Za pokus o zabití policisty si muž odsedí 14,5 let

ČTK ČTK
18. 9. 2012 10:16
Ústavní soud potvrdil vysoký trest v nejpřísnější věznici za pokus o vraždu policisty
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Brno - Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost Miroslava Sedláčka, jenž podle obžaloby chtěl v Olomouci při automobilové honičce zabít policistu. Snažil se jej vystrčit za jízdy z auta. Za pokus o vraždu, krádež a útok na veřejného činitele si odpyká 14,5 roku v nejpřísnějším typu věznice.

V ústavní stížnosti Sedláček tvrdil, že policista zkreslil popis události, aby zakryl neprofesionalitu a nepřiměřenost svého zákroku. Ústavní soud ale označil stížnost za neopodstatněnou.

"Obecné soudy všech stupňů věnovaly souzenému případu dostatečnou pozornost. Jednalo se o zvlášť závažný případ trestné činnosti, a tak k němu bylo ze strany orgánů činných v trestním řízení i přistupováno," stojí v usnesení senátu se zpravodajkou Dagmar Lastoveckou.

Incident se stal v noci na 18. prosince 2009. Sedláček nejprve podle rozsudku odcizil v Olomouci Škodu Octavii. Odcizené auto začala pronásledovat policie.

Při honičce se muž snažil najet do policejního vozu, poté kradený vůz odstavil a nastoupil ke svému komplici do automobilu Audi. Stáhl při tom s sebou zakročujícího policistu, který jej držel zezadu za ramena.

Při stokilometrové rychlosti Sedláček podle obžaloby policistu bil pěstí do obličeje a snažil se jej z vozidla vytlačit otevřenými dveřmi. Policista, kterému hrozilo to, že z auta zcela vypadne, použil zbraň. Řidič po střelbě zemřel, Sedláček byl zraněn na ruce a noze.

Obhajoba se u Krajského i Vrchního soudu v Olomouci snažila dokázat, že Sedláček nevěděl o tom, že převáží kradený vůz. Zpochybňovala také postup a výpověď zasahujícího policisty, který prý mohl střílet na kola, místo aby naskakoval do vozidla.

"Výsledkem byl jeden mrtvý a jeden těžce zraněný. Policista o ději vypovídal lživě. Musel, aby se vyhnul dalšímu vysvětlování," uvedl u vrchního soudu Sedláček.

Policista později čelil trestnímu stíhání, které bylo nakonec odloženo. Jeho postup přezkoumávala i policejní inspekce.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Řada pojišťoven pojistí Čechům riziko covid-19 v celé Evropě

Řada pojišťoven v letní sezoně pojistí Čechům léčebné výlohy v souvislosti s nemocí covid-19 i v zemích, které ministerstvo zahraničí označuje jako rizikové nebo vysoce rizikové, tedy v celé Evropě. Některé tyto pojistky zlevňují. Pojišťovny pouze nekryjí riziko koronaviru v zemích, kam ministerstvo zahraničí přímo zakáže cestovat. Vyplývá to z ankety mezi největšími pojišťovnami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy