Zeman jmenoval na Hradě nové soudce, převažovaly ženy

ČTK ČTK
18. 3. 2015 15:15
Nových soudců je třicet, nejvíce jich bude pracovat v obvodu středočeského krajského soudu.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman ve středu na Pražském hradě jmenoval tři desítky nových soudců. Mezi nováčky výrazně převažují ženy, kterých je 21. Nejvíce kandidátů bude pracovat v obvodu středočeského krajského soudu.

Jednou z nově jmenovaných soudkyň je dosavadní justiční čekatelka Nina Smitová, dcera bývalé první dámy Dagmar Havlové. "Pozdravujte maminku," řekl jí prezident poté, co do jeho rukou složila soudcovský slib.

K okresním soudům ve středních Čechách přibude šest posil, po pěti půjde do obvodů Krajského soudu v Hradci Králové a Krajského soudu v Ostravě. Čtyři nováčci posílí okresní soudy pod ústeckým krajským soudem, po třech zamíří do jižních Čech a do obvodu Krajského soudu v Brně. Dva nové soudce získají obvody plzeňského krajského a pražského městského soudu.

Seznam kandidátů navrhla bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková a minulý měsíc ho schválila vláda. Dnešního slavnostního ceremoniálu na Pražském hradě se již účastnil nástupce Válkové Robert Pelikán.

Prezident nové soudce jmenoval naposledy v lednu, tehdy jich bylo 26. Zeman na nováčky apeloval, aby přispěli ke zrychlení soudních řízení. Řekl jim, že neuvěřitelná délka soudního řízení snižuje prestiž jejich profese.

Podle statistik se průměrná délka trestního soudního řízení od roku 2008 do roku 2013 zkracovala. Zatímco v roce 2008 činila 226 dní, v roce 2013 to bylo 179 dní. Průměrná délka civilního soudního řízení naopak roste. V roce 2011 byla 305 dní, v roce 2013 už 398 dní.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy