Zabil bezdomovce a uřízl mu ucho, odpyká si 16 let

ČTK ČTK
23. 7. 2013 9:47
Dvojice kamarádů brutálně zavraždila bezdomovce, který u nich přechodně bydlel
Spravedlnost. Ilustrační foto
Spravedlnost. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Brno - Za surovou vraždu bezdomovce v Bělé pod Bezdězem si spolupachatel Petr Borč odpyká 16 let ve vězení. Jeho dovolání odmítl Nejvyšší soud. Jeho komplic Jan Švejda dostal třináctiletý trest.

Dvojice útočníků brutálně zbila a pobodala bezdomovce po předchozí hádce a Borč mu prý navíc uřízl ucho. Borčova obhajoba však v dovolání tvrdila, že Vrchní soud v Praze rozhodl v rozporu s provedenými důkazy.

Muž prý vraždu nespáchal a měl být uznán vinným pouze neposkytnutím pomoci. Obhajoba také zpochybnila tvrzení o mimořádné surovosti útoku, což je významná přitěžující okolnost.

Podle Nejvyššího soudu si však útočníci skutečně počínali brutálně, přestože věděli, že zdravotní stav bezdomovce je špatný a že již po první sérii ran upadl do bezvědomí.

"Surovost a brutalita útoků umožňuje učinit závěr, že obvinění chtěli poškozeného usmrtit nikoliv běžným způsobem," napsali soudci.

Muže bili dvě hodiny

Vražda se stala v prosinci 2011. Zaměstnanec bezpečnostní agentury Borč, kterému tehdy bylo necelých 50 let, a jeho dvacetiletý partner Švejda popíjeli u Borče v bytě alkohol.

Spolu s nimi tam byl i pětapadesátiletý bezdomovec, který v bytě přechodně bydlel. Pohádali se, Borč údajně muže napadl a Švejda se k útoku přidal.

Dvojice svou oběť mlátila téměř dvě hodiny do trupu a do hlavy, Borč na bezdomovce opakovaně dupl, pobodal ho v obličeji a kuchyňským nožem a kombinovanými kleštěmi mu od hlavy oddělil pravé ucho.

Napadený utrpěl zlomeniny žeber a hrudní kosti, krvácení do mozku a další zranění. Jeho bezvládné tělo zabalili pachatelé do prostěradla, naložili na kárku a ukryli v potoce, kde je zamaskovali větvemi a rákosím.

Oba údajní útočníci pak na sebe u soudů navzájem svalovali vinu. Borč tvrdil, že vrahem je Švejda.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy