Na Hrad nepřijdeme, vzkazují rektoři. Vadí jim, že Zeman zase nepozval jejich dva kolegy

Julie Kochová Julie Kochová
Aktualizováno 16. 10. 2015 19:04
Rektoři Masarykovy a Jihočeské univerzity potřetí za sebou nedostali kvůli neshodám s prezidentem pozvání na oslavy 28. října. Na Pražský hrad proto nedorazí ani rektoři ostatních veřejných univerzit. Přijde jen rektor Univerzity obrany, argumentuje, že jako generál je vůči prezidentovi a vrchnímu veliteli armády v jiném postavení. Rektorům dále vadí, že dosud vázne Zemanovo podepsání tří profesur. Pozvánku na slavnost nedostala kvůli kauze Evy Michalákové ani norská velvyslankyně, naopak americký velvyslanec by měl i přes nedávné rozpory s Hradem přijít.
Miloš Zeman při jmenování nového rektora ústecké univerzity (ilustrační foto).
Miloš Zeman při jmenování nového rektora ústecké univerzity (ilustrační foto). | Foto: ČTK

Praha - Zemanovy neshody se zástupci vysokých škol pokračují kvůli oslavám 28. října. Prezident se opět rozhodl nepozvat rektora Jihočeské univerzity Libora Grubhoffera a rektora brněnské Masarykovy univerzity Mikuláše Beka. Ostatní rektoři pozvánky dostali, kvůli Zemanovu stanovisku ale na Hrad nedorazí ani drtivá většina z nich. Pražští rektoři se ve svátek setkají u sochy Masaryka.

"Česká konference rektorů zásadně nesouhlasí s takovýmto postupem a považuje ho v souvislosti se státním svátkem republiky za zcela nedůstojný," uvedl předseda ČKR a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Se stanoviskem se ztotožnilo všech 26 rektorů veřejných vysokých škol.

O své účasti rektoři osobně debatovali na Plénu ČKR minulý týden a stanovisko následně ladili v interní e-mailové konferenci. Někteří z rektorů se zároveň včera znovu osobně setkali při jednání v Parlamentu.

"Naše rozhodnutí bylo jednomyslné a relativně rychlé," řekl Zima. "Na Plénu jsme se dotázali kolegů, jestli pozvání dostali, ve středu jsme sestavili prohlášení a během dvou dnů ho všichni beze změn odsouhlasili." On sám už na Hrad zaslal omluvenku.

Miloš Zeman se k prohlášení vyjádřil v pátek na tiskové konferenci. „Prezident má právo pozvat, koho chce, stejně tak nikomu neberu právo pozvání odmítnout,“ uvedl. „Žijeme ve svobodné společnosti,“ dodal.

Bek: Žádné překvapení

Grubhoffer se ocitl v Zemanově nelibosti před dvěma lety, když podpořil Martina C. Putnu ve sporu o jeho jmenování profesorem. Bek ve stejném roce zrušil prezidentovi debatu na půdě Masarykovy univerzity, protože se měla konat před parlamentními volbami, ve kterých se Zemanem jako čestným předsedou kandidovala i Strana práv občanů.

Rektorům pozvání na státní oslavy od té doby nedorazilo. "Pan rektor se vyjádřil ve smyslu, že už to letos není překvapením, naopak že by bylo překvapivé, pokud by pozvánku dostal," uvedla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. "Zároveň by prý své pozvání považoval za signál, že provedl něco nepěkného," dodala.

"Nezměnilo se nic. Jak říkám každý rok, žádný kurýr z Hradu opět nedorazil," řekl Libor Grubhoffer Lidovým novinám.

Dorazí jen rektor-generál

Během pátečního odpoledne svou solidaritu s kolegy osobně potvrdilo několik rektorů. Nesouhlas s prezidentem vyjádřili například rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák, nový rektor Ostravské univerzity Jan Lata nebo rektor Vysoké školy chemicko-technologické Karel Melzoch.

Nezúčastní se ani rektor ČVUT Petr Konvalinka, který na protest proti selekci pozvánek nepřišel už vloni. S dalšími osmi pražskými rektory se místo Zemanova ceremoniálu sejdou u sochy Masaryka na Hradčanském náměstí.

Na Hrad naopak dorazí rektor Univerzity obrany Bohuslav Přikryl. Brněnská univerzita je jedinou vysokou vojenskou školou v ČR. "Podle svých slov pan rektor rozumí argumentům svých kolegů, kteří na akci nebudou přítomni. Na druhé straně je ale jeho pozice jiná. Své pozvání od prezidenta, tedy vrchního velitele ozbrojených sil v ČR, vnímá coby generál v poněkud jiné rovině než rektoři civilních škol," řekl mluvčí univerzity Vladimír Šidla.

Problém se jmenováním profesorů

Rektorům kromě nepozvání kolegů vadí také Zemanovy obstrukce s podepsáním jmenovacích dekretů třem profesorům, kteří úspěšně prošli zákonem předepsaným řízením na svých vysokých školách.

Prezident jejich jmenování v květnu odmítl, podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) je takový postup ale neústavní a se Zemanem o věci jedná. Rektoři původně na protest nechtěli dorazit na slavnostní převzetí dekretů ostatních profesorů, nakonec se v létě ceremoniálu zúčastnili. "Nechceme si brát zbylé profesory jako rukojmí,“ vysvětlil tehdy Bek.

V nemilosti je i norská velvyslankyně

Kromě rektorů na oslavy nedorazí ani velvyslankyně Norska Siri Ellen Sletnerová, které Zeman zrušil pozvání kvůli kauze dětí Michalákových.

Naopak americký velvyslanec Andrew Schapiro pozvánku, i přes dřívější neshody se Zemanem, obdržel. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček jeho účast nepřímo potvrdil. "Pozvání bylo zrušeno jen norské velvyslankyni," řekl.

Schapiro v dubnu kritizoval Zemana kvůli chystané návštěvě Moskvy u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války. „Nedovedu si představit, že by český velvyslanec ve Washingtonu radil americkému prezidentovi, kam má cestovat. A nenechám si mluvit do plánu svých zahraničních cest žádným velvyslancem,“ řekl tehdy v rozhovoru pro Parlamentnilisty.cz Miloš Zeman. Schapirovi vzkázal, že má "dveře na Hrad zavřené".

 

Právě se děje

Další zprávy