Návrh zavádí dobrovolné kurzy střelecké přípravy a zakazuje paramilitární skupiny

ČTK ČTK
3. 6. 2020 16:54
Zákaz zakládání a organizování paramilitárních ozbrojených skupin k prosazování politických nebo ideologických cílů dostal ve sněmovně šanci. Poslanecká předloha zamíří po středečním prvním čtení k posouzení do výboru. Návrh také zavádí dobrovolné kurzy střelecké přípravy. Účastníci kurzu by spadali do zálohy k zajištění bezpečnosti a obrany státu.
Foto: Reuters

"Nelze vyloučit vznik mimořádné situace, kdy bude potřebná pomoc občanů," uvedl za předkladatele ze všech sněmovních stran Jiří Mašek (ANO). Podle Jiřího Kobzy (SPD) se konečně vytvoří právní rámec k dobrovolnému zapojení střeleckých spolků i jednotlivců do vnitřní bezpečnosti a ochrany státu. Předlohu v debatě podpořil také Leo Luzar (KSČM), podle kterého si jen s technickými úpravami zaslouží schválení.

Zákaz paramilitárních ozbrojených skupin by zahrnoval podle předlohy i jejich vyzbrojování a účast v nich. Za porušení zákona by hrozila pokuta až 200 000 korun a zákaz nakládání se zbraněmi. "Činnost takových uskupení je neslučitelná s demokratickou podstatou České republiky coby právního státu," napsali autoři v důvodové zprávě.

Do záloh státu by vedle účastníků programu střelecké přípravy patřily zbraně, s nimiž cvičili. "Způsob využití této stanovené zálohy se bude odvíjet od konkrétní situace a podle toho se též bude řídit příslušným zákonem," stojí ve zdůvodnění. Návrh zákona by zavedl rovněž zvláštní povolení pro nakládání se zbraní určité kategorie.

Předloha dále výslovně umožní nosit příslušníkům ozbrojených bezpečnostních sborů a strážníkům služební zbraň i v době mimo službu. Mohli by používat také svou soukromou zbraň.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy