fotografie je historicky unikátní, poprvé na ní není jen prezidentův obličej

Praha - Budoucí prezident Miloš Zeman v neděli večer zveřejnil svou oficiální prezidentskou fotografii. Je na ní zobrazen téměř do pasu a ruce má sepjaté u brady.

Jedná se tak o historický unikát - na obrazech minulých státníků byl k vidění jen detail obličeje bez rukou. Problém by s tím ale být neměl, podle prezidentského týmu totiž zákon nijak neupravuje, jak má portrét vypadat.

Autorem snímku je známý fotograf Herbert Slavík. "Trvalo to necelé dvě hodiny včetně přípravy a všechno proběhlo naprosto profesionálně a bez problémů," dodal.

Zeman podle něj do práce na svém portrétu nezasahoval. Nechal si od fotografa sdělit jeho představu, podle ní se vše odehrálo. Na snímku má tmavý oblek, bílou košili a červenomodrou kravatu.

Na tom, jak rychle dostane portrét k dispozici Česká pošta, záleží, kdy bude moci začít pracovat výtvarník na podobě nové známky s prezidentem. Podle dřívějších vyjádření pošty by známka mohla být v prodeji nejdříve koncem května.

Obraz by měl viset na českých školách a úřadech, žádný předpis to však neupravuje. Premiér Petr Nečas v úterý uvedl, že není ani důvod nějaký takový předpis či doporučení do úřední praxe zavádět.

Sám si ale prý obraz do kanceláře vyvěsí. "Samozřejmě považuji za svou povinnost ústavního činitele ve svých oficiálních prostorech mít portrét prezidenta republiky. Mám ji u dosavadního prezidenta, budu ji mít i u nově zvoleného prezidenta," dodal.

Sobotka: já si ho pověsím

Předseda opozičních sociálních demokratů Bohuslav Sobotka prohlásil, že portrét by měl viset na úřadech a ve školách. Jinak ale podle něj záleží na lidech.

Již v lednu se ale ukázalo, že portrét může sloužit i k demonstraci politického názoru. Někteří starostové a ředitelé škol kvůli vyhlášené amnestii hromadně sundali ze zdí obrazy s Václavem Klausem. K protestu se nakonec přidalo přes 600 úřadů.

Podívejte se, jak portrét vznikal:

Fotograf Slavík začínal jako fotoreportér tehdejší Mladé fronty, od roku 2003 je na volné noze. Se Zemanem se již zná delší dobu, setkali se například při přípravě knihy a výstavy "20 let v Česku". I proto si ho nakonec budoucí prezident vybral, doplnila Zemanova mluvčí Hana Burianová.

Zemanovi předchůdci se nechali portrétovat v České tiskové kanceláři.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy