U Brna vznikne do roku 2013 špičkové klinické centrum

Jakub Novák
22. 6. 2011 7:58
V Brně vyroste do roku 2013 špičkové Mezinárodní centrum klinického výzkumu.
Logo nového klinického centra
Logo nového klinického centra | Foto: Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně

Brno - Po projektech superlaseru ELI v Dolních Břežanech a Středoevropském technologickém institutu CEITEC v Brně dostal od Evropská komise zelenou i další z velkých projektů v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace - Mezinárodní centrum klinického výzkumu (FNUSA-ICRC).

Začne to srdcem

Do roku 2013 by tak mělo u Brna vyrůst klinické centrum zaměřené zejména na výzkum a léčbu civilizačních chorob, jakými jsou kardiovaskulární a neurologická onemocnění, s přesahy do onkologie a dalších oborů.

Mezi výzkumnými projekty pak bude např. oživování "mrtvého" srdce po infarktu, vývoj umělého srdce, léčení spánkové apnoe (onemocnění, při kterém dochází k přerušení dýchání během spánku).

Další odbornosti, které v současnosti v nemocnici u sv. Anny fungují, pak budou přibývat v pozdějších fázích projektu. Centrum získá z unijních fondů téměř 2,4 miliardy korun.

Špičkové centrum vyžaduje špičkové partnery

Mezinárodní centrum klinického výzkumu (anglicky International Clinical Research Center) vzniká jako součást Fakultní nemocnice u sv. Anny. Jejím klíčovým partnerem v rámci tohoto projektu je prestižní americká Mayo Clinic (spolupráce obou pracovišť započala již v roce 2001).

Kromě toho spolupracuje FNUSA-ICRC i s dalšími špičkovými pracovišti v Čechách i zahraničí - mimo jiné některými ústavy Akademie věd, českými vysokými školami, nemocnicí Na Homolce, ale i největším biotechnologickým clusterem v USA - Medical Genomics, University College v Londýně a jinými.

Z laboratoří do nemocnic a lékáren

Aplikace výsledků výzkumu bude zajištěna spoluprací s průmyslovým sektorem - farmaceutickými a biotechnologickými společnostmi při vývoji léčiv, smluvními výzkumnými organizacemi kvůli provádění klinických studií a výrobci zdravotnických technologií - zde půjde jak o vývoj nových technologií, tak také rozvoj a testování nových možností elektronického zdravotnictví (e-health).

Hlavním partnerem projektu je prestižní americká Mayo Clinic
Hlavním partnerem projektu je prestižní americká Mayo Clinic | Foto: Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně

Příprava odborných a podpůrných týmů probíhá na FNUSA-ICRC už od roku 2010, stejně jako navazování spolupráce s dalšími subjekty. Ve spolupráci s Mayo Clinic se také připravuje Mezinárodní centrum pro pokročilé vzdělávání (nejen zdravotnického personálu). To má fungovat na základě unikátních simulačních technologiích a programech vyvinutých na tamější klinice.

V červnu loňského roku byly taktéž zahájeny první stavební práce na centru.

Vlajkové lodě českého výzkumu

V roce 2010 se - kromě ICRC - podařilo ministerstvu školství poslat Evropské komisy k posouzení pět dalších "velkých projektů" - superlaser ELI, středoevropské technologický institut CEITEC, projekt jaderného výzkumu SUSEN, superpočítačové centrum IT4I a biotechnologické a biomedicínské centrum BIOCEV - celkem za téměř 21 miliard korun.

Na schválení, ke kterému by mohlo dojít ve výhledu týdnů či měsíců, zatím čekají poslední tři zmiňované. "Úspěch těchto projektů je zásadní pro úspěch operačního programu jako celku a zároveň také signálem jasné podpory růstu inovačního potenciálu České republiky v budoucnu. Také proto jsem přesvědčen, že naše maximální očekávání, budou splněna," říká první tajemník ministra školství pro evropské záležitosti Jakub Hodinář.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy