Protest: Klausův portrét sundalo už šest set úřadů

Jana Černá
8. 1. 2013 16:49
Starostové ze Zlínska spustili lavinový protest, Klausovy portréty mizí ze stěn
Václav Klaus při novoročním projevu.
Václav Klaus při novoročním projevu. | Foto: ČTK

Praha - Dílčí amnestie Václava Klause, kterou vyhlásil na Nový rok při příležitosti dvacátého výročí vzniku České republiky, sklízí už týden ostrou kritiku.

Od pondělí přímo skokově narostl počet obecních úřadů a škol, které se přidaly k protestu dvou starostů ze Zlínska. K úternímu odpoledni tak již šest set starostů sundalo portréty prezidenta Václava Klause ze stěn svých úřadů, ještě ráno jich ale například bylo o stovku méně.

Stále větší podporu získává i symbolická petice, která vznikla téměř okamžitě po prezidentově novoročním projevu. Nesouhlas s amnestií vyjádřilo do úterního poledne již téměř 105 tisíc lidí.

Kromě toho se proti amnestii organizují demonstrace a web se plní obsahem zesměšňujícím Václava Klause a odmítajícím amnestii, objevují se cynická videa a značné množství sarkastických vtipů.

"Václav Klaus už není naším prezidentem!"

Akce, kterou spustili starosta Želechovic nad Dřevnicí Michal Špendlík a starosta Vysokého Pole Josef Zicha, se ze Zlínska rychle rozšířila. Oba starostové minulý týden sundali Klausovy podobizny ze zdí svých úřadů, vzápětí vybídli ostatní obce k následování.

Zapojte se

Jak probíhá protest proti amnestii Václava Klause ve vašem úřadě či škole? Pošlete nám na email [email protected] dokumentační fotografii.

Starosta Želechovic nad Dřevnicí Michal Špendlík pro Aktuálně.cz uvedl, že k úternímu ránu se k protestu připojilo již více než pět set obcí z celé republiky.

Zapojila se i většina jejich škol. Z větších měst se přidal například Třinec.

"Prezidentův portrét má dokreslit důstojnou atmosféru místa. Prezident má také být vzorem pro děti, které se ve školách učí základům morálky a dobrým mravům. Ovšem Václav Klaus svým rozhodnutím udělit velkorysou amnestii mezi jinými i tunelářům, korupčníkům a podvodníkům ztratil morální právo být prezidentem slušných a poctivých lidí," objasňují starostové důvody zahájení protestu v oficiálním prohlášení.

Zicha i Špendlík trvají na tom, že protest nemá politickou motivaci, i když oba v minulých volbách kandidovali za hnutí STAN.

Jako organizátoři se ale snaží i o získání podpory od politiků. Špendlík uvedl, že už osobně oslovil senátorku Alenu Gajdůškovou (ČSSD), aby pro akci získala podporu v Senátu. Gajdůšková bydlí v Želechovicích nad Dřevnicí.

Pořadatelé demonstrací nepolevují 

Vlnu občanské nevole proti Klausově amnestii vyvolalo především udělení milosti těm, kteří jsou více než osm let stíháni za závažné hospodářské trestné činy.

Týká se to podvodů velkého rozsahu, daňových úniků nebo korupčních kauz. Lidem se nelíbí, že řada těchto případů z 90. let zůstane nevyšetřena. Některým ale vadí i propouštění „obyčejných" zlodějů a to, že prezident podle nich vysílá do společnosti jasný signál, že trestná činnost se vyplácí.

Vězni opouštějí zdi žalářů, jdou na svobodu:

Právě to je mottem řady demonstrací, které pořadatelé svolávají prostřednictvím sociálních sítí. Jedna z nich se konala v neděli, kdy se v pražské čtvrti Klárov na protest sešlo asi padesát lidí. Malý počet účastníků ale další organizátory neodrazuje, na středu plánují demonstraci ve Varnsdorfu.

Na sociální síti Facebook se kromě pozvánek na podobné události každý den objevují i nové stránky, které cynicky hodnotí prezidentův počin. Jedna z nich se například jmenuje Požadujeme rozšíření amnestie i na sexuální devianty a vrahy, nechybí odkaz na příslušnou petici.

S velkým rozsahem amnestie, která se celkem dotkne 32 tisíc trestaných, nesouhlasí podle průzkumu společnosti Median ze 3. a 4. ledna přes 80 procent Čechů. Celkem 83 procent z 617 dotázaných si myslí, že amnestie způsobí nárůst kriminality.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Irská komise prošetřuje Facebook kvůli únikům osobních dat uživatelů

Irská Komise pro ochranu dat (DPC) začala vyšetřovat americkou internetovou společnost Facebook v souvislosti s rozsáhlým únikem osobních údajů uživatelů. Komise oznámila, že zkoumá, zda firma neporušila pravidla Evropské unie na ochranu soukromí.

Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevily soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození.

DPC uvedla, že se v souvislosti s touto zprávou obrátila na firmu Facebook. Dodala, že na základě informací, které od ní získala, dospěla k názoru, že mohlo dojít k porušení pravidel EU na ochranu soukromí, jež jsou známá pod zkratkou GDPR (General Data Protection Regulation). DPC je v EU hlavním regulátorem firmy Facebook, protože evropské ústředí podniku se nachází v Irsku.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Prokuratora v Minnesotě vznese obvinění z vraždy vůči policistce, která v neděli postřelila černocha Wrighta. Hrozí jí až deset let vězení.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Futsalisté na Euro po porážce v Polsku nepostoupili

Čeští futsalisté na mistrovství Evropy nepostoupili. Svěřenci Tomáše Neumanna v rozhodujícím závěrečném utkání kvalifikace prohráli v Polsku 5:8.

Kvalifikace o postup na mistrovství Evropy ve futsale 2022 - skupina 8:

Polsko - ČR 8:5 (3:3)

Branky: 26., 26, 37. z pen. a 40. Leszczak, 5. Elsner, 10. Kubik, 12. Marek, 38. Lutecki - 3. Janovský, 13. D. Drozd, 18. Koudelka, 25. Seidler, 38. Rešetár.

Sestava ČR: Němec (Vahala) - Záruba, Rešetár, Koudelka, D. Drozd - Jošt, P. Drozd, Křivánek, Homola, Seidler, Holý, Janovský, Vnuk. Trenér: Neumann.

19:00 Portugalsko - Norsko.

Tabulka:

1. Portugalsko 5 3 2 0 20:7 11
2. Polsko 6 3 2 1 20:14 11
3. ČR 6 2 2 2 22:19 8
4. Norsko 5 0 0 5 2:24 0
Další zprávy