Zeman jmenoval na Hradě nové soudce, převažovaly ženy

ČTK ČTK
18. 3. 2015 15:15
Nových soudců je třicet, nejvíce jich bude pracovat v obvodu středočeského krajského soudu.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jmenoval tři desítky nových soudců. Mezi nováčky výrazně převažují ženy, kterých je 21. Nejvíce kandidátů bude pracovat v obvodu středočeského krajského soudu.

Jednou z nově jmenovaných soudkyň je dosavadní justiční čekatelka Nina Smitová, dcera bývalé první dámy Dagmar Havlové. "Pozdravujte maminku," řekl jí prezident poté, co do jeho rukou složila soudcovský slib.

K okresním soudům ve středních Čechách přibude šest posil, po pěti půjde do obvodů Krajského soudu v Hradci Králové a Krajského soudu v Ostravě. Čtyři nováčci posílí okresní soudy pod ústeckým krajským soudem, po třech zamíří do jižních Čech a do obvodu Krajského soudu v Brně. Dva nové soudce získají obvody plzeňského krajského a pražského městského soudu.

Seznam kandidátů navrhla bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková a minulý měsíc ho schválila vláda. Dnešního slavnostního ceremoniálu na Pražském hradě se již účastnil nástupce Válkové Robert Pelikán.

Prezident nové soudce jmenoval naposledy v lednu, tehdy jich bylo 26. Zeman na nováčky apeloval, aby přispěli ke zrychlení soudních řízení. Řekl jim, že neuvěřitelná délka soudního řízení snižuje prestiž jejich profese.

Podle statistik se průměrná délka trestního soudního řízení od roku 2008 do roku 2013 zkracovala. Zatímco v roce 2008 činila 226 dní, v roce 2013 to bylo 179 dní. Průměrná délka civilního soudního řízení naopak roste. V roce 2011 byla 305 dní, v roce 2013 už 398 dní.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stav šéfa KSČM Filipa se po infarktu zlepšuje, nemocnici by mohl opustit v pátek

Stav předsedy KSČM Vojtěcha Filipa se po středečním infarktu a následném kardiologickém zákroku zlepšuje. Všeobecnou fakultní nemocnici na pražském Karlově náměstí ale ve čtvrtek ještě neopustí, řekla mluvčí nemocnice Marie Heřmánková.

Pokud se nic nezmění, mohl by podle ní Filip hospitalizaci ukončit v pátek. Lékaři Filipův infarkt zachytili v časném stadiu. Ve středu uvedli, že to dává pacientovi naději na časné propuštění do domácí péče. Pětašedesátiletý Filip hned ve středu po zprůchodnění cév avizoval, že v pátek bude zpět v práci. Podle jeho spolupracovníků šlo spíš o jeho přání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy