Na Hrad nepřijdeme, vzkazují rektoři. Vadí jim, že Zeman zase nepozval jejich dva kolegy

Julie Kochová Julie Kochová
Aktualizováno 16. 10. 2015 19:04
Rektoři Masarykovy a Jihočeské univerzity potřetí za sebou nedostali kvůli neshodám s prezidentem pozvání na oslavy 28. října. Na Pražský hrad proto nedorazí ani rektoři ostatních veřejných univerzit. Přijde jen rektor Univerzity obrany, argumentuje, že jako generál je vůči prezidentovi a vrchnímu veliteli armády v jiném postavení. Rektorům dále vadí, že dosud vázne Zemanovo podepsání tří profesur. Pozvánku na slavnost nedostala kvůli kauze Evy Michalákové ani norská velvyslankyně, naopak americký velvyslanec by měl i přes nedávné rozpory s Hradem přijít.
Miloš Zeman při jmenování nového rektora ústecké univerzity (ilustrační foto).
Miloš Zeman při jmenování nového rektora ústecké univerzity (ilustrační foto). | Foto: ČTK

Praha - Zemanovy neshody se zástupci vysokých škol pokračují kvůli oslavám 28. října. Prezident se opět rozhodl nepozvat rektora Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera a rektora brněnské Masarykovy univerzity Mikuláše Beka. Ostatní rektoři pozvánky dostali, kvůli Zemanovu stanovisku ale na Hrad nedorazí ani drtivá většina z nich. Pražští rektoři se ve svátek setkají u sochy Masaryka.

"Česká konference rektorů zásadně nesouhlasí s takovýmto postupem a považuje ho v souvislosti se státním svátkem republiky za zcela nedůstojný," uvedl předseda ČKR a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Se stanoviskem se ztotožnilo všech 26 rektorů veřejných vysokých škol.

O své účasti rektoři osobně debatovali na Plénu ČKR minulý týden a stanovisko následně ladili v interní e-mailové konferenci. Někteří z rektorů se zároveň včera znovu osobně setkali při jednání v Parlamentu.

"Naše rozhodnutí bylo jednomyslné a relativně rychlé," řekl Zima. "Na Plénu jsme se dotázali kolegů, jestli pozvání dostali, ve středu jsme sestavili prohlášení a během dvou dnů ho všichni beze změn odsouhlasili." On sám už na Hrad zaslal omluvenku.

Miloš Zeman se k prohlášení vyjádřil v pátek na tiskové konferenci. „Prezident má právo pozvat, koho chce, stejně tak nikomu neberu právo pozvání odmítnout,“ uvedl. „Žijeme ve svobodné společnosti,“ dodal.

Bek: Žádné překvapení

Grubhoffer se ocitl v Zemanově nelibosti před dvěma lety, když podpořil Martina C. Putnu ve sporu o jeho jmenování profesorem. Bek ve stejném roce zrušil prezidentovi debatu na půdě Masarykovy univerzity, protože se měla konat před parlamentními volbami, ve kterých se Zemanem jako čestným předsedou kandidovala i Strana práv občanů.

Rektorům pozvání na státní oslavy od té doby nedorazilo. "Pan rektor se vyjádřil ve smyslu, že už to letos není překvapením, naopak že by bylo překvapivé, pokud by pozvánku dostal," uvedla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. "Zároveň by prý své pozvání považoval za signál, že provedl něco nepěkného," dodala.

"Nezměnilo se nic. Jak říkám každý rok, žádný kurýr z Hradu opět nedorazil," řekl Libor Grubhoffer Lidovým novinám.

Dorazí jen rektor-generál

Během pátečního odpoledne svou solidaritu s kolegy osobně potvrdilo několik rektorů. Nesouhlas s prezidentem vyjádřili například rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák, nový rektor Ostravské univerzity Jan Lata nebo rektor Vysoké školy chemicko-technologické Karel Melzoch.

Nezúčastní se ani rektor ČVUT Petr Konvalinka, který na protest proti selekci pozvánek nepřišel už vloni. S dalšími osmi pražskými rektory se místo Zemanova ceremoniálu sejdou u sochy Masaryka na Hradčanském náměstí.

Na Hrad naopak dorazí rektor Univerzity obrany Bohuslav Přikryl. Brněnská univerzita je jedinou vysokou vojenskou školou v ČR. "Podle svých slov pan rektor rozumí argumentům svých kolegů, kteří na akci nebudou přítomni. Na druhé straně je ale jeho pozice jiná. Své pozvání od prezidenta, tedy vrchního velitele ozbrojených sil v ČR, vnímá coby generál v poněkud jiné rovině než rektoři civilních škol," řekl mluvčí univerzity Vladimír Šidla.

Problém se jmenováním profesorů

Rektorům kromě nepozvání kolegů vadí také Zemanovy obstrukce s podepsáním jmenovacích dekretů třem profesorům, kteří úspěšně prošli zákonem předepsaným řízením na svých vysokých školách.

Prezident jejich jmenování v květnu odmítl, podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) je takový postup ale neústavní a se Zemanem o věci jedná. Rektoři původně na protest nechtěli dorazit na slavnostní převzetí dekretů ostatních profesorů, nakonec se v létě ceremoniálu zúčastnili. "Nechceme si brát zbylé profesory jako rukojmí,“ vysvětlil tehdy Bek.

V nemilosti je i norská velvyslankyně

Kromě rektorů na oslavy nedorazí ani velvyslankyně Norska Siri Ellen Sletnerová, které Zeman zrušil pozvání kvůli kauze dětí Michalákových.

Naopak americký velvyslanec Andrew Schapiro pozvánku, i přes dřívější neshody se Zemanem, obdržel. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček jeho účast nepřímo potvrdil. "Pozvání bylo zrušeno jen norské velvyslankyni," řekl.

Schapiro v dubnu kritizoval Zemana kvůli chystané návštěvě Moskvy u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války. „Nedovedu si představit, že by český velvyslanec ve Washingtonu radil americkému prezidentovi, kam má cestovat. A nenechám si mluvit do plánu svých zahraničních cest žádným velvyslancem,“ řekl tehdy v rozhovoru pro Parlamentnilisty.cz Miloš Zeman. Schapirovi vzkázal, že má "dveře na Hrad zavřené".

 

Právě se děje

před 34 minutami

Smutná dokončila sedmdesátikilometrovou Marcialongu sedmá

Běžkyně na lyžích Kateřina Smutná obsadila sedmé místo v sedmdesátikilometrovém závodě Marcialonga. V průběžném pořadí česká reprezentantka uhájila čtvrté místo, ale její odstup na třetí pozici se zvětšil z 15 na na 115 bodů. Nejlepší z Čechů byl devatenáctý Jiří Pliska, o místo za ním dojel laufařský matador Stanislav Řezáč.

Závod vyhráli Norové Kari Vikhagen Gjeitnesová a Tore Björseth Berdal. V čele dálkového seriálu Ski Classics jsou jejich krajani Astrid Öyre Slindová a nově Tord Asle Gjerdalen.

Smutná doběhla do cíle v Cavalese s více než sedmiminutovou ztrátou. Nejprve se držela v pětičlenné vedoucí skupině, ale postupně odpadla. "Dlouho jsem se cítila dobře a držela se na čtvrtém pátém místě. Pak mi ale najednou přestaly jet lyže. Udělali jsme asi chybu, že jsme se ráno na poslední chvíli rozhodli pro jiné lyže, než které nám vyšly včera v testu," uvedla Smutná v tiskové zprávě týmu Lukáše Bauera eD system.

Pro Řezáče je 20. místo nejlepším výsledkem v sezoně. "Udělalo mi radost. Zvlášť na Marcialonze, což je specifický, dlouhý a opravdu těžký závod," uvedl Řezáč v tiskové zprávě týmu Slavia Pojišťovna, v jehož barvách jezdí.

Marcialonga, závod seriálu Ski Classics v dálkovém lyžování v Trentinu (70 km):

Muži: 1. Berdal (Nor./Koteng) 3:05:52,0, 2. Gjerdalen -1,5, 3. Eliassen (oba Nor./Ragde Eiendom) -2,7, …19. Pliska (ČR/Silvini Madshus) -59,3, 20. Řezáč (ČR/Slavia Pojišťovna) -1:06,9, 37. Sedláček (ČR/Silvini Madshus) -2:35,0.

Průběžné pořadí: 1. Gjerdalen 705, 2. Hoelgaard (Nor./Koteng) 680, 3. Pedersen (Nor./Kaffebryggeriet) 673, …35. Řezáč 209, 38. Pliska 174, 40. Štoček (ČR/Vltava Fund) 157.

Ženy: 1. Gjeitnesová 3:21:59,2, 2. Slindová (obě Nor./Koteng) -7, 3. Korsgrenová (Švéd./Ramudden) -57,4, …7. Smutná (ČR/eD system Bauer) -7:18,6, 19. Grohová (ČR/Silvini Madshus) -15:21,0, 25. Klementová (ČR/Vltava Fund) -24:59,1.

Průběžné pořadí: 1. Slindová 945, 2. Johanssonová Norgrenová (Švéd./Lager 157) a Gjeitnesová obě 875, 4. Smutná 760, …21. Grohová 225, 23. Klementová a Moravcová (Slavia Pojišťovna) obě 197.

před 1 hodinou

Suverénní Klaebo vyhrál už třináctý sprint v řadě

Již třináct sprintů neprohrál hvězdný norský běžec Johannes Hösflot Klaebo ve Světovém poháru. Další triumf si připsal v Oberstdorfu, mezi ženami zvítězila Natalija Něprjajevová z Ruska. Vůbec první body ve sprinterských bojích si dnes připsala specialistka na distanční závody Kateřina Razýmová díky 25. místu. Další Češi se do elitní třicítky nevešli.

Klaebo neprohrál ani jediný sprint, do kterého nastoupil, od listopadu 2018 v Lillehammeru. V dnešním finále klasickou technikou byl o dvě sekundy rychlejší než Paal Golberg a úspěch Norů završil třetím místem Erik Valnes.

Něprjajevová o 26 setin zdolala vítězku dvou sprintů této sezony Anamariji Lampičovou ze Slovinska a slavila první triumf ve Světovém poháru. V jeho pořadí si polepšila na druhou příčku za Norku Therese Johaugovou, která dnes vypadla ve čtvrtfinále stejně jako Razýmová. Pro ni je dnešní postup z kvalifikace dalším úspěchem v životní sezoně.

Závody SP v běhu na lyžích v Oberstdorfu (Německo) - sprint klasicky:

Muži:

1. Klaebo 3:29,46, 2. Golberg -1,99, 3. Valnes (všichni Nor.) -2,37, 4. Pellegrino (It.) -3,06, 5. Svensson (Švéd.) -8,89, 6. Retivych (Rus.) -9,66, …v kvalifikaci 48. Novák, 49. Šeller, 65. Černý (všichni ČR).

Průběžné pořadí SP (po 21 z 38 závodů): 1. Bolšunov (Rus.) 1457 b., 2. Klaebo 1222, 3. Usťugov (Rus.) 851, 4. Niskanen (Fin.) 811, 5. Röthe 784, 6. Krüger (oba Nor.) 635, …71. Novák 34, 90. Pechoušek (ČR) 21, 117. Černý 5, 119. Knop 5, 121. Fellner (oba ČR) 5.

Ženy:

1. Něprjajevová (Rus.) 3:27,08, 2. Lampičová (Slovin.) -0,26, 3. Digginsová -2,44, 4. Caldwellová (USA) -3,62, 5. Svahnová (Švéd.) -5,16, 6. Stensethová (Nor.) -30,20, …25. Razýmová, v kvalifikaci 34. Hynčicová, 56. Nováková, 60. Beranová (všechny ČR)

Průběžné pořadí SP (po 21 z 38 závodů): 1. Johaugová (Nor.) 1553, 2. Něprjajevová 1087, 3. H. Wengová (Nor.) 1020, 4. Digginsová 789, 5. Jacobsenová 749, 6. Östbergová (obě Nor.) 680, …25. Razýmová 234, 38. Janatová (ČR) 109, 46. Nováková 67, 76. Beranová 15.

před 1 hodinou

Digitální daň by mohla začít platit ještě letos, říká Faltýnek

Digitální daň pro internetové firmy v Česku by mohla začít platit ještě letos. V pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi to dnes řekl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Nevyloučil, že by se její navrhovaná sedmiprocentní výše mohla snížit. Podle předsedy Pirátů Ivan Bartoše by měla činit zhruba tři až pět procent.

Vládní návrh na zavedení digitální daně tento týden v úvodním kole podpořila Sněmovna. Nyní ho posoudí rozpočtový výbor. Ročně by daň mohla státnímu rozpočtu přinést asi pět miliard korun. Dani by měly podléhat internetové firmy s globálním obratem nad 750 milionů eur (asi 19 miliard korun), které budou mít na území Česka roční obrat za uskutečněné zdanitelné služby minimálně 100 milionů korun. Daň se tak dotkne hlavních globálních hráčů, jako jsou Google, Facebook, Amazon či Apple.

"Budeme se snažit protáhnout zákon Sněmovnou tak, aby začal platit ještě v letošním roce," řekl Faltýnek. Rozpočet podle něj letos počítá s příjmem z digitální daně ve výši 2,1 miliardy korun. "My to bereme jako další příspěvek do rozpočtu, aby bylo na plánované výdaje, které jsou schváleny v rozpočtu letošního roku," dodal.

Další zprávy