Předsedkyně Nejvyššího soudu Brožová končí, nahradí ji Šámal

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 20. 1. 2015 22:00
Prezident přijme demisi Ivy Brožové, na její místo jmenuje Pavla Šámala.
Iva Brožová
Iva Brožová | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman ve středu přijme demisi předsedkyně Nejvyššího soudu Ivy Brožové, na její místo ve čtvrtek jmenuje experta na trestní právo a dlouholetého soudce NS Pavla Šámala.

Důvodem rezignace je podle třiašedesátileté Brožové její důchodový věk. Podle svých slov bude nyní hlavně odpočívat, další činnost v soudnictví ani v jiné oblasti práva zatím neplánuje.

Brožová jméno nového předsedy nechtěla komentovat, jde podle ní o výlučnou pravomoc prezidenta. Neřekla ani to, zda s Hradem svůj odchod předem probírala.

Zároveň zdůraznila, že svou rezignací umožní jmenování předsedů Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu ve dvou různých prezidentských funkčních obdobích. "Podle mě je důležité, aby oba předsedy nejmenoval jeden prezident," podotkla.

V souvislosti s novelou zákona o soudech a soudcích končí mandáty předsedům trestního i občanskoprávního a obchodního kolegia. "Nový předseda si tak bude moci vybudovat svůj vlastní tým," řekla Brožová.

Blažek: Jde o komplot

Exministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) má za to, že rezignace Brožové a její nahrazení dlouholetým soudcem NS Šámalem je komplotem určité části justice dohodnutým s Pražským hradem. Jde o kabinetní hru, řekl Blažek.

"Taková falešná hra, že se paní doktorka Brožová náhle rozhodla, že odejde z funkce a pan prezident náhle a okamžitě má kandidáta, kterého téměř druhý den bude jmenovat, je hra, která, si myslím, že poškozuje dobré jméno justice," nechal se slyšet Blažek. Média by podle něj měla zjistit pravé důvody odchodu Brožové a navržení Šámala.

"Myslím si, že to, k čemu došlo, je určitý komplot určité části justice společně dohodnutý s Pražským hradem," poznamenal Blažek. Profituje z něj prý hlava státu. Šámal se podle Blažka po nástupu do funkce těžko zbaví podezření, že je muž Miloše Zemana nebo lidí kolem prezidenta.

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka je Blažkovo vyjádření "pokřiveným viděním reality". Hradní mluvčí řekl, že výběr kandidáta na pozici šéfa NS nebyl otázkou hodin. Prezident Miloš Zeman se podle něj rozhodoval "na základě odbornosti a profesní dráhy kandidáta".

Ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou (ANO) i ministra pro legislativu a lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) překvapila rychlost nahrazení odcházející předsedkyně. Jejího nástupce má ale Válková za dobrou volbu.

"Tak jako vy jsem trošku překvapená, že to šlo tak rychle. Ale na druhé straně, všichni jsme věděli, že paní předsedkyně, doktorka Brožová, uvažuje o svém odchodu, tak jde spíše o načasování," řekla Válková. Podobně se vyjádřil i Dienstbier, podle něhož je zřejmé, že to byla dopředu domluvená záležitost.

"Nepochybně odborník na svoji oblast práva to je, nicméně není všeobecně jednoznačně přijímán. Někteří upozorňují na jeho dílčí roli v kauze katarského prince," zhodnotil Šámala Dienstbier. Válková nástupce Brožové vnímá jednoznačně pozitivně, je to podle ní zásadový, čestný a morálně integrovaný odborník.

"Žádné napojení české justice a Hradu neshledávám, nevím o něm, nevím, k čemu by to mělo sloužit," uvedla pak k úvaze Blažka. Tu odmítl i Dienstbier.

Rezignace Brožové nepřekvapila prezidentku Soudcovské unie ČR Danielu Zemanovou. "Paní doktorka Brožová se dlouhodobě vyjadřovala k tomu, že z různých důvodů uvažuje o tom, že by z pozice předsedkyně soudu odešla. Mluvila o tom delší dobu i z různých osobních a zdravotních důvodů. Z toho důvodu to nebylo překvapivé," řekla.

Šámala si podle předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy vybrala Brožová jako svého nástupce sama. "Známe se s doktorkou Brožovou velmi dlouho. Nebylo jí úplně lhostejné, kdo ji nahradí. Takže i když to nikterak nemohla ovlivnit, mohla vyjádřit svůj názor, což učinila ve vztahu k prezidentovi, který její názor akceptoval," řekl serveru Česká justice. "Považuji ho (Šámala) za silnou osobnost, někdo dokonce říká, že je až moc silná osobnost. On ale bude na úplně novém hřišti. Nejvyšší soud není v dobré kondici. Jsem si ale jistý, že Pavel Šámal nebude u Nejvyššího soudu 'údržbář'," uvedl Baxa.

Brožová soud vedla od roku 2002

Nejvyšší soud vede Brožová od roku 2002, dokázala odrazit pokus o své odvolání tehdejším prezidentem Václavem Klausem a ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem. Odvrátila také snahu o přidělení Jaroslava Bureše k NS a jeho jmenování místopředsedou. V obou případech se jí zastal Ústavní soud, kde dříve také působila.

Podle Brožové se v obou sledovaných sporech podařilo posílit nezávislost NS i celé soudní moci. "Myslím, že to je zásluha, která bude přičitatelná mojí osobě," uvedla Brožová. Poděkovala také všem, kteří ji podpořili a kteří se zasadili o prosazování práva, jež není pouhou sofistikovanou interpretací zákona, ale směřuje k naplnění ideálu spravedlnosti.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy