Za drogy půjde na Slovensku do vězení méně lidí

ČTK ČTK
22. 5. 2013 22:15
Parlament se rozhodl změnit legislativu a zmnírnit tresty za drogové delikty
Rekordní zásilku kokainu našli celníci na Letišti Václava Havla v osobních zavazadlech třech Nizozemců.
Rekordní zásilku kokainu našli celníci na Letišti Václava Havla v osobních zavazadlech třech Nizozemců. | Foto: Celní správa České republiky

Bratislava - Slovenský parlament umožnil soudům, aby od léta za drogové delikty posílaly do vězení méně obžalovaných než v současnosti. Vyplývá to z novely trestního zákona, kterou schválili poslanci a která má podle ministerstva spravedlnosti zmírnit postihy konzumentů drog. Část opozice ovšem tvrdí, že změny pomohou také prodejcům omamných látek.

Na Slovensku na rozdíl od Česka hrozí trestní stíhání i za malé množství drog. Mírnější postihy platí pouze za držení drog pro osobní potřebu v případě, že zajištěné množství nepřesahuje desetinásobek obvyklé dávky.

Nově bude moci podmíněný trest dostat také osoba, u které kriminalisté našli větší množství omamných látek. Nyní za to obžalovanému hrozí vězení čtyři až deset let.

Opozice: Zákon pomůže dealerům drog

"Zákonem řešíme jen to, že kdo do vězení nepatří, aby se tam nedostal," tvrdil ministr spravedlnosti Tomáš Borec. Dodal, že současný zákon tvrdě postihuje řadu mladých lidí, kteří drogy jen užívají a kteří měli při sobě drogy přesahující takzvanou dávku pro osobní potřebu.

"Zákon nyní tuto osobu pokládá za dealera," poznamenal ministr.

Několik opozičních poslanců ovšem tvrdilo, že zmírnění postihů pomůže rovněž dealerům drog, kteří by u soudu také mohli vyváznout jen s podmíněným trestem.

Zmírnění trestů je jen prvním krokem chystatných změn

"Pokud chcete jít cestou liberalizace, tak řeknete, že jednorázová dávka (drogy) nebude trestná. To by byla cesta, ale nikoliv toto," řekl poslanec opoziční strany Most-Híd a advokát Gábor Gál. Exministr vnitra Daniel Lipšic zase tvrdil, že stoupne počet případů, kdy dealeři drog neskončí ve vězení.

Loni slovenské soudy potrestaly 769 osob za držení drog pro vlastní potřebu. Podle přísnějšího ustanovení zákona, které se vztahuje zejména na výrobce a dealery drog, odsoudily dalších více než 600 lidí.

Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že zmiňované zmírnění trestů za drogové delikty je jen prvním krokem chystaných změn v této oblasti. Úřad například zvažuje zvolnění postihů pro uživatele lehkých drog. Zatím není známo, zda Slovensko bude následovat Česko, kde není trestným činem například držení do 15 gramů marihuany.

Na Slovensku by se také měla změnit pravidla při posuzování drogových deliktů. V současnosti totiž soudy neberou zřetel na množství zachycené drogy, ale na počet dávek, které lze z omamné látky vyrobit.

Obvykle je proto při vyšetřování každého případu nařízena policejní expertiza, jež zkoumá koncentraci účinné látky a stupeň závislosti uživatele. Nově by soudy měly brát v úvahu pouze množství zadržené drogy a její koncentraci.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

V soutěži o miliardovou armádní zakázku na BVP zůstaly tři firmy

Předběžnou nabídku na dodání 210 bojových vozidel pěchoty za zhruba 50 miliard korun ministerstvu obrany doručily tři z oslovených firem. Německé konsorcium PSM s obrněncem Puma se rozhodlo soutěž opustit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy