Za vraždu čerpadlářky v Nelahozevsi má jít lupič na 19 let do vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 10. 2019 12:32
Za vraždu čerpadlářky v Nelahozevsi na Mělnicku má jít David Šindler do vězení na 19 let. V pátek o tom rozhodl Krajský soud v Praze. Komplice Ivana Hollitzera, který byl obžalován z loupeže, potrestal soud čtyřmi roky vězení. Rozsudek není pravomocný. Státní zástupce si ponechal lhůtu pro případné odvolání, stejně učinil i Šindler. Hollitzer se práva na odvolání vzdal.
David Šindler (vlevo) a Ivan Hollitzer na lavici obžalovaných čekají 6. září 2019 na začátek jednání Krajského soudu v Praze.
David Šindler (vlevo) a Ivan Hollitzer na lavici obžalovaných čekají 6. září 2019 na začátek jednání Krajského soudu v Praze. | Foto: ČTK

Tragédie, která vyvolala velkou pozornost veřejnosti, se stala loni v noci na 3. prosince. Muži čelí obžalobě z toho, že po půl třetí ráno vtrhli na čerpací stanici, kterou chtěli vyloupit. Hollitzer u sebe měl elektrický paralyzér a pásky na spoutání rukou, Šindler se vyzbrojil pistolí.

Poté, co maskovaní muži přistoupili k prodejnímu pultu, Šindler podle žalobce "nad rámec předchozího ujednání se spoluobžalovaným Hollizerem ohledně pouhého použití pohrůžky zbraní" vystřelil na dveře, za kterými se žena schovávala. "Vystřelil cíleně (…) do křídla dřevěných dveří za pultem obsluhy benzinové stanice s tím, že viděl snahu poškozené se za těmito dveřmi bezprostředně předtím ukrýt," uvádí obžaloba.

Muži pak podle rozsudku odcizili pokladnu s 10 tisíci korunami a tři kartony cigaret. Šindler vinu od počátku odmítal, tvrdil, že na místě vůbec nebyl. Hollitzer se k loupeži přiznal, za střelce označil Šindlera.

"Vzhledem k okolnostem té střelby musel být Šindler jednoznačně srozuměn s tím, že střelba povede ke smrtelným následkům u paní poškozené," uvedl předseda trestního senátu Robert Pacovský. Hollitzer šel naopak na čerpací stanici pouze loupit a nepočítal s tím, že Šindler ženu zastřelí. Podle soudce o tom svědčí například to, že měl u sebe poutací pásky.

Podle Šindlerova obhájce jiný důkaz než Hollitzerova výpověď neexistuje, jeho klient by proto měl být obžaloby zproštěn. Pacovský ale uvedl, že Hollitzerova výpověď je věrohodná "Pravdivost doznání pana Hollitzera je také podporována dalšími důkazy," řekl Pacovský. Tvrzení Šindlera, že na místě nebyl, je naopak podle soudce spolehlivě vyvráceno.

Bez Hollitzerovy výpovědi by byla důkazní situace proti Šindlerovi slabší, uznal dnes soudce, šlo podle něj o polehčující okolnost, ke které přihlédl i ukládání trestu. Muži ale přitížilo to, že po střelbě pokračoval v loupení a nezajímal se o to, v jakém stavu žena je.

U Šindlera Pacovský neshledal žádné polehčující okolnosti. Přitížila mu jeho trestní minulost, ale zejména to, že vraždu spáchal velmi chladnokrevně. "Z kamerového záznamu je zcela zřetelné, že obžalovaný Šindler fakticky neměl žádné důvody po obsluze střílet," vysvětlil Pacovský s tím, že žena se snažila skrýt a nijak se nebránila. "Za této situace jí pan obžalovaný nedal vůbec žádnou šanci," řekl soudce. Dodal, že se Šindler dokonce šel do zázemí podívat, takže se musel být vědom, že ženu zasáhl. Nijak na to však nereagoval. Muži kromě vězení uložil i desetiletý zákaz držení zbraně.

Šindlerovi hrozilo 15 až 20 let vězení, případně i výjimečný trest. Ten pro něj navrhoval i státní zástupce Martin Suska, podle soudce ale pro jeho uložení nebyly splněny podmínky. Pro Hollitzera, kterému hrozilo maximálně deset let, chtěl okolo pěti let vězení.

Po jednání Suska novinářům řekl, že je s rozsudkem spokojen, protože se ale mírně odchyluje od jeho návrhu, zváží, jestli nepodá odvolání. Hollitzerův právník navrhoval, aby byl muž potrestán dvouletým trestem, upozornil, že bez výpovědi jeho klienta by trestná činnost nebyla odhalena.

Příbuzní ženy po Šindlerovi žádali 2,1 milionu korun. Soud jim přiznal 1,5 milionu, se zbytkem je odkázal na civilní řízení. Další peníze má Šindler zaplatit zdravotní pojišťovně a firmě, která vlastní čerpací stanici. Část z peněz pro stanici musí uhradit i Hollitzer.

Video z loupeže v Nelahozevsi:

Policie zveřejnila nové video s lupiči, kteří zastřelili ženu v Nelahozevsi | Video: Policie ČR
 

Právě se děje

před 39 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 40 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy