Státní zástupce v Ostravě obžaloval lobbistu Martina Dědice. Kauza se týká i dalších sedmi lidí

ČTK ČTK
29. 5. 2016 21:37
Policejní vyšetřování, na jehož základě je nyní lobbista obžalován, se týkalo ovlivňování veřejných zakázek spojených s ostravským dopravním podnikem a městskou nemocnicí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Ostrava - Státní zástupce podal ke krajskému soudu v Ostravě obžalobu v kauze Martina Dědice. Uvedla to Česká televize. Lobbista Dědic, dalších sedm lidí a čtyři firmy čelí obvinění, že manipulovali s veřejnými zakázkami.

Policie předloni na jaře zahájila stíhání osmi lidí a čtyř firem v souvislosti s veřejnými zakázkami ostravského dopravního podniku a městské nemocnice. Podle policie zakázky na dopravní prostředky a u nemocnice zakázky na stavební práce a dodávky zdravotnického materiálu ovlivňoval Dědic. S ním spojená společnost podle obvinění zajišťovala firmám vítězství v tendrech a dostávala za to úplatky.

Firma čelí podezření, že tak získala 30 milionů korun, příjem úplatků podle policie kryla poradenskou činností. Podle dostupných informací měl Dědic zřejmě úzkou vazbu na regionální politiky a ředitele městských společností.

Dvěma lidem policie v lednu obvinění rozšířila. Společně s dalšími dvěma lidmi a jednou firmou pomáhali dalším společnostem nezákonně snižovat daňový základ. Šlo o reklamní agenturu, přes kterou údajně procházely peníze z korupce. Nejvyšší státní zastupitelství v lednu ale stíhání čtyř obviněných zrušilo.

V souvislosti s činností podnikatele Dědice policie vyslechla šest desítek lidí z vedení magistrátu a dotčených firem. Dědic byl již dříve obviněn z přijetí úplatku, legalizace výnosu z trestné činnosti a ze sjednávání výhody při zadávání veřejné zakázky, veřejné soutěže a veřejné dražby.

 

Právě se děje

Další zprávy