Zelená pro BIOCEV, vyroste za dva roky

Jakub Novák
13. 2. 2012 20:47
První vědecké týmy by se měly do BIOCEVu nastěhovat již během roku 2014
Foto: BIOCEV

Praha - Biomedicínské a biotechnologické centrum BIOCEV dostalo definitivní "zelenou".

Podpis ministra školství Josefa Dobeše byl posledním krokem schvalovacího procesu. Nyní už tedy nic nebrání tomu, aby se mohlo začít stavět.

Ve Vestci u Prahy by mělo centrum vyrůst do roku 2014; v té době by se do něj měly také začít stěhovat první vědecké týmy.

Plný provoz centra BIOCEV začne o rok později.

Zpět na vědeckou mapu světa

Centrum by mělo prolomit v Česku doposud nepříliš úspěšnou snahu propojit základní a aplikovaný výzkum.

Vědci tu budou například zkoumat význam a funkci různých genů a jejich role v různých onemocněních, poruchách látkové přeměny, jaterních problémech, diabetu a dalších.

Studovat se tu bude také třeba biologie nádorových buněk a virů; kromě toho se tu badatelé budou věnovat též studiu struktur různých biomolekul využitelných například v diagnostice či léčbě nemocí.

Součástí výstupů BIOCEVu budou nové biomateriály vhodné například jako náhrady poškozených částí těla.

Pro klinický výzkum bude mít mimořádný význam program zaměřený přímo na vývoj léčebných a diagnostických postupů, s důrazem na vývoj "léčby na míru".

BIOCEV je společným projektem dvou fakult Univerzity Karlovy a šesti ústavů Akademie věd. Centrum by mělo zaměstnávat na šest set lidí při ročních nákladech kolem půl miliardy korun.

Udržíme ho, slíbil premiér

Financování by mělo probíhat z několika zdrojů - zhruba třetina nákladů má být hrazena z neveřejných zdrojů (mezinárodní granty a podobně), zbylé dvě třetiny potom ze státní kasy, ze zdrojů obou hlavních partnerů a později též z licencí a patentů.

Jako "záchranná síť", než se celý projekt rozeběhne, má sloužit Národní program udržitelnosti.

V rámci něho se do roku 2020 počítá s podporou center operačního programu Věda a výzkum pro inovace s prostředky ve výši 2,5 miliard ročně.

Ten již v minulosti slíbil premiér Petr Nečas, musí ho však nejprve posoudit Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) a následně schválit vláda.

Foto: BIOCEV

Inovované Česko

Česká republika podala žádosti o dotace pro šest velkých výzkumných center; všechny byly nakonec Evropskou komisí schváleny.

Řeč je o superlaseru "ELI" v Dolních Břežanech, brněnském Středoevropském technologickém institutu CEITEC a mezinárodní klinice ICRC, superpočítačovém centrum IT4Innovations v Ostravě, projektu SUSEN - Udržitelná energetika v Řeži u Prahy a právě BIOCEVu.

Dohromady spolykají tyto velké projekty asi třetinu (celkem více než 21 miliard korun) z celkové částky určené pro Operační program Výzkum a vývoj pro inovace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy