Zemanovy sliby: Za dva roky jich prezident porušil už osm

Domácí Demagog.cz, Domácí
Aktualizováno 17. 3. 2015 0:02
Server Demagog.cz k dvouletému výročí Miloše Zemana na Hradě analyzoval 36 jeho výroků v debatách. Prohlédněte si jak, český prezident dopadl.

Praha - Prezident Miloš Zeman za dva roky ve funkci porušil už osm předvolebních slibů a v šesti případech navíc slíbil něco, na co nemá pravomoci.

Vyplývá to alespoň z analýzy serveru Demagog.cz, který se věnuje ověřování výroků politiků.

Prezident například tvrdil, že si s sebou vezme na Hrad jen tajemníka a řidiče nebo že nebude mít žádné poradce. Sliboval také, že nebude mluvit do jmenování velvyslanců nebo že bude s pokorou přijímat kritiku.

Oficiální závazky chybí

Server k dvouletému výročí Zemana na Hradě analyzoval celkem 36 slibů z 19 televizních a rozhlasových diskusí, oficiální program totiž žádné závazky nezahrnoval.

"Prezidentovy sliby jsou hodnoceny v pěti kategoriích jako splněné, porušené, nesplnitelné, průběžně plněné a nerealizované," vysvětlují autoři analýzy.

Podívejte se na přehled slibů, které Zeman nesplnil, i těch, které se mu naopak splnit podařilo i se zdůvodněním autorů analýzy.

NESPLNĚNO - Hradní personálie

Radek Augustin (SPOZ).
Radek Augustin (SPOZ). | Foto: Jakub Novák

Daniela PÍSAŘOVICOVÁ: "Platí stále, že si s sebou na Hrad vezmete jenom tajemníka a řidiče?" Miloš ZEMAN: "Samozřejmě."

(Interview ČT24, 4. 12. 2012)

Pokud pomineme prezidentovy externí poradce bez kanceláře (jde jak o členy expertního týmu, tak o oficiální poradce) a ve výroku zmíněného tajemníka, stále existuje větší množství osob, které Miloš Zeman "vzal na Hrad". Pro příklad může jít o tyto osoby:
•    Vedoucí analytického odboru Radek Augustin, bývalý místopředseda Strany práv občanů (SPO).
•    Ředitel sekretariátu Jaroslav Hlinovský, který během kampaně působil jako Zemanův tajemník.
•    Bývalá šéfka tiskového odboru Hana Burianová, která byla mluvčí SPO i Zemanovy prezidentské kampaně. 
•    Poradce pro energetiku Martin Nejedlý, který dle informací MF Dnes dostal na Hradě k dispozici tři místnosti hned vedle Masarykovy knihovny. Nejedlý je místopředsedou SPO.
•    Ředitel bezpečnostního odboru Jan Fulík, bývalý náměstek ministra obrany (vláda Jana Fischera).

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy