Žalobu eMoneyServices v kauze Opencard soud odročil na únor

ČTK ČTK
27. 11. 2015 14:38
Soud v pátek odročil na únor projednání žaloby týkající se projektu opencard. Firma eMoneyServices (EMS), vlastník práv na kartu, se domáhá 25 milionů korun od pražského dopravního podniku (DPP). Soudce rovněž vyzval advokáty, aby se stále snažili uzavřít smír. EMS podal žalobu také na magistrát. Praha nemá s EMS smlouvu na podporu systému opencard a neplatí za licence. Firma proto podala žaloby na oba úřady. Spory se táhnou už řadu měsíců.
Opencard
Opencard | Foto: Václav Vašků/Economia

Praha - Soud v pátek odročil na únor projednání žaloby týkající se projektu opencard. Firma eMoneyServices (EMS), vlastník práv na kartu, se domáhá 25 milionů korun od pražského dopravního podniku (DPP).

Firma v žalobě upozorňuje na to, že podnik od léta 2011 užívá čipové karty bez příslušného licenčního oprávnění. Soudce na příští termín předvolá řadu svědků a projedná další důkazy. Sporem se zabývá obchodní úsek Městského soudu v Praze.

Soudce řešil s účastníky sporu hlavně organizační záležitosti týkající se dalšího jednání 24. února. Firma žádá předvolat řadu svědků, budou se projednávat také listinné důkazy.

Soudce rovněž vyzval advokáty, aby se stále snažili uzavřít smír. EMS podal žalobu také na magistrát. Praha nemá s EMS smlouvu na podporu systému opencard a neplatí za licence. Firma proto podala žaloby na oba úřady. Spory se táhnou už řadu měsíců.

Bezdůvodné obohacení

Žalobou se EMS domáhá vydání bezdůvodného obohacení. Podle ní dopravní podnik ke konci loňského března neoprávněně užíval příslušný software u 250.999 čipových karet. Firma uvádí, že majetková práva k softwaru opencard získala k 1. lednu 2013 od společnosti Haguess.

Připomněla, že dopravní podnik užívá software "nainstalovaný na serverech, pracovních stanicích a nahraný na elektronických čipových kartách opencard" a dále využívá aplikační software v terminálech a čtečkách karet.

Rozsah licence prý DPP vyčerpal v srpnu 2011, ale přesto v užívání karet pokračuje. "Žalobce (EMS) opakovaně vyzýval žalovaného (DPP) ... k dokoupení potřebných licencí," uvedla v dokumentu firma.

Vedle částky 25 milionů korun bude samostatně nebo pozdějším rozšířením žaloby firma žádat i úroky z prodlení.

Dřívější audit ukázal, že karta opencard, která stála přes 1,74 miliardy, je pro město nevýhodná a předražená. Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) několikrát řekla, že město už vlastníkovi nezaplatí ani korunu.

Elektronická karta opencard, která pochází z éry exprimátora Pavla Béma (ODS), měla mít původně mnoho funkcí, nakonec ale slouží jen především jako průkaz s předplatným pro MHD. Jako tramvajenku ji využívá zhruba 1,2 milionu lidí.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Zemřela pozemní hokejistka století Čermáková, medailistka z OH

V den 75. narozenin v neděli zemřela nejlepší česká pozemní hokejistka 20. století Jiřina Čermáková. O úmrtí stříbrné medailistky z olympijských her v roce 1980 v Moskvě informoval svazový web.

Při ženské premiéře pozemního hokeje pod pěti kruhy v Moskvě chyběla kvůli bojkotu her většina velmocí. Československý výběr toho dokázal využít a za vítězným týmem Zimbabwe získal nečekané stříbro.

Čermáková po skončení aktivní kariéry zůstala u pozemního hokeje jako trenérka, vedla i reprezentaci.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Židovské osady na Západním břehu Jordánu už podle USA neporušují mezinárodní právo, oznámil ministr Pompeo

Židovské osady na Západním břehu Jordánu nyní podle Spojených států neporušují mezinárodní právo. Změnu amerického pohledu oznámil ministr Pompeo.

před 41 minutami

Babiš chce do Česka pozvat ukrajinského prezidenta a premiéra

Premiér Andrej Babiš (ANO) chce pozvat ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a premiéra Oleksije Hončaruka do Prahy. V Česku by se mohli setkat s představiteli zemí visegrádské skupiny (V4), které nyní Česko předsedá. Babiš to dnes řekl novinářům před odletem na návštěvu Kyjeva. Cíl cesty je podle premiéra podnikatelský, nechce řešit politiku. Teritoriální integritu, suverenitu a jednotu Ukrajiny nicméně Česko podporuje, řekl Babiš.

"Uvidíme, jestli pan prezident nebo pan premiér budou mít chuť to naše pozvání akceptovat," řekl Babiš. Připomněl, že ze zemí V4, kam patří spolu s Českem i Slovensko, Maďarsko a Polsko, jsou vztahy Ukrajiny "delikátní" s Maďarskem. "Je tam co diskutovat," doplnil.

před 46 minutami

Studenti, kteří na několik dní obsadili rektorát Univerzity Karlovy, se dohodli s akademickým senátem na okamžitém ukončení okupační stávky

Zdroj: ČTK
Další zprávy