Zeman podpořil stíhaného hejtmana. Z kauzy Nagyové taky zbyly jen kabelky, podotkl

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 5. 2016 13:12
Při návštěvě Olomouckého kraje prezident Miloš Zeman vyzdvihl presumpci neviny nejen u občanů, ale i u politiků. Svůj názor vyslovil před stíhaným hejtmanem Jiřím Rozbořilem. Samotnou olomouckou kauzu, v níž policie vyšetřuje údajné propojení mezi podnikateli, policisty a politiky, ale Zeman nezmínil. Zdůraznil také, že novináři soudí častokrát rychleji než soud, a s odkazem na kauzu Jany Nagyové uvedl, že výsledkem vyšetřování údajného spiknutí mohou být například nezdaněné kabelky.
Miloš Zeman se na návštěvě Olomouckého kraje setkal s hejtmanem a Jiřím Rozbořilem.
Miloš Zeman se na návštěvě Olomouckého kraje setkal s hejtmanem a Jiřím Rozbořilem. | Foto: ČTK

Olomouc - Presumpce neviny by podle prezidenta Miloše Zemana měla platit nejen pro občany, ale i pro politiky. Řekl to při zahájení třídenní návštěvy Olomouckého kraje v přítomnosti stíhaného hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD). Novináři podle něj dokážou každého odsoudit, aniž by verdikt vynesl soud. S odkazem na kauzu Jany Nagyové uvedl, že výsledkem vyšetřování údajného spiknutí mohou být například nezdaněné kabelky.

Zeman samotnou olomouckou kauzu, v níž policie vyšetřuje údajné propojení mezi podnikateli, policisty a politiky, nezmínil. Krajští zastupitelé však na jeho slova reagovali s tím, že "presumpce viny" v této kauze Olomoucký kraj poškodila. "Politici by si neměli hrát na vyšetřovatele nebo na soudce a už vůbec ne hyenističtí novináři, kteří dokážou každého odsoudit, aniž by nezávislý soud vynesl rozsudek," řekl Zeman. Různé kauzy se podle něj vytahují s blížícími se volbami. "Ne v každém případě mají tyto kauzy reálný základ," podotkl prezident.

Jako příklad uvedl kauzu Jany Nagyové, ve které se prý se stal jako prezident obětí veřejně publikovaného tvrzení, že olomoučtí vyšetřovatelé jsou na stopě obrovského spiknutí a propojení podnikatelské a politické sféry. "A nakonec z toho zbyly nezdaněné kabelky. Myslím, že to není příliš velký výsledek dlouhého vyšetřování, které také provázela neuvěřitelná mediální kampaň," řekl Zeman.

Hejtman Rozbořil je obviněn v případě s názvem Vidkun z podplácení. Podle policistů se snažil ovlivnit vyšetřování týkající se výstavby jezdeckého areálu. Rozbořil v souvislosti s vyšetřováním odmítl i přes nátlak stranických špiček rezignovat, přišel však o místo na kandidátní listině pro nadcházející krajské volby a svou pozici tak již obhajovat nebude.

Společně s ním je obviněn z účasti na zneužití pravomoci úřední osoby vlivný podnikatel Ivan Kyselý a ze zneužití pravomoci úřední osoby tehdejší šéf odboru olomoucké hospodářské kriminality Radek Petrůj a bývalý náměstek olomouckého policejního ředitele Karel Kadlec, ten je obviněn navíc z přijetí úplatku. Poté, co Nejvyšší státní zastupitelství zamítlo jejich stížnost proti zahájení trestního stíhání, se obvinění obrátili na Ústavní soud.

Vyšetřování případu pokračuje. Ostravský krajský soud kriminalistům vydal k prostudování část věcí a dokumentů, které policie zabavila při domovních prohlídkách v bytě, kanceláři a bezpečnostní schránce bývalého ministra vnitra a nyní advokáta Ivana Langera. Dokumenty, mobilní telefony, flash disky a také počítače kriminalisté zabavili loni na začátku vyšetřování olomoucké korupční kauzy. Langer je blízkým přítelem podnikatele Kyselého, obviněn však v případu není.

Komentátor HN Jindřich Šídlo a redaktor Respektu Ondřej Kundra debatují o průběhu kauzy Nagyová, která začala přesně před rokem. Máme po roce jasněji, oč v celé kauze jde? Nebo otázek spíš přibývá? | Video: DVTV
 

Právě se děje

Další zprávy