Zelená pro BIOCEV, vyroste za dva roky

Jakub Novák
13. 2. 2012 20:47
První vědecké týmy by se měly do BIOCEVu nastěhovat již během roku 2014
Foto: BIOCEV

Praha - Biomedicínské a biotechnologické centrum BIOCEV dostalo definitivní "zelenou".

Podpis ministra školství Josefa Dobeše byl posledním krokem schvalovacího procesu. Nyní už tedy nic nebrání tomu, aby se mohlo začít stavět.

Ve Vestci u Prahy by mělo centrum vyrůst do roku 2014; v té době by se do něj měly také začít stěhovat první vědecké týmy.

Plný provoz centra BIOCEV začne o rok později.

Zpět na vědeckou mapu světa

Centrum by mělo prolomit v Česku doposud nepříliš úspěšnou snahu propojit základní a aplikovaný výzkum.

Vědci tu budou například zkoumat význam a funkci různých genů a jejich role v různých onemocněních, poruchách látkové přeměny, jaterních problémech, diabetu a dalších.

Studovat se tu bude také třeba biologie nádorových buněk a virů; kromě toho se tu badatelé budou věnovat též studiu struktur různých biomolekul využitelných například v diagnostice či léčbě nemocí.

Součástí výstupů BIOCEVu budou nové biomateriály vhodné například jako náhrady poškozených částí těla.

Pro klinický výzkum bude mít mimořádný význam program zaměřený přímo na vývoj léčebných a diagnostických postupů, s důrazem na vývoj "léčby na míru".

BIOCEV je společným projektem dvou fakult Univerzity Karlovy a šesti ústavů Akademie věd. Centrum by mělo zaměstnávat na šest set lidí při ročních nákladech kolem půl miliardy korun.

Udržíme ho, slíbil premiér

Financování by mělo probíhat z několika zdrojů - zhruba třetina nákladů má být hrazena z neveřejných zdrojů (mezinárodní granty a podobně), zbylé dvě třetiny potom ze státní kasy, ze zdrojů obou hlavních partnerů a později též z licencí a patentů.

Jako "záchranná síť", než se celý projekt rozeběhne, má sloužit Národní program udržitelnosti.

V rámci něho se do roku 2020 počítá s podporou center operačního programu Věda a výzkum pro inovace s prostředky ve výši 2,5 miliard ročně.

Ten již v minulosti slíbil premiér Petr Nečas, musí ho však nejprve posoudit Rada pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) a následně schválit vláda.

Foto: BIOCEV

Inovované Česko

Česká republika podala žádosti o dotace pro šest velkých výzkumných center; všechny byly nakonec Evropskou komisí schváleny.

Řeč je o superlaseru "ELI" v Dolních Břežanech, brněnském Středoevropském technologickém institutu CEITEC a mezinárodní klinice ICRC, superpočítačovém centrum IT4Innovations v Ostravě, projektu SUSEN - Udržitelná energetika v Řeži u Prahy a právě BIOCEVu.

Dohromady spolykají tyto velké projekty asi třetinu (celkem více než 21 miliard korun) z celkové částky určené pro Operační program Výzkum a vývoj pro inovace.

 

Právě se děje

Další zprávy