Začíná soud s ostravským "Janouškem". Na úplatcích si vzal víc než Rath, tvrdí obžaloba

Vojtěch Blažek Vojtěch Blažek
4. 12. 2016 13:19
V pondělí začíná v Ostravě soud s podnikatelem Martinem Dědicem, kterého obžaloba viní, že na úplatcích inkasoval víc než 30 milionů korun. Jeho kauza předčí i případ bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Spolu s devětačtyřicetiletým Dědicem bude stát před soudem dalších sedm lidí a čtyři firmy, mezi nimi i společnost Agel ze zdravotnické skupiny Agel miliardáře Tomáše Chrenka. Z vyšetřování vyplývá, že Dědic fungoval v Ostravě na stejném principu jako dříve „politický podnikatel“ Roman Janoušek v Praze. A tento svůj vliv i zpeněžil.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Ostrava – Roky ovlivňoval veřejné zakázky v Ostravě, poslouchali ho šéfové nemocnice, městských firem i sami politici. V pondělí začne soud projednávat případ Martina Dědice, podnikatele, kterého mimo Ostravsko málokdo zná. Přitom jeho vliv na tendry i politiku byl značný a úplatky, které Dědic podle obžaloby vyinkasoval, překonají i známý korupční případ bývalého hejtmana ČSSD a poslance Davida Ratha.

Krajský soud v Ostravě bude řešit šest zakázek, za něž Dědic údajně dostal přes třicet milionů korun. Pro srovnání: někdejší středočeský hejtman si podle policie vzal 22 milionů.

Spolu s devětačtyřicetiletým Dědicem bude stát před soudem dalších sedm lidí. A také čtyři firmy – mimo jiné i společnost Martek Medical ze zdravotnické skupiny Agel miliardáře Tomáše Chrenka.

Podle policistů Dědic ve třetím největším městě v Česku fakticky řídil nejen veřejné zakázky za stamiliony, ale i přední politiky sociální demokracie. Z vyšetřování vyplývá, že Dědic fungoval v Ostravě na stejném principu jako dříve "politický podnikatel" Roman Janoušek v Praze. A tento svůj vliv i zpeněžil.

"Ze dne na den jsem se stal osobou trestně stíhanou a v médiích nazývanou hlavou chobotnice," divil se před dvěma lety podnikatel Dědic ve vůbec prvním rozhovoru, který tehdy poskytl Hospodářským novinám po propuštění z vazby. Obvinění samozřejmě odmítl.

Před dvěma lety začali Dědice policisté stíhat kvůli korupci a machinacím se zakázkami, za což může dostat až osm let vězení. Vypátrali, že například zařídil, aby dvě zakázky za zhruba 420 milionů korun na opravu ostravských městských tramvají získala pražská společnost Pragoimex. Za to údajně dostal úplatek přes 22 milionů. Za dalších sedm milionů pak také měl zařídit, aby tendr ostravské nemocnice na nákup zdravotnického materiálu vyhrála firma Martek Medical.

Policisté spočítali, že Dědic bral úplatky mezi třemi a pěti procenty z hodnoty zakázky. Dědic, spoluvlastník firmy na oceňování podniků, říká, že zakázkami nemanipuloval. Že jen radil známým, kteří ho o to požádali. "Považuji za naprosto přirozené, že v oblasti, ve které mám odbornost na úrovni soudního znalce, se na mne lidé z mého okolí obracejí. A je ještě přirozenější, že v případě pomoci svým přátelům tak činím bez zištnosti či vedlejších úmyslů," hájil se. 

Z odposlechů ovšem vyšetřovatelé zjistili, že Dědic přímo úkoloval šéfy dopravního podniku a nemocnice. A hlavně měl prominentní postavení v části ČSSD.

Například náměstkyně primátora Hana Piperková, zodpovědná za zdravotnictví, s ním probírala konkrétní zakázky, dávala mu také přednostně dokumenty z radnice. S dnes už bývalým hejtmanem Miroslavem Novákem (ČSSD) si zase Dědic během roku a čtvrt víc než 5000x volal nebo vyměnil esemesku.

"Já s ním žádné zakázky neprobíral," ujišťoval Novák. Dědic vysvětloval, že se jednoduše s oběma politiky přátelil. "Právě proto, že jsem s oběma udržoval kontakt mimo jejich funkce a občas jsem s některým z nich trávil i mimopracovní dobu, jsme byli v poměrně častém kontaktu," vysvětloval.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Povinný podíl tuzemských potravin v obchodech platit nebude, rozhodla Sněmovna na návrh Senátu. Ministr zemědělství Toman vyřazení kvót podpořil

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 39 minutami

Prezident USA Joe Biden svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi navrhl v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům

Americký prezident Joe Biden navrhl svému ruskému protějšku Vladimirou Putinovi v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům. Nabídku na "vybudování stabilního a předvídatelného vztahu s Ruskem" přednesl v telefonickém rozhovoru, v němž státníci také mimo jiné diskutovali o rostoucím napětí mezi Moskvou a Ukrajinou, píší zahraniční tiskové agentury.

Zdroj: ČTK
Další zprávy