Zeman řekl, proč přijmout euro. Singer to vidí jinak

ČTK ČTK
Aktualizováno 29. 5. 2015 0:20
Prezident ve svém textu uvedl mezi hlavními argumenty pro přijetí eura inflaci a to, že více investic míří díky zavedenému euru na Slovensko. Podle guvernéra ČNB je to omyl.
Prezident Miloš Zeman
Prezident Miloš Zeman | Foto: Matej Slávik

Praha - Podle guvernéra České národní banky Miroslava Singera ve čtvrtek zveřejněné argumenty prezidenta Miloše Zemana ohledně přijetí eura přímo neodrážejí realitu nebo ignorují kontext ekonomického vývoje.

Guvernér to ve čtvrtek napsal na svém blogu. Prezident ve svém textu mimo jiné argumentoval tím, že koruna neuchovává nejlépe svou hodnotu a podléhá velkým výkyvům, zatímco euro je stabilnější měna.

Podle něho by také část investic směřujících na Slovensko skončila v Česku, pokud by mělo euro.

Zeman ve svém textu, který otisklo dnešní Právo, uvedl, že od roku 1999 se snížila hodnota české koruny o 46 procent vlivem inflace, kterou řídí Česká národní banka.

Euro podle Zemana za stejnou dobu přišlo o 39 procent své hodnoty. "To ovšem neodráží úspěšnost měnové politiky České národní banky ani Evropské centrální banky, ale prostý fakt, že zatímco jádro eurozóny již na přelomu tisíciletí dávno představovaly stabilizované nízkoinflační ekonomiky, u nás byla v té době pod vládou vedenou právě Milošem Zemanem teprve dokončovaná ekonomická transformace," uvedl Singer.

Za inflací je podle Singera politika vlády

Navíc podle guvernéra k inflaci vyšší měrou než v eurozóně přispívalo v Česku zvyšování nepřímých daní, tedy politika vlády.

"Pokud se podíváme na data dostupná od konce roku 2002, vzrostla cenová hladina u nás bez vlivu změn daní jen o necelých 20 procent, zatímco v eurozóně o 22 procent," uvedl Singer.

Ten dále upozornil, že do EU Česká republika vstoupila až v roce 2004, takže nebylo formálně možné euro přijmout dříve než v roce 2007. "Srovnání inflace za tak dlouhé období tedy žádný smysl nedává," dodal.

Prezident dále mimo jiné uvádí, že koruna podléhá velkým výkyvům kvůli spekulantům, a "naproti tomu spekulovat proti společné evropské měně je skoro nemožné".

Singer k tomu uvádí, že na počátku tohoto tisíciletí stoupla hodnota eura zhruba o 50 procent, aniž by tomu odpovídal nějaký pokrok ekonomických základů eurozóny. Dnes naopak evropská měna prudce oslabuje, za poslední rok ztratilo euro vůči dolaru čtvrtinu své hodnoty.

"Euro samotné je ale předmětem spekulací v takové míře, ve které je nezažívá žádná jiná světová měna s výjimkou amerického dolaru," uvedl guvernér.

Míří více investic na Slovensko?

Dalším argumentem Zemana pro zavedení eura je příliv investic na Slovensko. To je však podle Singera omyl, který vyvracejí celkové statistiky přímých zahraničních investic.

"I při jejich velkých výkyvech lze konstatovat, že dlouhodobě vždy více investic na občana či jednotku výstupu přitékalo do ekonomiky české. Po zavedení eura se tyto nůžky pro slovenskou ekonomiku dále nepříznivým způsobem rozevřely," uvedl guvernér.

Singer dále k roli centrální banky ohledně přijetí eura upozornil, že shoda s reprezentací centrální banky v otázce zavedení eura není zdaleka tak zásadní, jak se mnozí domnívají.

"Centrální banky včetně té, kterou reprezentuji, zde nejsou hybatelem vývoje, ale prostým vykonavatelem vůle politiků, případně voličů, je-li jim tato otázka přímo referendem svěřena," uvedl Singer.

Tak bylo podle něj euro proti vůli relevantní reprezentace Bundesbanky zavedeno v Německu a proti vůli reprezentace dánské či švédské centrální banky naopak v daných zemích nezavedeno.

"Navíc ČNB byla do této chvíle při projednávání materiálů týkajících se eura vždy schopna nalézt s vládou věcnou shodu," dodal guvernér.

Prezident Zeman se v neděli sejde s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a guvernérem České národní banky Miroslavem Singerem. Tématem jejich schůzky bude právě otázka přijetí eura v České republice.

 

Právě se děje

před 3 minutami

V mešitě na východě Afghánistánu došlo k výbuchu, zemřelo nejméně 20 lidí

Nejméně 20 lidí přišlo o život a 40 dalších bylo zraněno při explozi v mešitě ve východoafghánské provincii Nangarhár. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na místní představitele. Agentura AFP píše o 17 mrtvých, agentura Reuters o deseti obětech či zraněných. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

Další zprávy