Předsedkyně Nejvyššího soudu Brožová končí, nahradí ji Šámal

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 20. 1. 2015 22:00
Prezident přijme demisi Ivy Brožové, na její místo jmenuje Pavla Šámala.
Iva Brožová
Iva Brožová | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman ve středu přijme demisi předsedkyně Nejvyššího soudu Ivy Brožové, na její místo ve čtvrtek jmenuje experta na trestní právo a dlouholetého soudce NS Pavla Šámala.

Důvodem rezignace je podle třiašedesátileté Brožové její důchodový věk. Podle svých slov bude nyní hlavně odpočívat, další činnost v soudnictví ani v jiné oblasti práva zatím neplánuje.

Brožová jméno nového předsedy nechtěla komentovat, jde podle ní o výlučnou pravomoc prezidenta. Neřekla ani to, zda s Hradem svůj odchod předem probírala.

Zároveň zdůraznila, že svou rezignací umožní jmenování předsedů Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu ve dvou různých prezidentských funkčních obdobích. "Podle mě je důležité, aby oba předsedy nejmenoval jeden prezident," podotkla.

V souvislosti s novelou zákona o soudech a soudcích končí mandáty předsedům trestního i občanskoprávního a obchodního kolegia. "Nový předseda si tak bude moci vybudovat svůj vlastní tým," řekla Brožová.

Blažek: Jde o komplot

Exministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) má za to, že rezignace Brožové a její nahrazení dlouholetým soudcem NS Šámalem je komplotem určité části justice dohodnutým s Pražským hradem. Jde o kabinetní hru, řekl Blažek.

"Taková falešná hra, že se paní doktorka Brožová náhle rozhodla, že odejde z funkce a pan prezident náhle a okamžitě má kandidáta, kterého téměř druhý den bude jmenovat, je hra, která, si myslím, že poškozuje dobré jméno justice," nechal se slyšet Blažek. Média by podle něj měla zjistit pravé důvody odchodu Brožové a navržení Šámala.

"Myslím si, že to, k čemu došlo, je určitý komplot určité části justice společně dohodnutý s Pražským hradem," poznamenal Blažek. Profituje z něj prý hlava státu. Šámal se podle Blažka po nástupu do funkce těžko zbaví podezření, že je muž Miloše Zemana nebo lidí kolem prezidenta.

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka je Blažkovo vyjádření "pokřiveným viděním reality". Hradní mluvčí řekl, že výběr kandidáta na pozici šéfa NS nebyl otázkou hodin. Prezident Miloš Zeman se podle něj rozhodoval "na základě odbornosti a profesní dráhy kandidáta".

Ministryni spravedlnosti Helenu Válkovou (ANO) i ministra pro legislativu a lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) překvapila rychlost nahrazení odcházející předsedkyně. Jejího nástupce má ale Válková za dobrou volbu.

"Tak jako vy jsem trošku překvapená, že to šlo tak rychle. Ale na druhé straně, všichni jsme věděli, že paní předsedkyně, doktorka Brožová, uvažuje o svém odchodu, tak jde spíše o načasování," řekla Válková. Podobně se vyjádřil i Dienstbier, podle něhož je zřejmé, že to byla dopředu domluvená záležitost.

"Nepochybně odborník na svoji oblast práva to je, nicméně není všeobecně jednoznačně přijímán. Někteří upozorňují na jeho dílčí roli v kauze katarského prince," zhodnotil Šámala Dienstbier. Válková nástupce Brožové vnímá jednoznačně pozitivně, je to podle ní zásadový, čestný a morálně integrovaný odborník.

"Žádné napojení české justice a Hradu neshledávám, nevím o něm, nevím, k čemu by to mělo sloužit," uvedla pak k úvaze Blažka. Tu odmítl i Dienstbier.

Rezignace Brožové nepřekvapila prezidentku Soudcovské unie ČR Danielu Zemanovou. "Paní doktorka Brožová se dlouhodobě vyjadřovala k tomu, že z různých důvodů uvažuje o tom, že by z pozice předsedkyně soudu odešla. Mluvila o tom delší dobu i z různých osobních a zdravotních důvodů. Z toho důvodu to nebylo překvapivé," řekla.

Šámala si podle předsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy vybrala Brožová jako svého nástupce sama. "Známe se s doktorkou Brožovou velmi dlouho. Nebylo jí úplně lhostejné, kdo ji nahradí. Takže i když to nikterak nemohla ovlivnit, mohla vyjádřit svůj názor, což učinila ve vztahu k prezidentovi, který její názor akceptoval," řekl serveru Česká justice. "Považuji ho (Šámala) za silnou osobnost, někdo dokonce říká, že je až moc silná osobnost. On ale bude na úplně novém hřišti. Nejvyšší soud není v dobré kondici. Jsem si ale jistý, že Pavel Šámal nebude u Nejvyššího soudu 'údržbář'," uvedl Baxa.

Brožová soud vedla od roku 2002

Nejvyšší soud vede Brožová od roku 2002, dokázala odrazit pokus o své odvolání tehdejším prezidentem Václavem Klausem a ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem. Odvrátila také snahu o přidělení Jaroslava Bureše k NS a jeho jmenování místopředsedou. V obou případech se jí zastal Ústavní soud, kde dříve také působila.

Podle Brožové se v obou sledovaných sporech podařilo posílit nezávislost NS i celé soudní moci. "Myslím, že to je zásluha, která bude přičitatelná mojí osobě," uvedla Brožová. Poděkovala také všem, kteří ji podpořili a kteří se zasadili o prosazování práva, jež není pouhou sofistikovanou interpretací zákona, ale směřuje k naplnění ideálu spravedlnosti.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy