Za smrt dcery ústeckého hejtmana Bubeníčka si mladík odsedí 12 let. Bodl ji nožem

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 7. 2016 11:38
Dvanáct let ve vězení si za ublížení na zdraví s následkem smrti má odpykat Pavel Kapic, který začátkem roku bodl nožem svou partnerku a nevlastní dceru hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka. Žena na místě zemřela. Kapic vypověděl, že nůž po ženě jen hodil, to však pitva a znalec jednoznačně vyvrátili. Soužití mladého páru nebylo podle svědků idylické. Muž je podle sousedů agresivní a již v minulosti napadl hejtmana a jeho manželku. Dcera Kapice a mrtvé ženy byla svěřena do péče Bubeníčkovým.
Pavel Kapic a Oldřich Bubeníček u soudu.
Pavel Kapic a Oldřich Bubeníček u soudu. | Foto: ČTK

Ústí nad Labem - Pavel Kapic z Bíliny na Teplicku má za smrt své partnerky a matky své malé dcerky strávit 12 let ve vězení. V pátek o tom rozhodl ústecký krajský soud, který ho potrestal za ublížení na zdraví s následkem smrti. Kapic ženu bodnul nožem, který jí přeťal stehenní tepnu. Dvaadvacetiletá nevlastní dcera hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka na místě zemřela. Rozsudek je pravomocný ve výroku o vině, Kapic se ale odvolal proti výši trestu.

Incident se odehrál letos 2. ledna v bytě, kde mladý pár žil. Kapic podle soudu ženu úmyslně bodnul více než 20 centimetrů dlouhým kuchyňským nožem. Mladé ženě přetnul tepnu. Přivolaní záchranáři už její život nezachránili. Kapic úmysl odmítal, v přípravném řízení řekl, že po mladé ženě nůž vrhnul z asi pěti metrů. Soud ale jeho verzi neuvěřil. "To bylo jednoznačně vyvráceno pitevním protokolem a vyjádřením znalkyně," řekl předseda trestního senátu Jiří Bednář.

Soud podle Bednáře zvažoval, zda skutek kvalifikovat jako lehkou či těžkou újmu na zdraví s následkem smrti. Jedním z důvodů pro přísnější posouzení byl i nůž, kterým Kapic ženu bodnul. "Pro takové posouzení je důležité, jestli obžalovaný chtěl způsobit jenom prostou újmu nebo těžkou újmu. A právě ta velikost nože svědčí o tom, že muselo být jasné, že takovýmto nožem lehká újma rozhodně nevznikne, že je to jeden z největších kuchyňských nožů, jaké jsou na trhu a bodnutím do stehna musí vzniknout tak velká rána, že to bude opravdu těžká újma," vysvětlil Bednář.

Soužití mladého páru nebylo podle svědků idylické. Majitelka bytu, ve kterém žili, vypověděla, že Kapic byl agresivní, což potvrdili i sousedé. Mladá žena od Kapice opakovaně odcházela, ale pokaždé se vrátila. Agresivní sklony u něj odhalili i psychiatři.

Kapicovi přitížilo i to, že ženu smrtelně zranil v době, kdy byl v podmínce pro loupež. Už dříve napadl jak hejtmana Bubeníčka, tak jeho manželku. První incident se stal na podzim 2014 u obchodu, kam si za otcem dívenky mladá žena se svou matkou přišly pro dítě. Obě ženy Kapic zbil, hejtmanově manželce strhl z krku zlaté řetízky. Soud ho za to potrestal podmínkou. Poté soud svěřil předběžným opatřením dítě Bubeníčkovým do péče.

Poté, co teplický soud nepravomocně rozhodl o tom, že holčička je svěřena zpět do péče matce, přišel konflikt s Bubeníčkem. "Dal mi pěstí, plival na mě a kopal do mě a řval, že mě zabije," popsal incident hejtman u soudu. Policie případ uzavřela jako přestupek. Po smrti matky svěřil soud definitivně holčičku do péče Bubeníčkovým.

Kromě vězení soud uložil Kapicovi zaplatit i odškodné ve výši 240 tisíc korun matce oběti i malé dcerce. Rozsudek je pravomocný ve výroku o vině. Kapic se odvolal proti výši trestu. Jeho právní zástupce navrhoval trest o dva roky nižší.

 

Právě se děje

Další zprávy