Žalobce v kauze Vidkun navrhl za vynášení informací podmínky a pět let pro Kadlece

ČTK ČTK
26. 5. 2021 15:25
Žalobce Miroslav Stoklásek navrhl v olomoucké kauze Vidkun tři podmíněné tresty a pětiletý trest vězení. Nejvyšší trest žádá pro bývalého krajského policejního náměstka Karla Kadlece. Kromě něj čelí obžalobě olomoucký podnikatel Ivan Kyselý, jemuž Kadlec podle obžaloby vynášel informace z trestních spisů, tehdejší šéf hospodářské kriminálky Radek Petrůj a bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD).
Foto: iStock

Souzeni jsou za korupční jednání, u všech se podle žalobce vina prokázala. Obžalovaní vinu popírají, závěrečné řeči ve středu pokračují obhajobou, případ má soud nařízen i ve čtvrtek.

"U Karla Kadlece je míra na žalovaném jednání nejvyšší, týká se jej celá obžaloba, jednal tak, jak by policisté nikdy jednat neměli," uvedl Stoklásek. Navrhl pro něj nepodmíněný trest při spodní hranici trestní sazby, která činí pět až 12 let. Kyselému navrhl tříletý trest s podmíněným odkladem na pět let, Rozbořilovi dvouletý podmíněný trest se zkušební dobou tří let a peněžitý trest 50 000 až 100 000 korun. Pro Petrůje žádá tříletý trest s podmíněným odkladem na čtyři roky.

Podle žalobce bylo prokázáno, že Kadlec soustavně, dlouhodobě a záměrně poskytoval informace z trestních řízení, které měly být utajeny, olomouckému podnikateli Kyselému. "Šlo o informace z trestních věcí vedených u krajského policejního ředitelství, které získával od obžalovaného Petrůje, ale i o informace z dalších trestních řízení z Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality či dílčí informace od GIBS. Tyto informace získával bez právního důvodu, neměl na ně nárok a získával je pokoutně," uvedl žalobce.

Podle Stokláska je předával s vědomím, že Kyselý je předá dalším osobám, jako byl náměstek olomouckého primátora Martin Major (ODS), hejtman Jiří Rozbořil z ČSSD. Žalobce dodal, že z důkazů vyplývá, že byly předávány i bývalému ministrovi vnitra Ivanu Langerovi, blízkému příteli podnikatele Kyselého. Ten však v případu obžalován není.

Odmítl, že by v Kadlecově případě šlo o "brilantní operativní činnost", kdy informace naopak od Kyselého získával, jak se obžalovaný po celou dobu procesu hájí. Podle krajského policejního ředitelství nebyl Kadlec evidován jako řídící policista, neměl přiřazené číslo jako operativec ani mu nebyl přidělen sběrný spis, uvedl Stoklásek.

"Jeho prvotním motivem nebylo získání majetkového prospěchu, Kadlec neprahl po penězích, ale po funkci a vlivu. Měl o sobě velmi vysoké mínění, chtěl dosáhnout vysoké kariérní pozice," uvedl žalobce s tím, že za své postavení byl zavázán Kyselému, Rozbořilovi, případně Langerovi.

Vina se podle státního zástupce prokázala i u obžalovaného Petrůje. "Byl podřízeným pana Kadlece a musel mu z titulu poskytovat informace. Jsem však vnitřně přesvědčen o tom, že jsou důkazy o tom, že věděl, k čemu tyto informace slouží a jak jeho nadřízený jedná - přesto takto postupoval a neučinil proti tomu žádné kroky," uvedl žalobce.

Poukázal na to, jak Kadlec s Petrůjem odcházeli na balkon, aby je nikdo neslyšel. I to zachycují odposlechy, které hrají v kauze důležitou roli. Vina se podle něj prokázala i v případě Rozbořila, v kauze týkající se dotací při stavbě jezdeckého areálu v Olomouci - Lazcích odposlechy podle něj potvrzují jeho osobní zájem na vyšetřování i nabídnutí úplatku Kadlecovi.

Vidkun podle obžaloby postihuje vynášení informací z devíti trestních kauz. Bývalý hejtman Rozbořil je obžalován z podplácení, Kadlec z přijetí úplatku a společně s Petrůjem čelí také obžalobě ze zneužití pravomocí. Podnikatel Kyselý je obžalován z účastenství na zneužití pravomoci úřední osoby. Za zneužití pravomocí je sazba tři až deset let, za přijetí úplatku pět až 12 let a za podplácení jeden rok až šest let.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Pět mrtvých po atentátu na vozidlo Tálibánu v afghánském Dželálábádu

Vozidlo radikálního hnutí Tálibán, které od poloviny srpna vládne v Afghánistánu, se stalo v neděli ve městě Dželálábád terčem dalšího bombového útoku. Podle prvních zpráv agentury AP si vyžádal pět mrtvých, včetně dvou civilistů, z nichž jedno bylo dítě. Tálibán se k incidentu dosud nevyjádřil.

Další zprávy