Za vraždu nejlepšího kamaráda dostal 19 let vězení

ČTK ČTK
12. 2. 2014 13:11
Odsouzený kamaráda opakovaně udeřil klackem do hlavy a poté ho nechal utonout v rybníku.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Reuters

Hradec Králové - Hradecký krajský soud poslal na 19 let do vězení jednadvacetiletého Vojtěcha Dleska.

Podle obžaloby loni v červenci u rybníka na Havlíčkobrodsku zavraždil svého stejně starého kamaráda. O rozsudku, který dosud není pravomocný, informovala Iva Matušková z hradeckého krajského soudu.

Dlesk podle obžaloby kamaráda opakovaně napadl údery klackem do hlavy. "Způsobil mu rozsáhlá poranění obličeje. Poškozený musel vnímat trýznivou bolest a reálné ohrožení usmrcením," stojí v obžalobě.

Poté, co napadený ztratil vědomí, ukradl mu Dlesk peníze, telefon a klíče od bytu. Následně ještě žijícího mladíka zatáhl do rybníka, kde ho nechal ležet a napadený utonul. Obžalovaný později odešel do bytu své oběti, najedl se tam a z dětského pokoje sestry ukradl pokladničku, v níž byly necelé dva tisíce korun.

Obžalovaný, který nepracoval a byl bez peněz, u soudu při zahájení hlavního líčení uvedl, že se s poškozeným znal od dětství. Vypověděl také, že v den vraždy si dali pár piv a šli k rybníku, kde kamaráda napadl.

"Chtěl jsem mít chvíli pro sebe, měl jsem toho moc. Nevím proč, vzal jsem klacek a tloukl jsem ho," uvedl. Do vody ho údajně odtáhl proto, aby se probral. Následně zpanikařil a utekl. "Byl to strašně hodný kluk. Budu toho litovat do konce života," řekl před soudem Dlesk.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Vojáci vyslaní do Washingtonu kvůli nepokojům se stáhnou

Americký ministr obrany Mark Esper nařídil stažení vojáků vyslaných do oblasti hlavního města Spojených států kvůli nepokojům. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Reuters. Odchod vojska, které do regionu nenáleží posádkou, žádala washingtonská starostka Muriel Bowserová.

Kvůli vyhrocené situaci byli do Washingtonu vysláni vojáci a také gardisté z jiných amerických států, ačkoli hlavní město USA stejně jako všechny americké státy má vlastní národní gardu. "Chceme, aby vojsko a vojáci z jiných států opustili Washington," řekla ve čtvrtek Bowserová.

Pentagon původně vyslal do Washingtonu jako zálohu pro případ nepokojů asi 1600 vojáků, do ulic ale nasazeni nebyli. Část vojáků již oblast opustila a ti zbývající, kterých je asi 900, odejdou nyní. Podle Reuters podepsal Esper rozkaz, aby se vojáci vrátili na domovské základny Fort Bragg v Severní Karolíně a Fort Drum ve státě New York.

Zdroj: ČTK
Další zprávy