Zablokujte ČSSD účty, požádal advokát Zdeněk Altner. Soud to odmítl

Marek Pokorný Radek Bartoníček Marek Pokorný, Radek Bartoníček
Aktualizováno 18. 4. 2016 17:37
Zdeněk Altner, kterému má ČSSD podle rozsudku zaplatit 337 milionů korun, chtěl, aby soud zablokoval straně účty. Termín splatnosti totiž vypršel minulý čtvrtek. Žádost přišla na Obvodní soud pro Prahu 1 v pátek těsně před půlnocí. "Podal návrh na nařízení předběžného opatření, spočívajícího v zákazu disponování s penězi na účtech a pokladně," uvedla mluvčí soudu Alena Novotná. Ač měl na rozhodnutí sedm dní, soud jeho žádost ještě dnes odmítl. Altner prý nezaplatil soudní jistotu deset tisíc korun.
Zdeněk Altner
Zdeněk Altner | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Obvodní soud pro Prahu 1 v pondělí odpoledne rozhodl, že nezablokuje účty České straně sociálně demokratické (ČSSD). Požádal jej o to bývalý advokát strany Zdeněk Altner, kterému má ČSSD podle pravomocného rozsudku zaplatit 337 milionů korun. Ač byl termín splatnosti minulý čtvrtek, strana je nezaplatila. Altner se proto v v pátek před půlnocí obrátil na soud.

"Podal návrh na nařízení předběžného opatření, spočívajícího v zákazu disponování s penězi na účtech a pokladně," uvedla mluvčí soudu Alena Novotná. "Soud o žádosti musí rozhodnout do sedmi dnů," dodala.

Ještě odpoledne pak oznámila, že soud Altnerovu návrhu nevyhověl. "Soud dnes návrh na nařízení předběžného opatření odmítl, protože navrhovatel nesložil předepsanou jistotu. Rozhodnutí již bylo zasláno právním zástupcům účastníků do datových schránek," uvedla. Soudní jistota v daném případě měla činit deset tisíc korun.

Altnerův syn Patrik Altner ale tvrdí, že soudní jistotu zaplatili. A dokonce poslali 11 tisíc - i na soudní poplatek. "Zaplatili jsme to v pondělí v průběhu dne. Určitě se to vysvětlí," uvedl.

Chce, abychom neplatili jeho věřitelům

O Altnerově požadavku ještě ráno jednali právníci ČSSD. Jejich mluvčí Jiří Chvojka poté uvedl, že podmínky pro nařízení předběžného opatření nejsou splněny. Pro ně je potřeba mimo jiné prokázat to, že jiné způsoby vymáhání povinnosti selhaly. A současně že je toto plnění ohroženo. "Peníze máme na účtu, kryté úvěrem. On neudělal žádný jiný krok, kterým by se pokusil pohledávku vymoci," uvedl Chvojka.

Kromě žádosti o obstavení účtů může Altner případ předat exekutorovi nebo podat návrh na insolvenci strany.

Argumenty jak Altnera, tak ČSSD se ovšem soud nezabýval, protože kvůli nesložené soudní jistotě neřešil podstatu problému.

Sociální demokraté odmítli zaplatit s tím, že podali dovolání k Nejvyššímu soudu v Brně, který také požádali o odklad vykonatelnosti. Předseda strany Bohuslav Sobotka hájí postup ČSSD tím, že v případě poslání peněz Altnerovi by zmizely neznámo kde a případný úspěch u Nejvyššího soudu by nebyl straně k ničemu.

Má dostat 337 milionů, dluží přes dvacet

Bývalý advokát Altner vyhrál letitý spor s ČSSD, kterou zastupoval ve sporu o sídlo strany, Lidový dům. Soudy pravomocně přiznaly, že mu ČSSD musí zaplatit částku 18,5 milionu korun, která vzrostla o dalších více než 318 milionů kvůli smluvní pokutě za 5734 dní od podání žaloby do vynesení pravomocného rozsudku.

ČSSD vypršela třídenní lhůta k zaslání peněz ve čtvrtek o půlnoci. Strana ale uvedla, že Altnerovi peníze zatím nepošle a bude uspokojovat jeho věřitele, kteří se jí přihlásili a požadují kolem 20 milionů korun. Zároveň se dovolala k Nejvyššímu soudu a požádala o odklad vykonatelnosti rozsudku.

Sociální demokraté se prý obávají toho, že když peníze pošlou na Altnerovo švýcarské konto, definitivně o ně přijdou, i když jim dá Nejvyšší soud alespoň částečně za pravdu.

Proč musí ČSSD zaplatit Zdeňku Altnerovi 337 milionů korun? A jak celou věc (ne)řešili dřívější předsedové strany? DVTV přináší odpovědi! | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy