Zablokujte ČSSD účty, požádal advokát Zdeněk Altner. Soud to odmítl

Marek Pokorný Radek Bartoníček Marek Pokorný, Radek Bartoníček
Aktualizováno 18. 4. 2016 17:37
Zdeněk Altner, kterému má ČSSD podle rozsudku zaplatit 337 milionů korun, chtěl, aby soud zablokoval straně účty. Termín splatnosti totiž vypršel minulý čtvrtek. Žádost přišla na Obvodní soud pro Prahu 1 v pátek těsně před půlnocí. "Podal návrh na nařízení předběžného opatření, spočívajícího v zákazu disponování s penězi na účtech a pokladně," uvedla mluvčí soudu Alena Novotná. Ač měl na rozhodnutí sedm dní, soud jeho žádost ještě dnes odmítl. Altner prý nezaplatil soudní jistotu deset tisíc korun.
Zdeněk Altner
Zdeněk Altner | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 v pondělí odpoledne rozhodl, že nezablokuje účty České straně sociálně demokratické (ČSSD). Požádal jej o to bývalý advokát strany Zdeněk Altner, kterému má ČSSD podle pravomocného rozsudku zaplatit 337 milionů korun. Ač byl termín splatnosti minulý čtvrtek, strana je nezaplatila. Altner se proto v v pátek před půlnocí obrátil na soud.

"Podal návrh na nařízení předběžného opatření, spočívajícího v zákazu disponování s penězi na účtech a pokladně," uvedla mluvčí soudu Alena Novotná. "Soud o žádosti musí rozhodnout do sedmi dnů," dodala.

Ještě odpoledne pak oznámila, že soud Altnerovu návrhu nevyhověl. "Soud dnes návrh na nařízení předběžného opatření odmítl, protože navrhovatel nesložil předepsanou jistotu. Rozhodnutí již bylo zasláno právním zástupcům účastníků do datových schránek," uvedla. Soudní jistota v daném případě měla činit deset tisíc korun.

Altnerův syn Patrik Altner ale tvrdí, že soudní jistotu zaplatili. A dokonce poslali 11 tisíc - i na soudní poplatek. "Zaplatili jsme to v pondělí v průběhu dne. Určitě se to vysvětlí," uvedl.

Chce, abychom neplatili jeho věřitelům

O Altnerově požadavku ještě ráno jednali právníci ČSSD. Jejich mluvčí Jiří Chvojka poté uvedl, že podmínky pro nařízení předběžného opatření nejsou splněny. Pro ně je potřeba mimo jiné prokázat to, že jiné způsoby vymáhání povinnosti selhaly. A současně že je toto plnění ohroženo. "Peníze máme na účtu, kryté úvěrem. On neudělal žádný jiný krok, kterým by se pokusil pohledávku vymoci," uvedl Chvojka.

Kromě žádosti o obstavení účtů může Altner případ předat exekutorovi nebo podat návrh na insolvenci strany.

Argumenty jak Altnera, tak ČSSD se ovšem soud nezabýval, protože kvůli nesložené soudní jistotě neřešil podstatu problému.

Sociální demokraté odmítli zaplatit s tím, že podali dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně, který také požádali o odklad vykonatelnosti. Předseda strany Bohuslav Sobotka hájí postup ČSSD tím, že v případě poslání peněz Altnerovi by zmizely neznámo kde a případný úspěch u Nejvyššího soudu by nebyl straně k ničemu.

Má dostat 337 milionů, dluží přes dvacet

Bývalý advokát Altner vyhrál letitý spor s ČSSD, kterou zastupoval ve sporu o sídlo strany, Lidový dům. Soudy pravomocně přiznaly, že mu ČSSD musí zaplatit částku 18,5 milionu korun, která vzrostla o dalších více než 318 milionů kvůli smluvní pokutě za 5734 dní od podání žaloby do vynesení pravomocného rozsudku.

ČSSD vypršela třídenní lhůta k zaslání peněz ve čtvrtek o půlnoci. Strana ale uvedla, že Altnerovi peníze zatím nepošle a bude uspokojovat jeho věřitele, kteří se jí přihlásili a požadují kolem 20 milionů korun. Zároveň se dovolala k Nejvyššímu soudu a požádala o odklad vykonatelnosti rozsudku.

Sociální demokraté se prý obávají toho, že když peníze pošlou na Altnerovo švýcarské konto, definitivně o ně přijdou, i když jim dá Nejvyšší soud alespoň částečně za pravdu.

Proč musí ČSSD zaplatit Zdeňku Altnerovi 337 milionů korun? A jak celou věc (ne)řešili dřívější předsedové strany? DVTV přináší odpovědi! | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy