Zeman jmenoval nové profesory. Trojice z minulého seznamu zůstává na černé listině

ČTK Lukáš Prchal ČTK, Lukáš Prchal
21. 10. 2015 16:51
Prezident Miloš Zeman podepsal profesury 53 kandidátů na nejvyšší vědecko-pedagogické tituly. Hlava státu tentokrát přijala všechny kandidáty, které vláda schválila. Na vyřešení své situace však stále čeká trojice z minulé skupiny, kterou prezident odmítl jmenovat kvůli údajným závažným prohřeškům z minulosti. Jedná se o Jiřího Fajta a Ivana Ošťádala z Univerzity Karlovy v Praze a Jana Eichlera navrženého Vysokou školou ekonomickou, kteří tedy i nadále zůstávají na černé listině. "Původní rozhodnutí pana prezidenta v případě tří profesorů platí a bude platit," řekl Aktuálně.cz Jiří Ovčáček.
Prezident Miloš Zeman při jmenování profesorů.
Prezident Miloš Zeman při jmenování profesorů. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal jmenovací dekrety 53 profesorů. Tentokrát hlava státu jmenovala všechny kandidáty, které schválila vláda. Je mezi nimi také ředitel Národního divadla Jan Burian.

Titul mohou nově jmenovaní profesoři začít používat od 1. listopadu. Dekrety jim předá ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD).

Černá listina platí

Zatímco tato skupina profesorů byla jmenována bez problémů, na vyřešení své situace stále čeká trojice kandidátů z minulé skupiny, které prezident odmítl jmenovat kvůli jejich údajným závažným prohřeškům z minulosti.

Jedná se o Jiřího Fajta a Ivana Ošťádala z Univerzity Karlovy v Praze a Jana Eichlera navrženého Vysokou školou ekonomickou. "Původní rozhodnutí pana prezidenta v případě tří profesorů platí a bude platit," řekl Aktuálně.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

S hlavou státu by kvůli nim měli jednat ministryně školství a zástupci rektorů vysokých škol. "Pokud jde o schůzku s rektory, ta byla plánována, ale nikoliv z naší strany se neuskutečnila, což oznámil pan prezident veřejně i minulý týden. Pan prezident se dnes odpoledne krátce setká s paní ministryní Valachovou,“ doplnil Ovčáček ve středu.

Mezi novými profesory jsou lidé, které předsedové vědeckých a uměleckých rad veřejných vysokých škol navrhovali ministerstvu školství do konce července. Nejvíce kandidátů mají Univerzita Karlova, Univerzita Palackého v Olomouci a České vysoké učení technické v Praze. Tradičně hojně jsou zastoupeny lékařské a přírodovědné obory.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Obcím i krajům stoupl přebytek rozpočtu, Schillerová kritizovala nedostatek investic

Obce loni hospodařily s přebytkem 25,5 miliardy korun a kraje s přebytkem 5,8 miliardy korun. Předloni obce vykázaly přebytek 8,3 miliardy korun a kraje 82 milionů korun. Celkově tak hospodaření územních rozpočtů včetně dobrovolných svazků obcí loni skončilo s přebytkem 31,7 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo 8,8 miliardy korun.

"Finance obcí a krajů jsou ve skvělé kondici. Jejich hospodaření skončilo již osmým rokem po sobě v přebytku. (…) Celkové příjmy samospráv dlouhodobě rostou. Na tom mají největší zásluhu daňové příjmy," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Méně příznivou zprávou podle ní jsou ale údaje o investicích samospráv. "Loni sice kraje a obce proinvestovaly dohromady téměř 124 miliard korun, stále to ale bylo o 30 procent méně, než kolik si naplánovaly," dodala.

Celkové příjmy územních rozpočtů loni vzrostly o 61,5 miliardy korun na 594,1 miliardy korun a celkové výdaje o 38,6 miliardy na 562,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy