Soud zprostil žaloby úředníky obviněné z podvodů s dotacemi

ČTK ČTK
14. 3. 2014 17:30
Městský soud v Praze v pátek rozhodoval v kauze zneužívání evropských dotací. Trnka a Půlpytel byli obviněni z nezákonného rozdělování peněz.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Městský soud v Praze zprostil obžaloby bývalého šéfa Úřadu regionální rady regionu soudržnosti Jihozápad Jiřího Trnku a jeho kolegu Martina Půlpytla v kauze údajného zneužití evropských dotací.

Rozsudek není pravomocný. Žalobkyně se proti rozsudku odvolala, verdikt tedy posoudí Vrchní soud v Praze.

Žalobkyně původně navrhla, aby v kauze údajného zneužití evropských dotací putovali oba muži na tři roky do vězení.

Obhájci: V žalobě jsou rozpory

Žalobkyně Darja Dunajová uvedla, že Trnka s Půlpytlem se sice nedopustili podvodu nebo uplácení v souvislosti s rozdělováním dotací Evropské unie, zasahovali ale prý do bodového hodnocení projektů, čímž údajně "upřednostnili místní a individuální zájmy".

Škoda je vyčíslená na více než 300 milionů korun.

Obhájci Trnky a Půlpytla shodně uvedli, že odmítají tvrzení obžaloby, která podle nich obsahuje rozpory. Trnkův advokát Petr Smejkal také řekl, že v případu nejde o svalování viny na podřízené, ale "konstatování faktu".

"Nedopustil se ničeho trestného a obžaloba se díky svědectvím neprokázala," řekl o Trnkovi. Jeho kolega Tomáš Čermák, který zastupuje Půlpytla, tvrdí, že obžaloba sice popisuje, co se "dělo špatně a chybně, ale neříká proč". Podle něj se neprokázalo žádné nekalé ani protiprávní jednání jeho klienta.

Trnka, který se v současnosti živí jako advokát, novinářům po rozsudku řekl, že je s verdiktem spokojen, ale nebylo možné jej očekávat. "Já už v této věci radši nečekám nic, ale samozřejmě jsem spokojen," dodal

Nezbývá než verdikt respektovat, říká náměstek

"Pokud soud takto rozhodl, tak by mě zajímalo, za co jsme zaplatili v roce 2013 přes 240 milionů korun korekcí (92 milionů korun uhradil za chyby v čerpání evropských dotací Plzeňský kraj a 150 milionů Kč Jihočeský kraj)," řekl předseda regionální rady regionu Jihozápad a náměstek plzeňského hejtmana Ivo Grüner (ČSSD).

Kraje chtěly podle něj vědět od soudu pouze to, zda šlo ze strany Trnky a Půlpytla o pochybení. "Pokud všechny další odvolací soudy rozhodnou, že to pochybení nebylo, že oni nic neudělali a že je vše v pořádku, tak budeme chtít (oba kraje), aby nám ministerstvo financí vrátilo peníze, které jsme za korekce zaplatili," řekl předseda.

Ministerstvo totiž podle něj dříve vyhodnotilo kroky obou mužů jako chyby, kvůli nimž pak musely kraje zaplatit "plošnou korekci".

Podle náměstka Jihočeského kraje Jaromíra Slívy (ČSSD) nezbývá, než verdikt respektovat.

"Pokud soud rozhodnul tak, jak rozhodnul, měl k tomu určitě dostatek důvodů a my to nemůžeme zpochybňovat," řekl Slíva. Dodal, že Jihočeský kraj se musí nejprve podrobně seznámit s odůvodněním a také počkat, zda případ nebude ještě řešit soud ve druhé instanci. "Uvidíme, jestli se najdou i z našeho pohledu nějaké opravné prostředky, podle kterých bychom mohli dále postupovat," řekl Slíva.

Kauza se táhla roky

Obžaloba se týkala druhé a třetí výzvy Regionálního operačního programu (ROP) Jihozápad vyhlášených v roce 2008, v nichž mělo být rozděleno přes 3,2 a 3,1 miliardy korun.

Velkou část z peněz přitom tvořily evropské dotace, zbylé peníze pocházely ze státního rozpočtu nebo jej financovaly Plzeňský a Jihočeský kraj.

Podle spisu čtyřiatřicetiletý Trnka vnitřním předpisem povolil, aby bylo možné obcházet informační systém určený pro hodnocení projektů.

Na základě pokynů Trnky a Půlpytla prý museli pracovníci úřadu vkládat bodové hodnocení projektů do paralelně vedeného neoficiálního informačního systému, z něhož bylo možné získat přehled o pořadí projektů.

Trnka i Půlpytel před soudem stejně jako v přípravném řízení odmítli vypovídat. Z vyjádření, které soudu Trnka předal, vyplývá, že vinu odmítá.

Obžaloba se týkala také Trnkovy podřízené Kláry Böhmové, která se nyní jmenuje Šťastná, soud ale dříve o její části případu rozhodl, že se projedná samostatně.

Soud tak učinil kvůli jejím zdravotním problémům, kvůli nimž jí také přerušil stíhání.

Trnka s Půlpytlem již jednou před soudem kvůli údajným machinacím s evropskými dotacemi stanuli. Soud loni v září uložil oběma nepravomocně podmíněné tresty.

 

Právě se děje

Další zprávy